Έσπασε το ρόδι η ΦΕΑ! Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας κατάφερε να φτάσει στην πρώτη της νίκη κατά την τρέχουσα σεζόν και κερδίζοντας 75-72 την επίσης μέχρι πρότινος δίχως την παραμικρή επιτυχία ΕΦΑΟ Ζωγράφου για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής ανέβηκε στο 1-4 για φέτος.

Αν και μπήκε αρκετά νωθρά στην εν λόγω αναμέτρηση σκοράροντας μόλις 9 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά της συνάντησης, η ΦΕΑ ήταν διψασμένη για την πρώτη της νίκη και δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει για κανέναν λόγο.

Έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν με την πάροδο του χρόνου τα πατήματά τους στο παρκέ με όλο και μεγαλύτερη ακρίβεια και σκοράροντας 23 πόντους στην 2η περίοδο έναντι μόλις 12 του αντιπάλου τους κατάφεραν να μετατρέψουν το -5 (9-14) του 10′ σε +6 (32-26) με την εκπνοή του πρώτου μέρους σε μια μίνι ανατροπή της τάξης του 11-0.

Μάλιστα, έχοντας πάρει φόρα από τον τρόπο με τον οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η ΦΕΑ θα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και μετά την ανάπαυλα όταν κάνοντας ό,τι θέλει στο γήπεδο θα ξέφευγε με την εκπνοή της 3ης περιόδου ακόμα και με 15 πόντους (57-42) δείχνοντας ώριμη, ικανή αλλά και έτοιμη να αγγίξει το πρώτο της ροζ φύλλο στην αγωνιστική περίοδο 2023-2024.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ, αλλά οι οικοδεσπότες ήταν αυτοί που στα σημεία ήταν πιο ψύχραιμοι και ανώτεροι φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη μετά τον περσινό τους υποβιβασμό από τον κόσμο της Ελίτ Λιγκ.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 75-72

Διαιτητές: Καλογριάς, Παπαδόπουλος, Κούλης
Δεκάλεπτα: 9-14, 32-26, 57-42, 75-72

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Μπάρτζος): Αγγελόπουλος 13 (2), Δρίτσας 10 (2), Χατζής 4, Μαλτέσιος 12, Τζίμης 8 (1), Πρόφκα 7 (1), Βασιλάκης 5, Μάρτζος 8 (1), Καρακώστας 2, Κρητικός 6 (1), Ματσίρας.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Κουμπούρας): Μαγκουνής, Καλλιακούδας 13 (2), Φίλλιπας 19 (1), Μαχαίρας 5, Οικονόμου 18 (2), Παπαδημητρίου 9 (2), Σωφρονάς 4, Φερεντίνος 4 (1), Πολυμενάκος, Πρωτόγερος, Σαραντόπουλος.

Τρίτη νίκη σε πέντε ματς για τον ΟΦΗ, με τον οργανισμό του Ηρακλείου να ξεφεύγει στο τελευταίο αγωνιστικό τέταρτο περίπου έναντι του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (2-2) ανεβαίνοντας έτσι στο 3-2 φέτος με την δεύτερη (σε τρία ματς) εντός έδρας επιτυχία του.

Αν και μετά από ένα δικό αρχικό ξέσπασμα στην αναμέτρηση, όταν και κατάφερε να είναι διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ ακόμα και χωρίς να αποκτήσει τεράστιες αποστάσεις (11-7 στο 3′, 17-12 στο 5′, 19-14 στο 7′), αντίκρισε τον οργανισμό της πρωτεύουσας να πατάει το πόδι στο γκάζι και να κάνει την μινι ανατροπή ξεφεύγοντας τόσο με το οριακό 23-25 με την εκπνοή της 1ης περιόδου όσο και με 7 πόντους (25-32) λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΟΦΗ δεν άργησε να ισορροπήσει ξανά το ματς.

