Τρίτη νίκη για τον Πανελευσινιακό! Η ομάδα της Ελευσίνας βίωσε άλλη μια φοβερή εμφάνιση και λυγίζοντας με 98-79 το Παγκράτι για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής έκανε το 3/4 στο γκρουπ της και ανέβηκε στους 7 βαθμούς για φέτος. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν δίχως την παραμικρή νίκη και έπεσαν στο 0-4 μετά από τα πρώτα ματς της χρονιάς…

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κοντά στο σκορ με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν μεταξύ τους πόντους και εντυπώσεις αλλά και συνεχή διαδοχές στο μομέντουμ (10-8 στο 3′, 16-12 στο 6′, 22-21 στο 10′), η αρμάδα από την Ελευσίνα άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει ρυθμό και να αποδεικνύει την ανωτερότητά της μπροστά στο κοινό της.

Έτσι, επιτρέποντας μόλις 4 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της 2ης περιόδου, ο Πανελευσινιακός άρχισε να παίρνει τα πάνω του με αποτέλεσμα να βρει τις λύσεις και τους χώρους για να ξεφύγει ακόμα και με 30-23 στο 16′ αλλά και με 34-25 στο 17′ στις μεγαλύτερες μέχρι στιγμής αποστάσεις του στο ματς. Το Παγκράτι ωστόσο θα επέστρεφε άμεσα στο ματς και θα έμπαινε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ μόλις με 5 πόντους μέχρι και το τέλος του πρώτου 20λεπτου (41-36) με ένα μικρό 7-11 στα τελευταία τρία λεπτά.

Μάλιστα, η ομάδα του κόουτς Βούλγαρη βρήκε τα πάνω της ήδη από τις απαρχές του δεύτερου μέρους και εκκινώντας με επί μέρους σκορ της τάξης του 20-6 κατάφερε να ξεφύγει τόσο με 13 πόντους (52-39) στο 25′ και με 15 πόντους (57-42) στο 27′ όσο και με 19 πόντους (61-42) στο 28′ στο δρόμο για την τρίτη της νίκη στη φετινή λίγκα και μάλιστα συνεχόμενη μετά το στραβοπάτημα της πρεμιέρας έναντι στον ΑΟΠΦ στο Παλαιό Φάληρο.

Πανελευσινιακός – Παγκράτι 98-79

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Χριστοδουλάκης, Κουλουμπαρίτσης
Δεκάλεπτα: 22-21, 41-36, 70-48, 98-79

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Μανιάς 18 (2), Μακρής 4 (1), Ντακούλιας 2, Παπαφλωράτος 15 (4), Ρεκουνιώτης 17, Σταμέλος 9, Μανωλάτος 12, Κρασάκης 13, Καραΐσκος 2, Μαγιτόμπε, Γραμματικός 6.
Παγκράτι (Αντωνόπουλος): Ντιπτσής 14 (3), Γραμματίκας 10 (3), Ζαρίφης 14, Γιαννόπουλος 16 (3), Μπάρμπας 4, Καδράς 8, Ντιαλλό 9, Κώτσος 4, Γρύλλης, Εζέτζα, Παπαγεωργίου, Φράγκος

Επιβίωσε στο τέλος η Δάφνη, η οποία για 30 λεπτά τα έβρισκε σκούρα κόντρα στην εξαιρετική ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ (0-4) την οποία και κατέβαλε στα τελευταία δευτερόλεπτα στο νήμα με 79-77 στο δρόμο για το 4/4 στον 1ο όμιλο.

Ακόμα και αν βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στο φινάλε της 1ης περιόδου στο σπίτι μιας ομάδας που ακόμα δεν είχε γνωρίσει την παραμικρή ήττα και μετρούσε νίκες με απόσταση της τάξης των 7 πόντων κατά μέσο όρο (24-13 στο 10′), η πολύ σκληρή για να πεθάνει ΦΕΑ βρήκε τα πατήματά της στο «Μιχάλης Μουρούτσος), έσφιξε την άμυνά της για τα καλά και επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στην 2η περίοδο βρήκε και την απαραίτητη ψυχολογία για το εκτελεστικό κομμάτι.

Μάλιστα, σκοράροντας 24 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο σημείο να κάνει και την ολική ανατροπή περνώντας μέχρι και την εκπνοή του πρώτου μέρους μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα έστω και με απόσταση καλαθιού (35-37 στο 20′). Η αρμάδα από τη Νέα Φιλαδέλφεια θα άντεχε πάντως στην πίεση των γηπεδούχων και μετά την ανάπαυλα, καθότι ακόμα και αν επέτρεψε σε ένα ματς που βρήκε ξαφνικά έντονο ρυθμό 24 πόντους στην 3η περίοδο παρέμεινε μπροστά στον πίνακα του σκορ με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (59-60) με όλα να είναι στο… κόκκινο λίγο πριν την 4η περίοδο.

