Στο aftermath της μεγάλης εκτός έδρας νίκης του ΑΟΝΣ Ο Μίλων στο σπίτι του ΑΟ Μυκόνου το περασμένο πλέον Σάββατο (14/1) για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής έχουν προκύψει φυσικά πολλές εξελίξεις αναφορικά με το πλασάρισμα των ομάδων στην πρώτη τετράδα των εκάστοτε ομίλων τους αλλά και την μετέπειτα κόντρα των επί μέρους νικητών με τους αντίστοιχους των υπολοίπων ομίλων. 

Θυμίζουμε, λίγο πριν σας παρουσιάσουμε τόσο το τι ακριβώς προβλέπει η προκήρυξη της ΕΟΚ τόσο για τη Β όσο και για τη Γ Φάση των Playoffs στην τρίτη τη τάξει Εθνική Κατηγορία πως αφενός οι ομάδες κουβαλούν τα μεταξύ τους ρεκόρ από την κανονική διάρκεια με στόχο τις 3 νίκες στην postseason και αφετέρου πως τα Playoffs θα λάβουν χώρα το πρώτο Σαββατοκύριακο πιθανότατα μετά το πέρας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, το οποίο ολοκληρώνεται των 1η ημέρα του Απριλίου.

Την ίδια στιγμή δε, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως οι τέσσερις νικητές της Γ Φάσης (Best of 3) είναι αυτοί που θα ανέβουν αυτόματα στην Elite League της σεζόν 2023-2024.

Προφανώς, με εννιά εβδομάδες πλήρους δράσης να απομένουν τίποτα δεν είναι δυνατόν να κριθεί ακόμα, με το παρόν κείμενο να μην βγάζει συμπεράσματα σε καμία περίπτωση… 

 

Αναλυτικά τα ζευγάρια όπως προκύπτουν μέσω των προκηρύξεων της ΕΟΚ:

Β’ Φάση

1ος του 1ου ομίλου – 4ος του 1ου ομίλου (Β1)

2ος του 1ου ομίλου – 3ος του 1ου ομίλου (Β2)

 

1ος του 2ου ομίλου – 4ος του 2ου ομίλου (Β3)

2ος του 2ου ομίλου – 3ος του 2ου ομίλου (Β4)

 

1ος του 3ου ομίλου – 4ος του 3ου ομίλου (Β5)

2ος του 3ου ομίλου – 3ος του 3ου ομίλου (Β6)

 

1ος του 4ου ομίλου – 4ος του 4ου ομίλου (Β7)

2ος του 4ου ομίλου – 3ος του 4ου ομίλου (Β8)

 

Γ’ Φάση

Β4 – Β1

Β2 – Β3

Β8 – Β5

Β6 – Β7

 

Αναλυτικά τα ζευγάρια των Playoffs με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα:

Β Φάση

Μίλων – Αίολος Αγυιάς (Β1)

Μύκονος – Φανάρια Νάξου (Β2)

 

Πανιώνιος – Πρωτέας Βούλας (Β3)

Πανελευσινιακός – ΑΟΠΦ (Β4)

 

Βίκος Ιωαννίνων – Δόξα Λευκάδας (Β5)

Έσπερος Λαμίας – Τρίκαλα (Β6)

 

Πανσερραϊκός – Λεύκιππος Ξάνθης (Β7)

Μακεδονικός – Ερμής Λαγκαδά (Β8)

 

Γ Φάση

Μίλων-Αίολος Αγυιάς – Πανελευσινιακός – ΑΟΠΦ

Μύκονος-Φανάρια Νάξου – Πανιώνιος-Πρωτέας Βούλας

Βίκος Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας – Μακεδονικός-Ερμής Λαγκαδά

Έσπερος Λαμίας-Τρίκαλα – Πανσερραϊκός-Λεύκιππος Ξάνθης