Με τον Δημήτρη Σταμάτη να την παίρνει από το χέρι στα τελευταία λεπτά της συνάντησης και με ένα δικό του τρίποντο να στέλνει το ματς στην παράταση η Μύκονος κατάφερε να λυγίσει σε ένα σπουδαίο παιχνίδι τα Φανάρια της Νάξου με 91-85 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής!

Μπορεί μέχρι και τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της συνάντησης ο ΑΟ Μυκόνου να ήταν αυτός που είχε έστω και οριακά την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ (26-19 στο 10′, 30-27 στο 14′), αλλά από αυτό το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέλαβαν τα ηνία του μομέντουμ του αγώνα. Μάλιστα, χάρις σε ένα μεγάλο 5-13 επί μέρους σκορ από το 14′ μέχρι και το 19′, τα Φανάρια πέρασαν μπροστά στο σκορ με 35-40 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μοιάζοντας πολύ σκληρά για να πεθάνουν στο κλασικό ντέρμπι των γειτονικών νησιών.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε δε, και μετά την ανάπαυλα, με τους Ναξιώτες να βρίσκονται καθ’ όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου μπροστά με προβάδισμα περίπου κοντά στο +5 (52-55 στο 25′, 54-59 στο 28′, 56-61 στο 29′). Στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου όμως, η Μύκονος ήταν αυτή που με ένα δυναμικό ξεκίνημα μείωσε ακόμα και στον πόντο στο 32ο λεπτό (60-61) μπαίνοντας και πάλι με… φόρα στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Στη συνέχεια δε, ακόμα και όταν ο ΑΠΑΣ ξέφυγε και πάλι με 5 πόντους (67-72), οι γηπεδούχοι με τρεις διαδοχικές βολές του Σταμάτη πλησίασαν γρήγορα γρήγορα στο καλάθι μειώνοντας σε 70-72 στο 36ο λεπτό -με τον έμπειρο γκαρντ να συνεχίζει το εκπληκτικό του φεγγάρι με ακόμα ένα μεγάλο σουτ που πλησίασε εκ νέου στο καλάθι και έσβησε ένα… τρελό τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς (73-75 στο 37′)!

Μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι δυο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες για να αλλάξει η κατάσταση, με το μεγάλο και δύσκολο γκολ φάουλ του Αναγνωστόπουλου με 51” στο ρολόι (έχασε τη βολή αλλά μάζεψε το ριμπάουντ) να τους φέρνει πολύ κοντά στη νίκη. Ο Σταμάτης μίλησε και πάλι όμως, και με δικό του pull up τρίποντο στο ανοιχτό γήπεδο με 18” στο ρολόι ισοφάρισε σε 79-79 και έδωσε και πάλι πνοή στη Μύκονο -με τον Μιλεντίγιεβιτς να αστοχεί σε ένα δύσκολο φλότερ στην εκπνοή, εξέλιξη που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η αλλαγή στο μομέντουμ ήταν ριζική, με τον ρυθμό και τη ψυχολογία να έχουν περάσει για τα καλά στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν ακόμα και στο +8 (87-79) με δύσκολο καλάθι του Σπυριδωνίδη στο 43′ -αποκτώντας ένα προβάδισμα που δε θα έχαναν ποτέ μέχρι και τη λήξη του αγώνα.