Στο τέλος όμως μίλησαν οι γηπεδούχοι και η δυναμική της έδρας τους, με την Δάφνη να επικρατεί στα σημεία και να ανεβαίνει στο 4/4 στην επιστροφή της στη Β Εθνική.

Δάφνη – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 79-77

Διαιτητές: Στρέμπας, Αργυρούδης, Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 24-13, 35-37, 59-60, 79-77

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 20 (2), Μουστόπουλος 14, Ανδρεόπουλος 10, Καλδής 9, Γιαννίκος 11 (1), Κερασοβίτης 3 (1), Έξαρχος 7 (1), Μαραγκόπουλος 8 (2), Γιούσι, Μέλιος, Πούλης, Αλεξόπουλος.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Μπάρτζος): Αγγέλοπουλος 6, Δρίτσας 14 (4), Μαλτέσιος 8, Μάρτζος 11 (3), Τζίμης 12, Χατζής 5 (1), Πρόφκα 9 (1), Βασιλάκης 8 (1), Καρακώστας 4, Κρητικός, Κωνσταντινάκος, Ματσίρας.

Επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών ο Πρωτέας, με την ομάδα της Βούλας να κάμπτει την αντίσταση της ΑΕ Νέας Κηφισιάς (1-2) με 81-76 πολύ δύσκολα για την 4η αγωνιστική με αποτέλεσμα να φτάσει πια στο 75% επιτυχία (3-1 το ρεκόρ της).

Μετά από ένα πρώτο τέταρτο στο ματς με πολλές εναλλαγές στη μάχη στον πίνακα του σκορ αλλά και του εν γένει μομέντουμ τόσο από την 1η περίοδο (5-4 στο 3′, 10-11 στο 6′, 22-21 στο 10′) όσο και μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου (31-28 στο 12′, 33-31 στο 14′), η ίδια κατάσταση θα πήγαινε ως είχε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν έστω και οριακά μπροστά με 39-40 στα αποδυτήρια.

Ο Πρωτέας άρχισε βέβαια να βρίσκει ρυθμό στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Βούλας μπήκε πολύ εύστοχα και δυναμικά στην 3η περίοδο κατορθώνοντας να αποκτήσει έναν σταθερό αέρα προβαδίσματος της τάξης των 5 περίπου πόντων όντας πια σταθερά μπροστά τόσο με 53-47 στο 23′ και 57-52 στο 25′ όσο και με 63-57 με την εκπνοή του εν λόγω δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο η αρμάδα των νοτίων προαστίων στην νέα της εποχή στην άκρη του πάγκου της θα ξέφευγε ακόμα περισσότερο στον πίνακα του σκορ και θα έφτανε στην 3η της νίκη στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ακόμα και αν το ματς στο τελευταίο τρίλεπτο θα ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

Πρωτέας Βούλας – ΑΕ Ν. Κηφισιάς 81-76

Διαιτητές: Αναστασίου, Σκουλαρίκης, Παπαγεωργίου Δημ.
Δεκάλεπτα: 22-21, 39-40, 63-57, 81-76

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Πεφάνης 17 (2), Καραμαλέγκος Η. 12 (2), Παλαιοχωρίτης 17, Τζόλος 17 (3), Αλμπίγιανιτς 6, Καραμαλέγκος Ι. 8, Τσιουμπρής 2, Κυριλής 2, Τουμαζάτος, Σφακιανάκης, Ελ Ντερίνι, Τραχανάς.
ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Χατζηνικόλας 9 (2), Καράμπελας 14 (3), Μοίρας 11 (1), Μανούσος 14, Σκορδάς 6, Μιχαλάκης 12 (1), Κούτουλας 2, Παπανικολάου, Σκούρτης 4, Στασινόπουλος 4, Καπετανάκης, Χρυσάκης.

Συνέχισαν με νίκες οι κρητικές ομάδες, οι ΟΦΗ και Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου…

Πήρε το ντέρμπι η Αναγέννηση! Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου ήταν πιο ψύχραιμη στα σημεία κόντρα στον Έσπερο Καλλιθέας στο φινάλε του αγώνα και κατάφερε να πανηγυρίσει την 2η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα αλλά και την πρώτη μετά από δύο συνεχόμενα στραβοπατήματα με ΑΠΑΣ Νάξου και ΑΕΝΚ.

