Εύκολο απόγευμα στην Κρήτη για τον Διαγόρα! Παρά το γεγονός πως προερχόταν από μια δυστυχή εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ πριν από μερικές ημέρες, ο Διαγόρας πήρε την άτυπη εκδίκησή του από το νησί της Κρήτης περνώντας με χαρακτηριστική δόση άνεσης από τα Χανιά και την έδρα του τοπικού ΑΟΚ με 102-67.

Μάλιστα, οι Ροδίτες είχαν αρχίσει ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης την επέλασή τους στα Χανιά προηγούμενοι τόσο με 19 πόντους μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (14-33 στο 10′) όσο και με 29 πόντους (27-58) στο φινάλε της 2ης περιόδου -με την κυριαρχία τους σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ φυσικά να επικυρώνει την χαοτική διαφορά δυναμικότητας των γηπεδούχων με κάθε άλλη ομάδα του 2ου ομίλου της λίγκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας συνέχισε να εκμεταλλεύεται την ανωτερότητά του ρόστερ όντας σταθερά μπροστά με 20+ πόντους, με το +29 (50-79) στο τέλος της 3ης περιόδου να επικυρώνει μια και καλή την πέμπτη φετινή του νίκη σε 13 απόπειρες. Την ίδια στιγμή, τα Χανιά απέχοντας πια 4.5 ματς από την αποφυγή της ζώνης του απευθείας υποβιβασμού στη Γ’ Εθνική με μόλις εννιά ματς ακόμα μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας έχουν ένα… βουνό μπροστά τους…

Τα δεκάλεπτα: 14-33, 27-58, 50-79, 67-102

Άνετη νίκη για τους “σταχυοφόρους”

Ο Πανελευσινιακός ήταν επιβλητικός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να επικρατήσει πολύ εύκολα επί του ΟΦΗ (86-72) και να πετύχει την δέκατη νίκη του σε δεκατρία παιχνίδια, που τον κρατά γερά στην δεύτερη θέση. Από την άλλη οι Κρητικοί παρέμειναν στις πέντε νίκες σε δεκατρείς απόπειρες και πλέον συνεχίζουν την προσπάθεια, που κάνουν, για την κατάληψη της καλύτερης δυνατής θέσης στα πλέι άουτ.

Ο Πανευλευσινιακός απέδειξε με το “καλησπέρα”, γιατί θεωρείται το φαβορί σε αυτήν την αναμέτρηση, αφού μετά το αρχικό 0-2 έτρεξε ένα επιμέρους 18-4 και πήρε πλεονέκτημα 12 πόντων (18-6). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν και έτρεξαν ένα σερί 0-4 για το 18-10, όμως οι γηπεδούχοι αποκατέστησαν το +12 (23-11) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (32-17). Oι Κρητικοί έβγαλαν σφυγμό ειδικά στην άμυνα και πλησίασαν στους 12 (35-23), με τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να φτάνουν στο +17 (40-23), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με +19 (52-33).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το υπέρ του προβάδισμα και πάνω από το φράγμα των 20 πόντων (57-35), με την διαφορά να κυμαίνεται σε παρόμοια επίπεδα και στα επόμενα λεπτά (68-49). Kάπου εκεί το συγκρότημα του Ράλλη βρήκε τις απαντήσεις και με ένα γρήγορο 0-5 πλησίασε στους 14 (68-54), ενώ δεν περιορίστηκε εκεί, καθότι ψαλίδισε περαιτέρω το πλεονέκτημα του Πανελευσινιακού (71-61) κι έδειξε ικανό για το μεγάλο comeback. Bέβαια οι “σταχυοφόροι” δεν έδωσαν πολλά περιθώρια στους “ασπρόμαυρους” να πιστέψουν στην ανατροπή, καθότι πραγματοποίησαν ένα πολύ άμεσο 9-2, διαμόρφωσαν το 80-63 και “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-33, 68-54, 86-72