Στα πρώτα χρονικά παιχνίδια της ημέρας…

Έκανε το 2/2 στον 1ο όμιλο της Β Εθνικής ο Πρωτέας! Η αρμάδα από την Βούλα ξεπέρασε ένα μέτριο ξεκίνημα και λύγισε χάρις σε μια σπουδαία εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα τον ΑΟ Παγκρατίου με 85-70 κάνοντας το 2/2 μετά τα δύο πρώτα ματς της σεζόν. Ακόμα αναζητούν την πρώτη τους επιτυχία οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη μεριά.

Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο προηγούμενοι ακόμα και με 6-12 στο 5′, ο Πρωτέας ήταν η ομάδα εκείνη που άρχισε σιγά σιγά να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα του και επιτρέποντας μόλις 4 πόντους μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου ευτύχησε να ξεφύγει με 25-19 στα επόμενα πέντε λεπτά.

Μάλιστα, εκκινώντας τα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με ένα σερί της τάξης του 14-1 μέχρι και το 17′ πήρε φόρα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί στον πίνακα του σκορ τόσο με 33-19 στο 14′ όσο και με 39-20 και με 44-24 λίγο αργότερα.

Μέχρι και το τέλος δεν άλλαξε ωστόσο τίποτα επί της ουσίας, με την Βούλα να προπορεύεται με περισσότερους από 20 πόντους και σχεδόν 25 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα της 3ης περιόδου (50-26 στο 22′, 57-32 στο 25′, 67-40 στο 27′) με αποτέλεσμα να φτάσει ίσως πιο εύκολα από αυτό που θα περίμενε στο 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρωτέας Βούλας – Παγκράτι 85-70

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ, Ναστούλης, Περδετζόγλου
Δεκάλεπτα: 25-19, 46-26, 69-43, 85-70

Πρωτέας Βούλας: Παλαιοχωρίτης 15 (1), Καραμαλέγκος Η. 22 (2),  Σταθόπουλος  12 (4), Κυριλής  13 (1), Καραμαλέγκος Ιωαν. 7 (2), Τσιούμπρης 9 (1), Αλμπίγιανιτς 5, Πεφάνης 2, Ελ Ντερίνι, Σφακιανάκης, Τουμαζάτος, Τζόλος.
Παγκράτι: Αγγέλου 2, Ντιπτσής 13 (1), Ζαρίφης 9, Γραμματίκας  5 (1),  Ντιαλό 5 (1),  Μπάρμπας 6, Καδράς 2, Εζέτζα, Κώτσος  12, Παπαγεωργίου 9 (2), Γρύλλης 4, Γιαννόπουλος 3 (1).

Έσπασαν το ρόδι Αιγάλεω και Πανελευσινιακός

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει το απόγευμα του Σαββάτου το Αιγάλεω, που λύγισε στην 4η περίοδο την ΦΕΑ (0-2) στο τέλος με 91-71, με το τελικό σκορ να μην αναδεικνύει φυσικά την εξέλιξη του ντέρμπι.

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν πολύ κλειστή στη μάχη για την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ καθότι -με εξαίρεση το φινάλε της 1ης περιόδου όπου το Σίτι ξέφυγε με έξι πόντους (21-15)- με τις δύο ομάδες να είναι διαρκώς πολύ κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα (6-2 στο 4′, 12-11 στο 7′) μέχρι και το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου (27-23 στο 13′, 27-27 στο 15′, 32-34 στο 19′) δείχνοντας πως κάπως έτσι θα πήγαινε για αρκετή ώρα ακόμα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στα ίδια μήκη κύματος πάντως και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν Αιγάλεω και ΦΕΑ ήταν διαρκώς ο ένας κοντά στον άλλον μέχρι και μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (44-44 στο 24′, 52-50 στο 26′), με το Σίτι πάντως έστω και με απόσταση 4 πόντων (65-61) να μπαίνει επικεφαλής στο τελευταίο δεκάλεπτο -όπου έχοντας φόρα κατάφερε να καθαρίσει το τέλος τη μπουγάδα στο δρόμο για το 1-1 στο ρεκόρ του.

Αιγάλεω – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 91-71

Διαιτητές: Αναστασίου, Χρόνης, Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-15, 38-39, 65-61, 91-71

Αιγάλεω: Ιορδανόγλου 6, Ζαραϊδώνης 17 (2),  Κυρίτσης 36 (3), Τσορμπατζόγλου 2, Τζαϊδάς 8 Δουρουντούς 10, Ολύμπιος 3 (1), Νικολιδάκης 9, Μαυραντζώτου, Λιαράκος, Κολλίγρης, Σάμαρης.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: Αγγελόπουλος 18 (1), Μαλτέσιος 10, Δρίτσας 9 (1), Πρόφκα 16, Ματσίρας, Χατζής 5 (1), Κρητικός 4, Τζίμης 5 (1), Κωνταντινάκος, Καρακώστας 4, Βασιλάκης, Μάρτζος.

