Στα πρώτα χρονικά ματς της πρεμιέρας σε Νάξο και Νέα Φιλαδέλφεια…

Με πάρτι εκκίνησε η σεζόν για τον ΑΠΑΣ! Η αρμάδα από την Νάξο έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στον Έσπερο Καλλιθέας για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της φετινής Β Εθνικής, όπως άλλωστε αποδεικνύεται και από το τελικό σκορ του 100-74, και μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη χρονιά μετά τις συνεχόμενες προκρίσεις και στο Κύπελλο.

Αν και τα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένα (3-5 στο 2′, 5-5 στο 3′), ο ΑΠΑΣ ήταν αυτός που δεν άργησε να πάρει φόρα από την τρομερή του φόρμα από το Κύπελλο, όπου έχει κλείσει μια θέση στις 15 καλύτερε ομάδες των εθνικών κατηγοριών, και τρέχοντας ένα χαοτικό 21-0 επί μέρους σκορ ξέφυγε τόσο με 16-5 στο 5′ όσο και με 24-5 στο 7′.

Σαν να μην έφτανε αυτό μάλιστα για τον οργανισμό της πρωτεύουσας, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν την παραμικρή όρεξη να κατεβάσουν ρυθμούς και ενέργεια στο παρκέ. Μάλιστα, συνεχίζοντας να είναι σε εξαιρετική ημέρα τόσο στην άμυνα (με 1.2 πόντους ανά λεπτό παθητικό) όσο και στην επίθεση (με 3.1 πόντους ανά λεπτό ενεργητικό) οι Ναξιώτες θα ξέφευγαν ακόμα και με 32 πόντους (53-21) στο 16′ αλλά και με 30 πόντους ακριβώς (62-32) μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους καθαρίζοντας από νωρίς τη μπουγάδα και ετοιμάζοντας τα πλάνα τους για το πρώτο ταξίδι τους για φέτος που δεν θα είναι άλλο από αυτό στο Αρκαλοχώρι του Ηρακλείου.

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια – Έσπερος Καλλιθέας: 100-74

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Τζίμης, Παπαγεωργίου Δημ.
Δεκάλεπτα: 31-10, 62-32, 80-53, 100-74

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια: Τσρνιτς 15 (1), Παρασκευόπουλος 12 (1), Στάθης 15 (3), Βουτηρόπουλος, Κρανιάς, Γκιγκαούρι, Φιλοξενίδης 7 (1), Χαρούνι 11 (1), Νεόφυτος 13 (1), Λάκοβ 13 (1), Γκαβασιάδης 14.
Έσπερος Καλλιθέας: Ράγκος 13 (2), Αγραφιώτης 5 (1), Λάζαρης 15 (1), Κολιός 9, Λιούνης 6 (1), Μαράκης 3, Γκαγκαλούδης 4, Αγγελόπουλος 2, Δήμου 5, Κολοβός, Αδαμόπουλος 12.

Πέρασε από τη Νέα Φιλαδέλφεια ο Πρωτέας! Η ομάδα της Βούλας έκανε το χρέος της στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της τρίτης τη τάξει εθνικής κατηγορίας, πέρασε στο τσακ από την έδρα της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ επικρατώντας με 73-70 και ξεκίνησε όσο πιο αποτελεσματικά γινόταν τη φετινή χρονιά κατά την οποία έχει πολλές και υψηλόβαθμες φιλοδοξίες.

Μετά από μια πολύ οριακή 1η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ κολλημένο στο 18-18, η ομάδα που άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ δεν ήταν άλλη από τον Πρωτέα, που σκοράροντας 25 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο απέδειξε την ανωτερότητά του σε αυτό το σημείο της σεζόν ξεφεύγοντας με 11 πόντους (32-43) μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όλα αυτά θα άλλαζαν άμεσα όμως…

