Τέλος καλό όλα καλά! Αν και αντίκρισε τον Αίολο Αγυιάς να στέκεται πολύ καλά στο παρκέ και να του βάζει δύσκολα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, για ακόμα μια φορά ο ΑΟ Μυκόνου στάθηκε ικανός να υπερασπιτεί τα επεκτατικά του όνειρα και λύγισε τους Πατρινούς με 75-59 το μεσημέρι της Κυριακής (27/11) για την 8η στροφή του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ουσιαστικά, ακόμα και αν οι Κυκλαδίτες μπήκαν με φόρα στον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθούν τόσο με 14-4 στο 6ο λεπτό όσο και με 24-10 στο φινάλε της 1ης περιόδου, ο οργανισμός της Αχαϊας στάθηκε στο ύψος του και χάρις σε ένα φοβερό 8-15 επί μέρους σκορ στα τελευταία έξι λεπτά της 2ης περιόδου κατάφερε να μετατρέψει το 27-17 του 14′ σε 35-32 στο τέλος του πρώτου μέρους -με αποτέλεσμα να μπει με ιδιαίτερη ανεβασμένη τη ψυχολογία του εν όψει του δεύτερου!

Εκεί όμως, η Μύκονος δεν φάνηκε να έχει ιδιαίτερα όρεξη για να κάνει… τα στραβά μάτια και σκοράροντας 21 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά της 3ης περιόδου κατόρθωσε να ξεφύγει ξανά με διψήφια απόσταση (56-46 στο 8′) και να μοιάζει ικανή να κλειδώσει την έκτη φετινή της επιτυχία. Οι Πατρινοί όμως για ακόμα μια φορά δεν είχαν την παραμικρή όρεξη να τα παρατήσουν και κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους 2 πόντους ενεργητικό μέχρι και το φινάλε του εν λόγω δεκαλέπτου έκλεισε στην… ανθρώπινη απόσταση των επτά πόντων (58-51) την περίοδο…

Στην 4η και καθοριστικότερη όλων όμως, περίοδο, η Μύκονος επιβεβαίωσε τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας και ξεφεύγοντας με διαφορές κοντά ή άνω των δέκα πόντων (69-58 στο 36′) ήδη από τα μισά της κατόρθωσε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αιόλου και να συνεχίσει τις επεκτατικές της βλέψεις έχοντας ως μοναδικό στραβοπάτημα την ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Μίλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 35-32, 58-51, 75-59
Διαιτητές : Αντωνιάδης-Χρηστίδης Π.-Χριστοδουλάκης

AΟ Μυκόνου (Τζήμας): Σταμάτης 23 (2), Σαχάς, Καραμανλής, Μάρτζος 2, Καραμπούλας 11, Σπυρόπουλος 13 (1), Κονσούλας, Καμπούρης 4, Τσάμης 7 (1), Κατσαρέας, Σπυριδωνίδης 7 (1), Ονάσογλου 8.
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 11, Πλώτας 22 (3), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 7, Νιφόρας 8, Θανόπουλος 4, Παπαφωτίου 7 (1), Γκάτζιος, Κέκερης, Μπαλής, Χριστόπουλος, Γοργότσης.

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Επιστροφή στις νίκες για ΝΕΟΛ! Στο πρώτο του παιχνίδι της νέας του εποχής μετά τις πολλές αλλαγές σε πάγκο και ρόστερ, ο ΝΕΟΛ κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη νίκη του στον κόσμο του 1ου ομίλου της φετινής Β Εθνικής κερδίζοντας με 78-75 τον ΑΟ Παγκρατίου, που μετά το πολύ μεστό του ξεκίνημα στη λίγκα δείχνει σιγά σιγά σημάδια… ανθρωπιάς!

Μάλιστα, όντας πολύ ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά και μη… μασώντας στο 71-69 τρία περίπου λεπτά πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι λύγισαν τους Αθηναίους και πλέον κοιτούν με άλλο μάτι την υπόθεση παραμονή.

Πλέον, μετρούν 9 βαθμούς σε επτά αγώνες (δύο νίκες, πέντε ήττες), ενώ από την άλλη μεριά το Παγκράτι έπεσε στο 4-4 με την 4η διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα (12 βαθμοί).