Πρώτο ροζ φύλλο και για τον Πανελευσινιακό, ο οποίος βελτιώθηκε πολύ σε σχέση με την πρεμιέρα, έπαιξε ανά στιγμές σπουδαίο μπάσκετ κόντρα στον ΟΦΗ (1-1) φτάνοντας τελικά σε μια δίκαιη νίκη με 77-60 για το 1-1.

Το μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ελευσίνας, η οποία λίγες μέρες την ήττα της στο Παλαιό Φάληρο στα σημεία μπήκε διψασμένη για την πρώτη της φετινή νίκη.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει από την αρχή τόσο με 9-2 στο 3′ όσο και με 17-10 στο 5′ και 26-19 στο 8′, ενώ διατηρώντας τον ξέφρενο ρυθμό της με 34 πόντους στα πρώτρα 14 λεπτά της συνάντησης κατόρθωσε να είναι μπροστά με διαφορές της τάξης των 10+ πόντων και στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-21 στο 12′, 34-24 στο 14′, 41-29 στο 17′). Ωστόσο, οι Κρητικοί έβγαλαν τη δική τους αντίδραση και με διαδοχικές λύσεις κυρίως στα μετόπισθεν κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια με πιο… ανθρώπινες αποστάσεις.

Η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη ωστόσο δεν πτοήθηκε από το σερί του ΟΦΗ και πολύ σύντομα και στην επανάληψη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της σήμερα, ξέφυγε τόσο με 46-37 στο 22′ όσο και με 15 πόντους (58-43) στο 26′ αλλά και με 62-53 στο φινάλε της 3ης περιόδου και έδειξε πως εύκολα ή δύσκολα θα έσπαζε το ρόδι στο φετινό μαραθώνιο.

Πανελευσινακός – ΟΦΗ 77-60

Δεκάλεπτα: 28-19, 43-37, 62-53,77-60
Διαιτητές: Ρίζος, Καρακάσης, Λιαρομμάτης

Πανελευσινιακός: Νίκου 2, Ντακούλιας 7(2), Μακρής 11(2), Ρεκουνιώτης 10, Μανιάς 13(3), Παπαφλωράτος 10(2), Σταμέλος 15(5), Κρασάκης 4, Μανωλάτος 5(1), Κατσανεβάκης, Πούρης
ΟΦΗ: Μποχωρίδης 12(2), Παππάς 6, Πρωτογεράκης 9, Σταμπουλής 10, Λιανός 2, Κασπίρης 5(1), Ζαφειρούδης, Πιλκούδης 12, Τσερκιτσόγλου 2, Καψάλης 2

Πρώτη νίκη και για τον Έσπερο. Η ομάδα της Καλλιθέας ήταν φοβερή μετά την ήττα της πρεμιέρας αλλά και το δύσκολο ταξίδι πριν και μετά στη Νάξο και λύγισε με 79-66 την ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Ήδη από το φινάλε του πρώτου μέρους οι μπλε είχαν κατορθώσει να επιβάλουν τον ρυθμό τους εντός των τεσσάρων γραμμών και έχοντας σε εξαιρετική μέρα πολλά και διαφορετικά πρόσωπα κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 38-29 με την εκπνοή του πρώτου 20λεπτου.

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν στα ίδια μήκη κύματος και έφτασαν εν τέλει σε μια νίκη, την πρώτη τους για φέτος, πολύ πιο εύκολα κόντρα σε μια ομάδα, που έδωσε το πρώτο της ματς στη Β Εθνική για φέτος μετά από τρεις προκρίσεις σε ισάριθμα παιχνίδια στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έσπερος Καλλιθέας – ΑΕ Ν. Κηφισιάς 79-66

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Φραγκούλη, Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 16-16, 38-29, 56-44, 79-66

Έσπερος Καλλιθέας: Αβάρε 15 (5), Αδαμόπουλος 10, Λάζαρης 14, Μαράκης 7, Γκαγκαλούδης 9, Λιούνης, Δήμου 9 (1), Κολιός 7 (1), Ράγκος 5 (1), Αλέξης 1, Αγραφιώτης 2, Σπανάκης.
ΑΕ Ν. Κηφισιάς: Χατζηνικόλας 14 (1), Μανούσος 7, Στασινόπουλος 9, Καράμπελας 4, Μιχαλάκης 16 (1), Κούτουλας 6, Σκούρτης 9 (1), Μοίρας, Καπετανάκης, Χρυσάκης, Παπανικολάου, Σκορδάς 1.