Οι οικοδεσπότες ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με κύριο όπλο την αμυντική τους συνέπεια, η οποία εγκλώβισε τους φιλοξενούμενους μόλις στους 9 πόντους σε όλο το φάσμα της 3ης περιόδου και κατάφερε να κάνει με δύναμη ψυχής και έδρας να κάνει την ολική επαναφορά μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, όταν και πέρασε μπροστά στο σκορ με 53-52 ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Ο Πρωτέας από μεριάς του βρήκε σημαντικά ψυχικά αποθέματα στη συνέχεια και μπήκε μπροστά στον πίνακα του σκορ στο τελευταίο σπριντ του αγώνα (53-56 στο 34′, 56-59 στο 35′). Μάλιστα, αυτό το μομέντουμ το διατήρησε μέχρι και την εκπνοή περνώντας από το σπίτι μιας πραγματικής ομάδας στο νήμα με 73-70.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ – Πρωτέας Βούλας: 70-73

Διαιτητές: Αργυρούδης, Λεβεντάκος, Καψιώχας
Δεκάλεπτα: 18-18, 32-43, 53-52, 70-73

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: Αγγελόπουλος 20 (4), Μαλτέσιος 10, Δρίτσας 10 (2), Πρόφκα 15 (3), Ματσίρας 3, Χατζής, Κρητικός 2, Καρακώστας 7 (1), Βασιλάκης 3 (1), Φεσσάρας, Τζίμης.
Πρωτέας Βούλας: Αλπίγιανιτς 16, Παλαιοχωρίτης 13 (2), Τζόλος 11 (1), Καραμαλέγκος Η. 7 (1), Καραμαλέγκος Ιωαν. 9 (1), Σταθόπουλος 6 (1), Πεφάνης 5 (1), Τσιούμπρης 4, Τουμαζάτος, Ελ Ντερίνι, Κυριλής 2, Χωραφάς.

Με το δεξί οι Κρητικές ομάδες του γκρουπ…

Πρώτος αγώνας στη Β Εθνική διαχρονικά, πρώτο ροζ φύλλο για την Αναγέννηση, με τον οργανισμό του Αρκαλοχωρίου χάρις σε ένα τρομερό δεύτερο μέρος να περνάει από το Μετς και την έδρα του ΑΟ Παγκρατίου το απόγευμα του Σαββάτου.

Το πρώτο ημίχρονο στο Μετς ήταν βγαλμένο από κινηματογράφο. Αν και οι Κρητικοί μπήκαν με φόρα στο παρκέ παίρνοντας από νωρίς αέρα τόσο με 5-11 στο 3′ όσο και με 9-14 στο 6′, το Παγκράτι δεν άργησε να μπει και πάλι στην εξίσωση της βραδιάς και με μεγάλα σερί αρχικά μείωσε σε 16-18 στο 8′ αλλά και εν συνεχεία ισοφάρισε σε 24-24 μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου.

Έχοντας πάρει μάλιστα φόρα από αυτήν της την υπεροχή στα τελευταία λεπτά εκκίνησε δυναμικά την αποστολή της και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας ακόμα και με 34-29 στο 14′ με το επί μέρους σκορ να έγκειται πλέον στο 25-15 στα τελευταία οκτώ λεπτά. Η Αναγέννηση είναι όμως μια πολύ ποιοτική ομάδα, βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και ήταν εκείνη που πήρε τη μάχη του ημιχρόνου (41-45 στο 20′)…

Η ομάδα του Παπαδάκη δε, συνέχισε στο ίδιο μομέντουμ και μετά την ανάπαυλα όταν φτάνοντας το σερί της ακόμα και στο 0-8 μέσα στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου πήρε για πρώτη φορά και διψήφιες τιμές στην απόστασή της (41-53 στο 23′) ενώ μέχρι και το 25′ ήταν σταθερά εκείνη μπροστά (48-55 στο 25′, 50-61 στο 27′, 53-62 στο 30′) καθαρίζοντας από τότε φυσικά τη μπουγάδα κόντρα στο ανανεωμένο Παγκράτι.

Παγκράτι – ΑΣΑ Αναγέννηση: 61-81

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Γεράνιος, Μακρόπουλος
Δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 53-62, 61-81

Παγκράτι: Αγγέλου 21 (3), Ζαρίφης 9 (1), Γραμματίκας 8 (2), Ντιαλό 6, Μπάρμπας 6, Καδράς 4, Εζέτζα, Ντιπτσής 4, Κώτσος 2, Παπαγεωργίου, Γρύλλης, Ντότσης 1.
ΑΣΑ Αναγέννηση: Σπυριδάκης 6 (2), Ραζής 9 (2), Κουρέπης 25, Οικονομόπουλος 17 (3), Μαραγκάκης, Ντράσκοβιτς 16, Μητρόπαπας 1, Καλογεράκης 1, Κριθινάκης 3 (1), Κυριαζής 3, Λαμπράκης.