Για την ακρίβεια, οι Κρητικοί θα έτρεχαν επί μέρους σκορ της τάξης του 11-3 μέσα στα επόμενα δύο λεπτά με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά μετά από ώρα με 36-35 στο 15′. Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του πρώτου αυτού ημιχρόνου ποτέ ξανά δεν θα βρίσκονταν πίσω με μεγάλες αποστάσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν έκτοτε πόντο πόντο (40-40 στο 18′, 45-42 στο 19′).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο μεγαλύτερο διάστημα της 3ης περιόδου, με τους δύο μονομάχους να ανταλλάσσουν διαρκώς μεταξύ τους μομέντουμ και προβαδίσματα (47-47 στο 23′, 53-56 στο 26′, 60-56 στο 28′). Οι Κρητικοί ήταν αυτοί πάντως που θα έκλειναν καλύτερα την 3η περίοδο και με σερί της τάξης του 11-2 στα τελευταία τέσσερα λεπτά θα έφταναν ακόμα και στο +6 (64-58).

Μάλιστα, η ομάδα του κόουτς Ράλλη θα ήταν το αφεντικό και στην 4η περίοδο και ούσα διαρκώς στο κεφάλι του σκορ (67-61 στο 33′, 75-64 στο 35′) θα κλείδωνε στο τέλος το τρίτο φετινό της ροζ φύλλο.

ΟΦΗ – Παλαιό Φάληρο 82-73

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Ξυλάς. Λιόνας
Δεκάλεπτα: 23-25, 45-42, 64-58, 82-73

ΟΦΗ (Ράλλης): Σταμπουλής 16, Μποχωρίδης 19 (3), Κασπίρης 12 (4), Λιανός 7, Παππάς 5 (1), Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 2, Ζαφειρούδης 8 (2), Πρωτογεράκης 3.
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 10, Σωτηράκης 9 (1), Καλιανιώτης 14 (1), Χατζηκυριακίδης 15 (3), Χαϊκάλης 5, Βισνιέφκι 4, Φιλίππου 4, Γκάτζο 9 (3), Κάπρης, Βασιλειάδης 3 (1).

Δεν έχει φρένα και δε σταματάει πουθενά ο ΑΟ Δάφνης, με την ιστορική ομάδα της πρωτεύουσας να παίρνει το αθηναϊκό ντέρμπι με τον ΑΟ Παγκρατίου (0-5) στο Μετς με 79-63 και να κάνει το 5/5 στα του 1ου ομίλου της Β Εθνικής.

Αν και αντίκρισε τους γηπεδούχους, που μέχρι στιγμής δεν είχαν καταφέρει να αγγίξουν κάποια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, να εκμεταλλεύονται τη δυναμική του Μετς και να επιστρέφουν από τις σχεδόν διψήφιες αποστάσεις που είχε χτίσει σε απόσταση βολής μέχρι και το πρώτο τέταρτο της βραδιάς, η Δάφνη κατόρθωσε να κλείσει πολύ καλύτερα βρίσκοντας εκ νέου την ψυχραιμία της το πρώτο μέρος με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων (34-47).

Έχοντας βρει και πάλι την αυτοπεποίθησή της η Δάφνη θα συνεχίζε στα ίδια μήκη κύματος και στο δεύτερο ημίχρονο και ούσα ανώτερη σε όλα τα επίπεδα από τους οικοδεσπότες ευτύχησε να είναι μπροστά στον πίνακα του σκορ σταθερά με διψήφιου κάλλους προβαδίσματα (41-53 στο 25′, 50-64 στο 30′) καθαρίζοντας από νωρίς σε γενικές γραμμές τη μπουγάδα στο δρόμο για το 5/5 και το καλύτερο ξεκίνημα στο γκρουπ.

Παγκράτι – Δάφνη 63-79

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Κιουλάφας, Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-22, 34-47, 50-64, 63-79

Παγκράτι (Αντωνόπουλος): Γραμματίκας 10 (2), Γιαννόπουλος 8 (2), Ντιπτσής 6 (1), Ντιαλλό 7, Μπάρμπας 14 (1), Ζαρίφης 5, Καδράς 7, Κώτσος 6, Γρύλλης, Παπαγεωργίου, Φράγκος.
Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 18 (1), Καλδής 10, Γιαννίκος 5 (1), Μέλιος 3 (1), Έξαρχος 11 (3), Γιούσι 6, Κερασοβίτης 3 (1), Μουστόπουλος 9, Ανδρεόπουλος 14, Μαραγκόπουλος, Πούλης

Τεράστιο διπλό για τον Πρωτέα στην Καλλιθέα, με την ομάδα της Βούλας να αλώνει την έδρα του τοπικού Εσπέρου στο νήμα με 66-64 στο δρόμο για την 4η φετινή της νίκη σε σύνολο πέντε αγώνων μέχρι στιγμής.

