Πήρε το ντέρμπι με την Δάφνη ο ΑΟΠΦ

Χάρις σε μια μεγαλειώδη 4η περίοδο, ο ΑΟΠΦ λύγισε τον ΑΟ Δάφνης με 76-63 για την 2η αγωνιστική της Α Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και εξασφάλισε μια θέση για την Β Φάση, εκεί όπου θα υποδεχθεί τον Κόροιβο Αμαλιάδας της Ελίτ Λιγκ.

Μετά από ένα ξεκίνημα όπου από την αρχή (7-6 σστο 4′) μέχρι και το πέρας του πρώτου πενταλέπτου (14-7 στο 6′) οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ έχοντας 4 διαφορετικούς σκόρερ μέχρι και αυτό το σημείο αλλά και κάνοντας τα βασικά σε ζωγραφιστό (5-7 δίποντα) και άμυνα (4 πόντους έπειτα από δύο κλεψίματα), η Δάφνη ισορρόπησε το ματς. Και έχοντας τους Τζιβελέκα και Μαραγκόπουλο από νωρίς σε μεγάλο βράδυ με 12 πόντους μέχρι και το 8′ δεν άργησε να πάρει κεφάλι στον πίνακα του σκορ με ένα σερί της τάξης του 2-9 (16-18 στο 8′) πριν πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια στο 21-21.

Οι του Παλαιού Φαλήρου πάντως δεν άργησαν να βρουν και πάλι τον ρυθμό τους και έχοντας σε τρελά κέφια την τριάδα των Σκόρδου (8 πόντοι, 5 ασίστ), Σωτηράκη (9 πόντοι) και Καλιανιώτη (9 πόντοι) μέχρι και το 14ο λεπτό πήραν σημαντικό κεφάλι περνώντας μπροστά τόσο με 32-25 στο 14′ όσο και με 39-32 στο 19′ λίγο πριν πάρουν ανάσα οκτώ πόντων με το φινάλε του πρώτου μέρους (42-34).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και μετά την ανάπαυλα, με τον ΑΟΠΦ πάντως να έχει πάντοτε έστω και οριακά στα χέρια του το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (47-44 στο 24′, 49-48 στο 26′, 55-52 στο 28′, 57-52 στο 30′) σε ένα ματς φουλ των μετόπισθεν με 20 κοινούς πόντους από την άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και 16 κλεψίματα και τάπες!

Με ένα κρεσέντο του Σωτηράκη όμως στην 4η περίοδο (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), οι γηπεδούχοι θα ξέφευγαν σε ένα σύντομο χρονικό σημείο του ματς με 61-52 στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Δάφνη, ο ΑΟΠΦ έφτασε το σερί του στο 10-0, ξέφυγε με 67-52 στο 34′ και έμοιαζε να εξασφαλίζει μια σπουδαία νίκη – πρόκριση στη Β Φάση.

Τα Δεκάλεπτα: 21-21, 42-34, 57-52, 76-63

ΑΟΠΦ (Τερζής): Σκόρδος 13 (1), Βασιλειάδης, Γκάτζο 7 (1), Κάπρης, Μαυραντζώτου 8 (2), Φιλίππου, Σωτηράκης 22 (2), Καλιανιώτης 16 (1), Δούλης, Βισνιέφκσι 6, Χαϊκάλης 4, Γεωργόπουλος.

Δάφνη (Μάνος): Έξαρχος 8 (2), Τζιβελέκας 12 (1), Μαραγκόπουλος 6 (1), Αλεξόπουλος, Καλδής 5, Πούλης 4, Κερασοβίτης, Γιούση, Ανδρεόπουλος 8, Μουστόπουλος 5, Γιαννίκος 5, Μέλιος 10 (2).

Καθάρισε στο τέλος ο Πρωτέας Βούλας

Όντας καλύτερος στα σημεία και πιο ψύχραιμος στο τέλος, ο Πρωτέας Βούλας πήρε το ντέρμπι με τον Εθνικό Λιβαδειάς, κέρδισε με 79-75 και πέρασε στην Β Φάση, εκεί όπου θα βρει ομάδα από τη Γ Εθνική (είτε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου είτε τον Χολαργό).

Αν και είδε τον αντίπαλο να μπαίνει στο γήπεδο… καυτός με 3-3 σουτ αλλά και τρεις ασίστ σε ισάριθμα καλάθια στα πρώτα λεπτά, ο Πρωτέας έκανε δύναμή του την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν μέσα στα επόμενα λεπτά. Έτσι λοιπόν, επιτρέποντας μόλις 9 πόντους στο επόμενο επτάλεπτο (3-9 σουτ οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα) και παίρνοντας 4 πόντους από δύο δικά του κλεψίματα έφερε τούμπα το μομέντουμ του ντέρμπι αρχικά ισοφαρίζοντας (10-10 στο 7′) και εν συνεχεία παίρνοντας και το προβάδισμα (16-15 στο 10′, 20-17 στο 11′).