Ίδια μοίρα και για τον ΟΦΗ, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Αιγάλεω έχοντας σε φοβερό βράδυ πολλούς παίκτες του και κυρίως στο πρώτο μέρος ανοίγοντας λογαριασμό σε ένα από τα πιο δύσκολα πρωταθλήματα των τελευταίων ετών στη Β Εθνική.

Ποιος είδε τον ΟΦΗ και δεν τον φοβήθηκε στο πρώτο μέρος;! Οι Κρητικοί όντας σε απίθανη κατάσταση τόσο στην άμυνα όσο και κυρίως στην επίθεση όπου και σκόραρε 21 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά, 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και 35 στα πρώτα δώδεκα λεπτά της συνάντησης ξέφυγε από νωρίς τόσο με 9-0 στο 2′ και με 21-5 στο 6′ ενώ μέχρι και τις απαρχές της 2ης περιόδου η κατάσταση έδειχνε έτοιμη να ξεφύγει για τα καλά (37-15 στο 13′, 42-21 στο 15′).

Η ίδια αυτή συνθήκη δεν έλεγε να αλλάξει και μέσα στα επόμενα λεπτά, όταν ο ΟΦΗ διατηρώντας τον ξέφρενο ρυθμό του στο παρκέ του Ηρακλείου κατόρθωσε να είναι διαρκώς μπροστά με αποστάσεις άνω των 15 πόντων και κοντά στους 20 πόντους (42-23 στο 17′, 47-31 στο 19′).

Οι Αιγαλεώτες έβγαλαν όμως τη δική τους αντίδραση στο δεύτερο μέρος πιέζοντας χωρίς ιδιαίτερο άγχος για να πίεσουν τον ΟΦΗ. Μάλιστα, αρχικά προειδοποίησαν μειώνοντας στους 10 πόντους (53-43 στο 24′) ενώ μέχρι και το 28′ είχαν καταφέρει μετά από πάρα πολλή ώρα να ρίξουν την απόσταση σε μονοψήφια τιμή (63-55 στο 28′, 66-57 στο 30′, 69-61 στο 32′). Η ομάδα του Ράλλη θα έκανε ένα μεγάλο σερί αντεπίθεσης στη συνέχεια και θα άφηνε στην αρχή της την προσπάθεια μεγάλης ανατροπής του Σίτι.

ΟΦΗ – Αιγάλεω: 88-83

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Φασόλης, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 29-15,47-35,66-57,88-83

ΟΦΗ: Παππάς 12,Λιανός 12(1),Μποχωρίδης 22(4),Τσερκιτζόγλου 3(1),Κασπίρης 6(2), Ζαφειρούδης 5(1), Σταμπουλής 11,Πιλκούδης 17.
Αιγάλεω : Ιορδανόγλου 3, Μαυραντωνοτου,Ζαραιδώνης 15(3), Κυρίτσης 31, Τζωρμπατζόγλου, Τζαιδας 15(1), Σάμαρης 2, Δουρουντούς 2, Ολύμπιος 11(3), Νικολαΐδης 4.

Ματσάρες σε Παλαιό Φάληρο και Ζωγράφου…

Την πρώτη νίκη της σεζόν, και τι νίκη μάλιστα, κατάφερε να πετυχει ο ΑΟΠΦ ο οποίος πήρε στο καλάθι με 72-70 το ντέρμπι με τον Πανελευσινιακό στο Σοφία Μπεφόν.

Αν και η ομάδα του Βούλγαρη ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο ματς ξεφεύγοντας ακόμα και με δέκα πόντους διαφορά μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς (6-16 στο 5′), ο ΑΟΠΦ έσφιξε για τα καλά την άμυνά του και επιτρέποντας μόλις 19 πόντους στα επόμενα 15 λεπτά κατάφερε να βρει τη σταθερά που θα τον οδηγούσε και στα της επίθεσης.

