Την νίκη με 60-96 πέτυχε ο Αίαντας Ευόσμου επί του Μορφωτικού Γυμναστικού Συλλόγου Γέφυρας για τον τελικό του τουρνουά “Δημήτρης Γκίμας” στο οποίο συμμετείχαν επίσης οι Φίλιππος Βέροιας και τα Τρίκαλα Basket.

Οι νικητές του τουρνουά είχαν μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, επιβάλλοντας τον ρυθμό από την αρχή του αγώνα και δημιουργώντας κατά τη διάρκεια μεγάλες διαφορές. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 28-48 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διευρυμένο προβάδισμα 29 πόντων (47-76)

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 28-48, 47-76, 60-96

Στις 15/10 η ΜΓΣ Γέφυρας θα αντιμετωπίσει στις 17:00 εκτός έδρας για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής τον Πανσερραϊκό.

Στις 8/10 ο Αίαντας Ευόσμου θα αναμετρηθεί εντός έδρας στις 17:00 με τον ΑΣ Παπάγου για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 και στις 12/10 θα αγωνιστεί κόντρα στον Ποσειδώνα εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών.

Η ανακοίνωση από τον ΜΓΣ Γέφυρας:

“ΜΓΣ Γέφυρας 60-96 Αίας Ευόσμου
Στον Μεγάλο Τελικό της διοργάνωσης, τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, αλλά η Γέφυρα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Αίαντα, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ουσιαστικά, “καθάρισε” τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με μια διαφορά 20 πόντων. Διαφορά που όχι μόνο δεν μπόρεσε να “μαζέψει” η Γέφυρα, αλλά διευρύνθηκε κιόλας στο +36. Τελικό σκορ 96-60 υπέρ του Αίαντα.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε πολύ την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας και τον Πρόεδρο της Κο Λαζο Ηλία για την πρόσκληση και τιμή που μας κάνει για 2η συνεχόμενη φορά να πάρουμε μέρος στο τουρνουά στην μνήμη του Φίλου μας ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΚΙΜΑ”.