Με τις νίκες των Αχαγιάς 82 και Φαναριών επί των ΝΕΟΛ και Ένωσης Ιλίου, αντίστοιχα, το μεσημέρι της Κυριακής (16/10) έκλεισε και με τη βούλα η 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, μετά και τον κύριο όγκο των αγώνων του εν λόγω γκρουπ που έλαβε χώρα χθες (15/10) το απόγευμα.

Ένωση Ιλίου – Φανάρια Νάξου 75-80

Μεγάλη ανατροπή! Η Ένωση Ιλίου -μετά την Αχαγιά 82 στην πρεμιέρα- δεν κατάφερε να κερδίσει και τον ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια, τα οποία χάρις σε μια μεγάλη ανατροπή πέρασε με 80-75 από την Αθήνα!

Αν και δεν εκκίνησε καθόλου μεστά και αποτελεσματικά την εν λόγω αναμέτρηση με τα Φανάρια -βρισκόμενη πίσω ακόμα και με 9 πόντους (13-22) στα πρώτα οκτώ αγωνιστικά λεπτά-, η Ένωση Ιλίου βρήκε το χέρι της επιθετικά και αμυντικά και από πολύ νωρίς και βρέθηκε εκείνη μπροστά αυτή τη φορά. Μάλιστα, με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 25-7 από το 8′ μέχρι και το 18′, πλησίασε τους 10 πόντους (38-29), ένα φράγμα στο οποίο και κάθισε μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (43-33) έχοντας κατά κράτος το μομέντουμ της αναμέτρησης υπέρ της πια!

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, είχαμε παιχνίδι και πάλι, με τα Φανάρια να είναι ασταμάτητα στα της επίθεσής τους και με 28 ολόκληρους πόντους στην 3η περίοδο επέστρεψε εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας συνεχόμενα όλο και περισσότερο (49-42 στο 22′, 52-44 στο 15′, 57-56 στο 29′) μέχρι και το τελικό του τρίτου δεκαλέπτου 64-61!

Οι Ναξιώτες μάλιστα στην 4η περίοδο έκαναν την ολική ανατροπή προηγούμενη με 4 πόντους (71-75) 1.5 λεπτό περίπου πριν το φινάλε, βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι! Μάλιστα, μέχρι και το τέλος, ακόμα και αν με ένα αντιαθλητικό φάουλ και ένα εύκολο καλάθι του Σπυρόπουλου έπειτα από δικό του κλέψιμο η Ένωση μείωσε σημαντικά, τα Φανάρια ήταν ψύχραιμα από τη γραμμή των βολών και έφτασαν σε μια τεράστια νίκη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μιλεντίγιεβιτς, ο οποίος και σταμάτησε εν τέλει στους 18 πόντους με 4 εύστοχα σουτ από την περίμετρο!

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 43-33, 64-61, 75-80
Διαιτητές: Τσαχάκης – Κουτσοδήμος – Ξυλάς

Ένωση Ιλίου: (Πανούλιας – Αγγελόπουλος): Σταθάκης 2, Μπαρμπαρής 20(1), Δαρμής 11(2), Μπέλλας 4(1), Δουρουντούς 8(1), Τσιουμπρής 7, Πανουσόπουλος Κ. 5, Σπυρόπουλος 6(1), Σαξιώνης 12, Κοντούλης, Κοσμίδης, Κουτσούμπας.
ΑΠΑΣ Τα Φανάρια: (Ρουμελιώτης – Κλαδάς): Μιλεντίγιεβιτς 18(4), Γυφτάκης 1, Προδρόμου 13 (2), Αναγνωστόπουλος 15, Ντόκιτς 10(2), Χαρούνι 6, Μπακέας 2, Λάκοβ 15(2), Πολίτης, Βουτιρόπουλος.

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

ΝΕΟΛ – Αχαγιά 82 73-86

Κυριαρχία από την αρχή μέχρι και το τέλος! Ούσα η καλύτερη ομάδα της συνάντησης από το πρώτο μέχρι και -σχεδόν- το τελευταίο λεπτό της, η Αχαγιά 82 άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Ένωση Ιλίου κερδίζοντας στο Ληξούρι τον τοπικό ΝΕΟΛ με 86-75 για την 2η στροφή.

Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από νωρίς να δείξουν τις επιθυμίες τους στο παρκέ και προηγούμενοι τόσο με 5-12 στο 5ο λεπτό όσο και με 8-19 στο 9ο έδειξαν με το καλημέρα την επιθετικότητά τους κόντρα στους γηπεδούχους που έδειξαν να ψάχνονται στην αρχή. Με την απόσταση να κυμαίνεται σταθερά όμως, κοντά στην κλίμακα των 10 πόντων, ο ΝΕΟΛ έβγαλε αντίδραση σθεναρά και χάρις σε ένα σύντομο επί μέρους σκορ της τάξης του 7-4 μείωσε ακόμα και στους 6 πόντους στο 19′. Από εκεί και πέρα όμως, μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, οι Αχαιοί ήταν αυτοί που έπρεπε και πολύ σύντομα με λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ έφτασαν ξανά σε διψήφια κύματα διαφοράς.

Μετά την ανάπαυλα, δεν άλλαξε τίποτα συνταρακτικό, με τους Πατρινούς να αγγίζουν πολλάκις τόσο το +15 όσο και το +20 (39-52 στο 22′, 42-54 στο 25′, 46-62 στο 28′) και μπαίνοντας στην 4η και τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 16 πόντους (48-64) έδειξαν ότι θα καθαρίσουν απο νωρίς το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 37-47, 48-64, 73-86