Μεγάλη νίκη για τον Πρωτέα! Το σπουδαίας σημασίας εξ αναβολής ντέρμπι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής κόντρα στον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (10-5) -στο πρώτο του ματς μετά την παραίτηση του κόουτς Μάνου- κατάφερε να κερδίσει το απόγευμα της Τετάρτης (1/2) ο Πρωτέας (12-3), ο οποίος υπερασπίστηκε για έκτη φορά φέτος τη Βούλα σε σύνολο επτά εντός έδρας αγώνων και επικρατώντας με 77-65 αφενός ξέφυγε με δύο ματς καθαρά από τον σημερινό του αντίπαλο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και αφετέρου πήρε και τη διαφορά από το -5 του πρώτου μεταξύ τους ματς!

Έχοντας ήδη επιβάλλει πλήρως την κυριαρχία του σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ ήδη από το πρώτο ημίχρονο (23-16 στο 10′, 42-32 στο 20′), ο Πρωτέας μπήκε με φόρα και μετά την ανάπαυλα όταν και σκοράροντας γρήγορα γρήγορα 8 πόντους σε διάστημα 3.5 λεπτών περίπου ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους (50-37) στο 24′ -κάνοντας μέχρι και εκείνη τη στιγμή ό,τι ήθελε στο μεγάλο ντέρμπι για την πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Μέχρι και τις απαρχές όμως, του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΑΟΠΦ είχε μαζέψει σε σημαντικό βαθμό τη διαφορά έχοντας μειώσει αφενός σε 58-51 μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου όσο και σε 60-56 μέχρι και το 32′ βάζοντας… φωτιά στο ματς! Μάλιστα, έχοντας σφίξει εν πολλοίς την άμυνά του το Παλαιό Φάληρο πλησίασε δις ακόμα και στο καλάθι τους γηπεδούχους (63-61 στο 36′, 66-63 στο 36.5′) συνεχίζοντας τη μεγάλη του γκάμα σε αυτά τα τελευταία λεπτά της συνάντησης πριν ο Δενδρινός πετύχει ένα μεγάλο τρίποντο από τη δεξιά 45 για το 69-63 στο 36′.

Αυτό το μεγάλο σουτ μάλιστα έμοιαζε με το γεγονός που επηρέασε όσο τίποτα άλλο την εξέλιξη του ντέρμπι, με τη Βούλα να βρίσκει την απαραίτητη ψυχολογία στα εναπομείναντα λεπτά και με ένα σύντομο 9-0 (6-0 χωρίς το τρίποντο) μέσα στα επόμενα λεπτά καθάρισε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 42-32, 58-51, 77-65
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Καλογερόπουλος – Χρηστίδης

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας, Μόρφης): Δενδρινός 20 (4), Τσακναρίδης, Κυρίλης 13 (1), Παπαδάκος, Καραμαλέγκος Ι. 4, Ματσάγγος 15 (2), Γάργαλης 14, Σκορδάς 4, Καραμαλέγκος Η. 5 (1), Βλάχος, Βισνιέφσκι 2.
Παλαιό Φάληρο (Γούναρης, Καμαριώτης): Μαγιτόμπε 11 (3), Σκόρδος 12, Καλλιανιώτης 10, Κανονίδης 15 (3), Μαχαίρας 10, Μπολάτογλου 2, Κομποδιέτας 5 (1), Οικονομόπουλος, Μπιλάλης, Λούλης, Δρίτσας.