Παρά το γεγονός δε πως ο οργανισμός των νοτίων προαστίων της πρωτεύουσας μπήκε καλύτερα στην 2η περίοδο με κύριο όπλο του για άλλη μια φορά την αμυντική του διάθεση (10 πόντοι από την άμυνά του στο ανοιχτό γήπεδο | 5-15 σουτ από το 3′ μέχρι το 12′ αλλά και 8 λάθη ο αντίπαλος) με αποτέλεσμα να ξεφύγει τόσο με 25-17 στο 12′ όσο και με 33-24 στο 16′, ο Εθνικός απάντησε με κύριους εκφραστές τους Μέξη (10 πόντοι) και Γαρμπή (5 πόντοι, 4 ασίστ) πλησιάζοντας με σερί της τάξης του 7-14 στο τελευταίο τετράλεπτο ακόμα και στο καλάθι με το φινάλε του ημιχρόνου (40-38).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε για τις δύο ομάδες, που είχαν τον μεν Πεφάκη (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα) και τους δε Μαράντο και Μέξη (23 κοινοί πόντοι) μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου ως τους κύριους πρωταγιστές τους, με τον Πρωτέα πάντως να είναι συνεχώς μπροστά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο (46-46 στο 23′, 53-48 στο 26′, 63-59 στο 30′) μπαίνοντας έστω και οριακά μπροστά στο σκορ στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο -κάτι που εξακολουθούσε να λαμβάνει χώρα και μετά (74-69 στο 37′), με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στο τέλος φτάνοντας σε μια μεγάλη και δύσκολη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 16-15, 40-38, 63-59, 79-75

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Ελ Ντενίρι, Παλαιοχωρίτης, Πεφάνης 14 (2), Καραμαλέγκος 9 (1), Σταθόπουλος, Κυριλής 6 (2), Τσιουμπρής 13 (1), Αλμπίγιανιτς 19, Καραμαλέγκος 5 (1), Τζόλος 13 (1), Σφακιανάκης, Χωραφάς.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 12 (2), Σταμούλης, Καρακατσάνης 7, Μαράντος 17 (2), Μέξης 12, Κόλλιας, Νταλλής 3, Φίκας, Ματζιώρης 13 (2), Δημητριάδης 11.

Πέρασε από την Πάτρα ο ΑΠΑΣ

Τι ματσάρα έγινε στην Πάτρα! Αίολος Αγυιάς και ΑΠΑΣ Νάξου τα έδωσαν όλα για όλα σε ένα φοβερό παιχνίδι, με τους Ναξιώτες να μιλούν στο τέλος, να περνούν από την Πάτρα με 75-70 και να κλείνουν μια θέση στην Β Φάση του Κυπέλλου, εκεί θα παίξουν με τον Βίκο στα Ιωάννινα.

Φοβερό ναξιώτικο σόου στην 1η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας… άγριες διαθέσεις με 2-3 τρίποντα και 4 ασίστ σε ισάριθμα καλάθια μέχρι το 5′ αλλά και 10-14 σουτ, 4-6 τρίποντα και 7 ασίστ σε δέκα καλάθια στο πρώτο μέρος έκαναν ό,τι ήθελαν μέχρι και εκείνη την ώρα στο αχαϊκό παρκέ ξεφεύγοντας ακόμα και με 15-28 στο 9′ αλλά και με +11 (18-29) στο φινάλε του πρώτου αυτού δεκαλέπτου. Σε φοβερή ημέρα μέχρι στιγμής η δυάδα των Τσρντς και Χαρούνι με 15 πόντους, σχεδόν όσους και ο Αίολος δηλαδή.

Με τους Θανόπουλο και Παπαφωτίου ωστόσο να… σηκώνουν μανίκια με 17 κοινούς πόντους μέχρι το 15′ αλλά και 20 κοινούς πόντους μέχρι και το 19′, οι Αχαιοί όχι απλά μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης αλλά πλησίασαν απειλητικά ακόμα και στο καλάθι (30-33 στο 15′, 36-38 στο 19′) που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Δεύτερο σημαντικό στοιχείο πέραν των εν λόγω κυρίων; Από το ηχηρό 71% ευστοχίας της 1ης περιόδου οι Ναξιώτες έπεσαν στο 23% στην 2η περίοδο μαζί με 12 λάθη (από τα οποία ο Αίολος βρήκε 8 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο).

Η ίδια ιστορία, αν και σε μια στιγμή προς το τέλος της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν σχεδόν με διψήφιες αποστάσεις, συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος (43-46 στο 25′, 59-60 στο 33′), με τον Αίολο του ασταμάτητου Παπαφωτίου (22 πόντοι) και του γεμάτου Νιφόρα (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) να μπαίνει με σερί της τάξης του 15-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο κάνοντας το ματς πιο ντέρμπι από ποτέ.

Με τρίποντο βόμβα μάλιστα του τελευταίου με τη συμπλήρωση του 39ου λεπτού, ο Αίολος θα περνούσε και μπροστά με 68-67. Ο Τσρντς δεν θα αργούσε να απαντήσει με δικό του μακρινό σουτ για το 68-70 με 46” για το τέλος, με τον Θανόπουλο να παίζει να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση από κοντά σε 70-70. Χαρούνι αρχικά για το 70-72 και Παρασκευόπουλος – Γκαβασιάσης στη συνέχεια για το 70-75 είχαν αντίθετη άποψη όμως και έδωσαν στην ομάδα του Ρουμελιώτη ένα αρχοντικό και σημαντικό διπλό πρόκρισης.