Έξι ήττες στη σειρά ήταν αρκετές, όπως αποδείχθηκε, για τον ΑΟ Παγκρατίου, ο οποίος στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της φετινής Β Εθνικής κατάφερε χάρις σε ένα καταπληκτικό δεύτερο μέρος να κάμψει την αντίσταση των Φαναριών Νάξου με 85-71 και να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα!

Μετά από μια πρώτη περίοδο όπου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά συνεχώς στον πίνακα του σκορ (9-8 στο 5′, 11-14 στο 7′, 22-18 στο 10′), οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν συνέπεια και λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και σταδιακά να ξεφεύγουν από τον οργανισμό της Νάξου.

Για την ακρίβεια, το Παγκράτι μέχρι και το 18ο λεπτό δεν ήταν απλά μπροστά στο σκορ αλλά είχε καθιερώσει και την αξιοπρόσεκτη διαφορά του +9 καθ’ όλη τη διάρκεια της 2ης περιόδου (30-21 στο 14′, 33-24 στο 16′, 37-26 στο 18′) δείχνοντας πως βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι μετά από μερικές αρκετά αναποτελεσματικές παρουσίες στα του ομίλου τους. Ωστόσο, μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, τα Φανάρια δεν επέτρεψαν ούτε έναν πόντο στο αθηναϊκό συγκρότημα και πήγαν αγκαλιά με το μόλις -5 (37-32) στα αποδυτήρια…

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στο Παγκράτι! Ακόμα και τα Φανάρια δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν από τους οικοδεσπότες (48-41 στο 25′, 51-46 στο 28′) καθώς έβρισκαν αρκετές πηγές σκοραρίσματος σε κρίσιμα σημεία της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι από τα τέλη του εν λόγω δεκάλεπτου άρχισαν να αποτυπώνουν την κυριαρχία τους σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό. Έτσι, με ένα σύντομο 7-0 σερί έκλεισαν στο +12 (58-46) την 3η περίοδο, ενώ μάλιστα μέχρι και το 33ο λεπτό επεκτειναν το επί μέρους σκορ τους στο 17-6 και φτάνοντας ακόμα και στις παρυφές του +20 (68-52) έδειχναν πως θα “καθάριζαν” από νωρίς το ματς.

Οι νησιώτες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να ροκανίσουν κάπως τη διαφορά μειώνοντας τόσο στους 12 πόντους (69-57) στο 35′ όσο και στους 7 (69-61) με βολές του Χαρούνι, αλλά το Παγκράτι δεν επρόκειτο να χάσει ένα ολότελα δικό του παιχνίδι ξεφεύγοντας άμεσα αφενός με 74-64 στο 37ο λεπτό και αφετέρου με 77-64 στο 38ο επικυρώνοντας την 5η του φετινή νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 37-32, 58-46, 85-71

Παγκράτι (Ζαβός) : Στογιάνοβιτς 12 (1), Κουμπούρας 8 (2), Πολέμης 10 (2), Αγγελόπουλος 4 (1), Κοντραφούρης 2, Ζαρίφης 15 (3), Ψαρράς 9 (1), Πιτούλης 9, Ντιαλό 2, Αγγέλου 15 (5)
ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (Ρουμελιώτης) : Προδρόμου 20 (1), Τζόκιτς 9, Αναγνωστόπουλος 17, Λάκοφ 3 (1), Γυφτάκης 7 (1), Χαρούνι 12 (1), Μπακέας 3 (1)