Μετά την ήττα του στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής στροφής από τον ΑΟΝΣ Ο Μίλων στη Νέα Σμύρνη, ο ΑΟ Μυκόνου κατάφερε να επιστρέψει στα ροζ φύλλα περνώντας αν και δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο από όσο περίμενε με 73-62 από την έδρα της Αχαγιάς 82 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής -για την πρώτη του ιστορικά νίκη στα εδάφη της Πάτρας σε επίσημο παιχνίδι!

Ήδη από τις απαρχές της συνάντησης, οι Κυκλαδίτες τα έβρισκαν σκούρα μη κατορθώνοντας να βιώσουν μεγάλα προβαδίσματα -με τους Πατρινούς βρίσκοντας σε άμυνα και επίθεση συνεχόμενες λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ κατάφεραν να περάσουν μάλιστα και μπροστά στον πίνακα του σκορ με 31-28 στο 18ο λεπτό αλλά και με 33-30 στο 19ο λεπτό!

Το ματς θα συνέχιζε να ήταν ένα ακόρεστο ντέρμπι και μετά την ανάπαυλα, με την Αχαγιά όχι απλά να μαζεύει πολύ γρήγορα το ξέσπασμα της Μυκόνου που την έφερε στο 39-45 στα μέσα της περιόδου αλλά και να αναλαμβάνει και πάλι εκείνη το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο θα έκλεινε στο 52-52 -με την 4η περίοδο να αναμένεται ένα μεγάλο ματς!

Ο ΑΟ Μυκόνου δημοσίευσε στο Facebook  της ομάδας τα highlights του από την αναμέτρηση με την Αχαγιά