Μάλιστα, στο εν λόγω χρονικό διάστημα το Παλαιό Φάληρο έτρεξε επί μέρους σκορ της τάξης του 31-19 καταφέρνοντας να κάνει την ολική ανατροπή και να μπει έστω και οριακά (37-35 στο 20′) στα αποδυτήρια.

Αυτό το μομέντουμ τελικά δε σταμάτησε με το τέλος του πρώτου μέρους αλλά συνεχίστηκε δε και στο δεύτερο. Για την ακρίβεια, ο ΑΟΠΦ μπήκε ζεστός και με 20+ πόντους στο ενεργητικό του για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο έφτασε το φράγμα των 55+ πόντων από νωρίς και ξέφυγε ακόμα και με 8 πόντους στην εκπνοή της 3ης περιόδου (58-50) έχοντας δεχθεί μόλις 1.4 πόντους παθητικό ανά λεπτό από το πρώτο πεντάλεπτο.

Το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, αλλά ο ΑΟΠΦ κατόρθωσε έστω και σε απόσταση καλαθιού να επικρατήσει με 72-70 και να φτάσει στην πρώτη του φετινή νίκη.

Παλαιό Φάληρο – Πανελευσινιακός: 72-70

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Κούλης, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 23-35, 37-35, 58-50, 72-70

Παλαιό Φάληρο: Χατζηκυριακίδης 8 (2), Σκόρδος 11 (1), Καλιανιώτης 10, Σωτηράκης 19, Γκάτζο 12 (2), Πατσαντζόπουλος 7 (1), Βισνιέφσκι 3, Βασιλειάδης, Φιλίππου 2, Δούλης, Χαϊκάλης, Μαυραντζιώτου.
Πανελευσινιακός: Ντακούλιας 20 (3), Σταμέλος 18 (1), Νίκος 2, Ρεκουνιώτης 6, Μακρής 13 (1), Μαγιντόμπε 2, Παπαφλωράτος, Μανωλάτος 3 (1), Μόρφος 4, Κρασάκης 2, Μανιάς, Καραΐσκος.

Αντίστοιχη τύχη και για τον ΑΟ Δάφνης, ο οποίος στην επιστροφή του μετά από πάρα πολλά χρόνια στη Β Εθνική έφτασε και στην πρώτη του νίκη περνώντας από του Ζωγράφου στο νήμα με 84-78 κόντρα στην ΕΦΑΟΖ.

Για την ακρίβεια, το ματς ήταν ένα ντέρμπι… ακατάλληλο για καρδιακούς στο μεγαλύτερο κομμάτι του από την αρχή μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο δείχνοντας πως μέχρι τέλους αυτή θα ήταν η αρχή τους (19-23 στο 10′, 43-43 στο 20′, 67-69 στο 30′).

Κάτι τέτοιο μπορεί να συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, αλλά με τα μεγάλα της όπλα να μιλούν στο τέλος η ιστορική αρμάδα από τη Δάφνη άλωσε την έδρα του Φιλαθλητικού στο τέλος και πέτυχε μια ιστορική νίκη αλλά και ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Δάφνη: 78-84

Διαιτητές: Σιδέρης, Καλογριάς, Γαραντζιώτης
Δεκάλεπτα: 19-23, 43-43, 67-69, 78-84

ΕΦΑΟ Ζωγράφου: Μαχαίρας 17, Παπαδημητρίου 9, Καλλιακούδας 20 (4), Μαγκουνής 10 (2), Σωφρονάς 15 (3), Οικονόμου 5, Πρωτόγερος 2, Φίλλιπας, Πολυμενάκος, Ξανθόπουλος, Σαραντόπουλος, Φερεντίνος.
Δάφνη: Μέλιος 10, Κερασοβίτης, Ανδρεόπουλος, 2, Γιαννίκος 15 (3), Μουστόπουλος 4, Μαραγκόπουλος 9 (3), Έξαρχος 11 (3), Καλδής 9, Γιούσι, Τζιβελέκας 24 (1), Αλεξόπουλος, Πούλης.