Η αρμάδα των νοτίων προαστίων της πρωτεύουσας μετά από ένα πολύ οριακό ματς κατάφερε στο τέλος και τα σημεία να βρει τις λύσεις στο δρόμο για μια μεγάλη νίκη που την διατηρεί με αξιώσεις στα πρώτα σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου.

Από την άλλη μεριά, ο Έσπερος για δεύτερη φορά τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχασε μέσα από τα χέρια του ένα μεγάλο ντέρμπι μετά την ήττα από την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου, κάτι που αν τα πράγματα είχαν αλλιώς αντί για το 1-3 που βιώνει τώρα θα τον έφερναν στο 3-1…

Έσπερος – Πρωτέας Βούλας: 64-66

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Χριστοδουλάκης, Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 16-29, 36-38, 52-54, 64-66

Έσπερος (Κωνσταντινίδης): Αδαμόπουλος 11 (1), Αβάρε 17 (5), Γκαγκαλούδη; 16 (1), Λιούνης 3, Λάζαρης 6 (1), Δήμου, Μαράκης, Αγγελόπουλος 3 (1), Κολιός 6 (1), Ράγκος 2.
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 18 (1), Αλμπίγιανιτς 12, Τζόλος 13, Παλαιοχωρίτης 2, Πεφάνης 9, Καραμαλέγκος Η. 4, Κυριλής 4, Τσιουμπρής 4.

4/5 για το Αιγάλεω που μετά την ήττα της πρεμιέρας αλλά και έπειτα από το μεγάλο διπλό στην έδρα της ΑΕ Νέας Κηφισιάς με 64-58 στο ματς που έριξε την αυλαία στην 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β Εθνικής έφτασε τις 4 συνεχόμενες επιτυχίες πατώντας πιο γερά από ποτέ στην πρώτη εξάδα με MVP ξανά τον… 35άρη Κυρίτση.

Αν και ήδη από τις απαρχές του δεύτερου ημιχρόνου ήταν διαρκώς πίσω στον πίνακα του σκορ τόσο με 32-38 στο 22′ και με 38-46 στο 26′ όσο και με 45-52 στο 31′, η ΑΕΝΚ ήταν αυτή που έκανε τη δική της αντεπίθεση στη συνέχεια και έφερε… τούμπα το ντέρμπι.

Για την ακρίβεια, οι οικοδεσπότες κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους σκορ της τάξης του 11-3 από το 31′ μέχρι και το 37′ και να περάσουν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης μπροστά με έναν πόντο (56-55) πριν ο Κυρίτσης από τη γραμμή των βολων επαναφέρει μπροστά το Σίτι (56-58 στο 38′).

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Αιγάλεω ήταν πιο ψύχραιμο και με πρωταγωνιστή τον Κυρίτση αλλά και την άμυνά του κατάφερε να αλώσει μια πολύ δύσκολη έδρα.

ΑΕ Ν. Κηφισιάς – Αιγάλεω 58-64

Διαιτητές: Αργυρούδης, Ουσταμπασίδης, Γαραντζιώτης
Δεκάλεπτα: 23-17, 32-37, 45-49, 58-64

ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Μανούσος 13, Καράμπελας 17 (3), Στασινόπουλος 6, Μοίρας 10, Κούτουλας, Παπανικολάου 3 (1), Μιχαλάκης 4, Σκορδάς 3, Σκούρτης 2.
Αιγάλεω (Σορώτος): Τζάιδας 8, Κυρίτσης 35 (1), Δουρουντούς 6, Ολύμπιος 3 (1), Τσορμπατζόγλου 2, Ζαραϊδώνης 10, Νικολιδάκης, Ιορδάνογλου, Λιαράκος, Σάμαρης.