Ψυχωμένος Εθνικός! Αν και εμφανίστηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι με αρκετή δόση ατυχίας και απουσιών, ο Εθνικός Πειραιά κατάφερε εν τέλει να κάμψει την αντίσταση του ΑΟ Παγκρατίου με 70-61 εντός έδρας στο πλαίσιο της 6ης στροφής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής και να τον προσπεράσει στους 10 βαθμούς στις πρώτες τάξεις του βαθμολογικού πίνακα!

Πλέον, μετά και την αποψινή (12/11) του ήττα στο ίσως πιο σπουδαίο παιχνίδι της εν λόγω στροφής, το Παγκράτι ανέβηκε μεν στους 11 βαθμούς αλλά με την 2η του αποτυχία δε σε έξι απόπειρες και αναμένεται να μπει με την κατάλληλη ψυχολογία σε μια σειρά δύσκολων αγώνων κόντρα σε Ένωση Ιλίου (εντός έδρας), ΝΕΟΛ (εκτός έδρας) και ΑΟ Μυκόνου (εντός έδρας), με τον οποίο και παλεύει αυτή τη στιγμή στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη μεριά, ο Εθνικός, που σημείωσε την 4η του νίκη του σε έξι αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα έχοντας πολλά προβλήματα απουσιών και τραυματισμών, “ταξιδεύει” στη Νέα Σμύρνη την επόμενη εβδομάδα για το γειτονικό ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Μίλωνα.

Πέρασε και από τη Νάξο ο Μίλωνας! Αήττητος πήγε στη Νάξο, αήττητος επιστρέφει στη βάση του ΑΟΝΣ Ο Μίλων, ο οποίος κατάφερε να αλώσει παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε πάρα πολύ την έδρα των τοπικών Φαναριών με 87-80 στην παράταση στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β Εθνικής και να επεκτείνει κάπως έτσι το νικηφόρο του σερί στα έξι ματς -λίγες ημέρες πριν τις δύσκολες και επικίνδυνες αποστολές κόντρα σε Εθνικό Πειραιά (εντός έδρας) και Δάφνη Δαφνίου (εκτός έδρας), η οποία πριν από μια εβδομάδα λίγο έλειψε να κερδίσει τον ισχυρό ΑΟ Μυκόνου.

Όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, το εν λόγω ματς ήταν ένα χαρακτηριστικό ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να βάζουν δύσκολα με την αμυντική τους συνέπεια και αποτελεσματικότητα στον οργανισμό της Νέας Σμύρνης για πολλή ώρα – κάτι που τους κράτησε αφενός κοντά στο σκορ και αφετέρου εντός της διεκδίκησης της νίκης κόντρα στην κορυφαία βάσει ρεκόρ ομάδα του γκρουπ. Κρατώντας μάλιστα τον Μίλωνα στο απόλυτο μηδέν σχεδόν 4 λεπτά στην 4η περίοδο κατόρθωσε να είναι σταθερά κοντά στο σκορ.

Μάλιστα, με ένα πολύ δύσκολο καλάθι από κοντά ο Προδρόμου μείωσαν σε 64-66 τα Φανάρια 1.5 λεπτό πριν το φινάλε και έβαλαν… φωτιά στο ματς -με τον Μίλωνα να έχει πετύχει μόλις 7 πόντους μέχρι στιγμής σε αυτό το ύστατο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι μάλιστα συνεχίστηκε σε αυτό το σκορ και στη συνέχεια, με τον ΑΠΑΣ να αποτυγχάνει σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις στην ίδια φάση να ισοφαρίσει ή να περάσει μπροστά. Ο Χαρούνι ήταν όμως, αυτός που με μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Δημάκο και ένα κερδισμένο φάουλ για βολές 7” πριν την εκπνοή κράτησε τους Ναξιώτες μια ανάσα πριν την ισοφάριση.
Ωστόσο, ακόμα και αν έχασε τις βολές, ο ΑΠΑΣ είχε στα χερια του την τελευταία επίθεση, με τον Μιλεντίγιεβιτς να πετυχαίνει ένα σπουδαίο σουτ από ένα πολύ δύσκολο σημείο και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 66-66 ακριβώς με την εκπνοή!

Εκεί όμως, ο οργανισμός της Νέας Σμύρνης, αν και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, είδε τον Μιλεντίγιεβιτς να πετυχαίνει ακόμα ένα μεγάλο σουτ, αυτή τη φορά τρίποντο, και να στέλνει το ματς και σε 2η παράταση ισοφαρίζοντρας σε 75-75! Μάλιστα, ο έμπειρος σκόρερ είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στην τελευταία φάση αλλά αστόχησε -με τον Μίλωνα και τον Τσρνιτς να μην βρίσκουν καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο στη συνέχεια.

Στην 2η παράταση όμως, ο Μίλωνας κατόρθωσε να δεχθεί μόλις 2 πόντους και εκμεταλλευόμενος την κούραση των αντιπάλων να φτάσει στην 6η του φετινή νίκη σε ισάριθμα ματς.

Τεράστια διπλά για Δάφνη Δαφνίου και Αίολο Αγυιάς

Με δύο πολύ σπουδαίας σημασίας διπλά συνέχισαν την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β Εθνικής οι Δάφνη Δαφνίου και Αίολος Αγυιάς, οι οποίοι συνεχίζουν την πολύ θετική και αποτελεσματική τους πορεία στο Νότο της λίγκας.

Από τη μια μεριά, η αρμάδα από το Χαϊδάρι κατόρθωσε να αλώσει σε ένα παιχνίδι σκληρό και χωρίς πολλές δάφνες ποιότητας την Πάτρα και την έδρα της τοπικής Αχαγιάς 82 με 70-62, με το κυρίαρχο όπλο της να μην είναι άλλο από την τρομερή της ενέργεια και συνέπεια στα μετόπισθεν. Πλέον, συνεχίζει να απειλεί τις θέσεις που θα οδηγήσουν στο τέλος της κανονικής διάρκειας στα Playoffs φτάνοντας πια τους 8 βαθμούς με την 2η νίκη σε έξι απόπειρες.

Από την άλλη, ο Αίολος Αγυιάς, αν και λίγο έλειψε να χάσει ένα δικό του ματς όπου ήταν σταθερά μπροστά στον πίνακα του σκορ έστω και οριακά, κατάφερε να περάσει από το Ίλιον και την έδρα της τοπικής Ένωσης με 70-62 και να συνεχίσει κάπως έτσι την ανοδική του πορεία στον κόσμο της Β Εθνικής στην πρώτη του σεζόν στη λίγκα διαχρονικά. Μάλιστα, οι Αχαιοί αφενός απέχουν πια μόλις ένα βαθμό από την κορυφή και κανέναν από την είσοδο στα Playoffs και αφετέρου βρίσκονται μπροστά με 3 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.