Αν και βρέθηκε με 10 πόντους πίσω στο σκορ στα τέλη της 3ης περιόδου, ο Μακεδονικός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΧΑΝΘ με 86-78 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β Εθνικής και να επιστρέψει και πάλι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ!

Παρά το γεγονός πως αντίκρισε τους γηπεδούχους να επιστρέφουν άμεσα στη διεκδίκηση της αναμέτρησης μετά την πολύ ξέφρενη πρώτη περίοδό της όταν και έκλεισαν το πρώτο μέρος μόλις στο -4 (40-44) με ένα καλάθι του Αμπαρά στο φινάλε, η ΧΑΝΘ βρήκε ξανά τον εαυτό της στην 3η περίοδο όταν σκοράροντας 24 πόντους μπήκε με αέρα διψήφιου προβαδίσματος (58-68) στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της βραδιάς!

Στο τέλος όμως, η έδρα και η ανωτερότητα των γηπεδούχων μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και χάρις σε ένα… τρομακτικό επί μέρους σκορ της τάξης του 25-3 στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να επικρατήσουν στο φινάλε και να φτάσουν σε μια πολύτιμη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 40-44, 58-68, 86-78

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Σιταρίδης-Κωνής

Μακεδονικός (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Αμπαράς 20(4), Παπασάβογλου Αρ., Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 16(3), Χατζημιχαηλίδης 8, Φλιάτης Ι. 9(1), Φλιάτης Γ. 13(1), Κόκκιος 6, Τσακαλέρης 14.

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης-Μωυσιάδης): Αλτίνης 8(1), Τζιουβάρας, Ιωάννου 20, Τσιρογιάννης 11(1), Ζωίδης, Μπρόζος 20(4), Μαργαριτόπουλος, Χιτικούδης 9, Κομνιανίδης 10(2), Επαμεινώνδας.