Μπορεί ο οργανισμός της Αθήνας να ήταν αυτός που όντας καλύτερος σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου που θα κινούσε τα νήματα στον πίνακα του σκορ ήδη από την 1η περίοδο (8-11 στο 4′, 18-18 στο 8′, 20-23 στο 10′) φτάνοντας ακόμα και στο +7 (20-27) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά με πρωταγωνιστή την άμυνα και τον Κουρέπη η Αναγέννηση θα έβρισκε την απαραίτητη ενέργεια μειώνοντας μέχρι και στο καλάθι (40-42) στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου 20λεπτου με φόντο την πρώτη της εντός έδρας επιτυχία.

Ακόμα βέβαια και αν βρέθηκε να χάνει ξανά με περισσότερους από 5 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου (45-51 στο 25′) με όπλο της και πάλι την αμυντική της συνέπεια η ομάδα του Παπαδάκη επέτρεψε μόλις 4 πόντους στο επόμενο τρίλεπτο και κατόρθωσε να μειώσει εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (52-55 στο 28′), ενώ λίγο αργότερα θα έκανε και την ολική ανατροπή περνώντας μπροστά με 58-55 μέχρι και το 29ο λεπτό.

Μάλιστα, μετά από μια 4η περίοδο με συνεχείς ανατροπές και προσπεράσματα (68-63 στο 33′, 68-69 στο 35′, 71-73 στο 36′, 76-75 στο 38′) οι Κρητικοί θα έφταναν στη νίκη μετά το άστοχο σουτ του Αβάρε στην εκπνοή.

ΑΣΑ Αναγέννηση – Έσπερος Καλλιθέας 83-81

Διαιτητές: Κονταράτος, Χρόνης, Καψιώχας
Δεκάλεπτα: 20-23, 40-42, 62-59, 83-81

ΑΣΑ Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μαραγκάνης 13 (2), Ραζής 8 (1), Κουρέπης 19, Σπυριδάκης 14 (2), Κριθινάκης 15 (3), Μητρόπαπας 9 (1), Οικονομόπουλος 2, Βερτούδος 3 (1), Λαμπράκης, Καλογεράκης, Κουκιαδάκης.
Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Αδαμόπουλος 14 (2), Αβάρε 12 (4), Λάζαρης 10 (1), Μαράκης 13, Αγγελόπουλος 14 (2), Κολιός, Δήμου 3, Γκαγκαλούδης 8, Γκιουλέας 2, Ράγκος 5 (1), Αλέξης, Λιούνης.

Πρώτο διπλό για τον ΟΦΗ, ο οποίος κατάφερε να αλώσει το κλειστό του Ζωγράφου και την έδρα της τοπικής ΕΦΑΟΖ με 63-74 το βράδυ του Σαββάτου στο δρόμο για την 2η φετινή του επιτυχία σε τέσσερις αγώνες, αλλά και την πρώτη μετά από δύο σερί ήττες από Πανελευσινιακό και ΑΟ Δάφνης εντός και εκτός έδρας, αντίστοιχα.

Από το πρώτο του μέρος κιόλας, το ματς έδειχνε να πηγαίνει πόντο πόντο στο μεγαλύτερο διάστημά του, αλλά η αλήθεια είναι πως μετά το πέρας της ανάπαυλας του ημιχρόνου οι Κρητικοί ήταν αυτοί που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ της αθηναϊκής αρμάδας.

Μάλιστα, τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 32-41 στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και σκοράροντας 17 και 22 πόντους, αντίστοιχα, σε 3η και 4η περίοδο θα έφταναν τελικά στο ροζ φύλλο που τους ανεβάζει στο 2-2. Χωρίς νίκη, από την άλλη μεριά, ακόμα οι γηπεδούχοι με αγώνα όμως λιγότερο.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΟΦΗ 63-74

Διαιτητές: Λογοθέτης, Μαρίγλη, Πλέγας
Δεκάλεπτα: 20-16, 31-33, 41-50, 63-74

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Βλάχος): Μαγκουνής 15 (3), Σωφρονάς 3 (1), Καλλιακούδας 5 (1), Οικονόμου 11, Φίλλιπας 12 (2), Πρωτόγερος 9 (3), Μαχαίρας 5, Χατζής, Σαραντόπουλος 3, Πολυμενάκος, Ξανθόπουλος, Φερεντίνος
ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 14 (1), Μποχωρίδης 15 (2), Σταμπούλης 16, Λιανός 8, Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 4, Ζαφειρούδης 3, Πρωτογρεράκης 4, Αντιφυλιώτης.