Μια πολύ σημαντική νίκη στα Ιλίσια κόντρα στον τοπικό Ηλυσιακό πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής (4/12) ο ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια που επικράτησε με 70-58 στο «Αντώνης Φώτσης» στο πλαίσιο της 9ης στροφής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής -συνεχίζοντας με… στυλ την ανοδική της πορεία με προορισμό την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα!

Πλέον, οι νησιώτες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις που οδηγούν στα Playoffs στο τέλος της κανονικής διάρκειας καθότι απέχουν αφενός 1 βαθμό από τον τρίτο τη τάξει Αίολο Αγυιάς (με παιχνίδι λιγότερο) αλλά και κανέναν από τον τέταρτο ΑΟ Μυκόνου που δοκιμάζεται το μεσημέρι της Κυριακής στο Παγκράτι.

Από την άλλη μεριά, ο Ηλυσιακός έπεσε στο 2-7 μετά από εννιά απόπειρες στο φετινό πρωτάθλημα, με την εκτός έδρας αποστολή του επόμενου Σαββάτου (10/12) στο Χαϊδάρι κόντρα στην τοπική Δάφνη Δαφνίου να αποκτάει φυσικά ακόμα μεγαλύτερη σημασία με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πια στους 11 βαθμούς.

Πέρασε και από το Μετς η Μύκονος! Αποκτώντας πολύ σημαντικά και μεγάλα προβαδίσματα ήδη από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο ΑΟ Μυκόνου κατάφερε να αλώσει την έδρα του ΑΟ Παγκρατίου με 88-78 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία στην 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής.

Ακόμα και αν το παιχνίδι μέχρι και τις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου πήγαινε πόντο πόντο με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει σημαντικά (20-20 στο 10′, 38-38 στο 17′), οι Κυκλαδίτες ήταν αυτοί που με ένα πολύ μεγάλο επί μέρους σκορ της τάξης του 9-22 μέχρι και το 26ο λεπτό κατόρθωσαν αρχικά να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ ήδη από το τέλος του πρώτου μέρους (39-46 στο 20′) όσο και με 13 πόντους δις (41-54 στο 23′, 47-60 στο 26′). Την ίδια στιγμή, μέχρι και τα ύστατα δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου η κατάσταση είχε σταθεροποιηθεί σε αυτήν τη διαφορά -με τον Ζαρείφη των οικοδεσποτών από κοντά να κλείνει το εν λόγω δεκάλεπτο στο 59-71 κατά του Παγκρατίου.

Μάλιστα, και παρά την όποια αντεπίθεση των γηπεδούχων, η Μύκονος κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα σε διψήφια μήκη κύματος μέχρι και το 36′ (70-83), με τον Σταμάτη με 1-2 βολές στη συνέχεια να διατηρεί το +13 (71-83) τρία λεπτά πριν το φινάλε -με τον ικανό γκαρντ μάλιστα να σερβίρει λίγο αργότερα εξαιρετικά στον Σπυρόπουλο ο οποίος από κοντά κλείδωσε τη νίκη και ανέβασε την ομάδα του στο 7-1 για φέτος και… χάρισε στο Παγκράτι την 5η του σερί ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-46, 59-71, 78-88