Δεν έκανε στάση στη Ρόδο ο Πανελευσινιακός! Η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη παρουσιάστηκε εξαιρετική και στη Ρόδο κόντρα στον τοπικό Διαγόρα και επικρατώντας έναντι των γηπεδούχων με 70-63 για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής ανέβηκε πια στους 27 βαθμούς με την 12η φετινή της νίκη. Από την άλλη μεριά, ο οργανισμός του νησιού των ιπποτών παραμένει κατά 2.5 ματς καθαρά πάνω από τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού στην τέταρτη τη τάξει εθνική κατηγορία και τον ΑΟ Πεύκης.

Ακόμα και αν δεν είχε καταφέρει να επιβάλει την ανωτερότητά του στο παρκέ της Ρόδου στο πρώτο δεκάλεπτο (4-3 στο 2′, 10-9 στο 6′, 15-15 στο 9′), ο Πανελευσινιακός δεν άργησε να αποδείξει γιατί δεν παλεύει τυχαία για την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της λίγκας χτίζονα σημαντικά προβαδίσματα.

Έτσι, ήδη από τα τέλη της 2ης περιόδου (23-31 στο 17′, 28-39 στο 20′) άρχισε να ξεχωρίζει κόντρα στον Διαγόρα, ενώ μάλιστα μέχρι και το 22′ ήταν επίσης σταθερά όχι μόνο μπροστά στο σκορ αλλά και κρατώντας διψήφιες αποστάσεις (32-42 στο 22′)! Μάλιστα, η ομάδα της Ελευσίνας εξακολουθούσε να κρατάει σφιχτά στα χέρια της τον ρυθμό του αγώνα και βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην ρακέτα και από τη γραμμή των βολών εκμεταλλευόμενη το μέγεθος αλλά και την όμορφη κυκλοφορία της μπάλας ήταν σταθερά και μπροστά στο σκορ (41-50 στο 27′, 42-54 στο 29′).

Μέχρι τέλους, με τον Πανελευσινιακό να διαχειρίζεται με την εμπειρία και την ψυχολογία του τη μάχη στο σκορ, δεν άλλαξε τίποτα συγκλονιστικό με τον Διαγόρα να μη μπορεί να επανέλθει ποτέ από τα διψήφια προβαδίσματα ούτε της 4ης περιόδου (51-62 στο 32′, 53-65 στο 35′) παρά την προσπάθειά του, η οποία τον ώθησε στο να πλησιάσει ακόμα και στους 5 πόντους (63-68) στο 38ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-39, 47-57, 63-70

Διαγόρας (Κουτουλιανός): Ιορδανόγλου 2, Καράβας, Παρδακάς 10 (1), Πιλκούδης 13, Χρύσης 7 (1), Σκλήβας 1. Ελάμε 30

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 2, Κατσαβενάκης, Καρακατσάνης 8 (2), Ντακούλιας 7 (2), Καράμπελας, Κρασάκης 5, Σταμέλος 15 (3), Λεκάκης 3 (1), Παπαφλωράτος 13 (2), Ρεκουνιώτης 11, Μακρής 4, Δενδρινός 2

Τεράστιο διπλό και για τον ΟΦΗ! Ο οργανισμός του Ηρακλείου πέρασε και από την έδρα του ΑΣΕ Δούκα με 67-61 παρά το γεγονός πως απώλεσε σημαντικές διαφορές στην 4η περίοδο και έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού ανεβαίνοντας πια στο 7-8 και τα +4.5 ματς καθαρά με αγώνα περισσότερο από την Πεύκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, και για την ακρίβεια από το πέρας του πρώτου τέταρτου της συνάντησης και έπειτα, ο ΟΦΗ ήταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα του παρκέ -με τους Κρητικούς να ξεπερνούν ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο τέταρτο όπου είχαν μεν την όποια πρωτοκαθεδρία (5-5 στο 2′, 6-8 στο 5′, 11-20 στο 10′, 23-28 στο 15′) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με ένα συναρπαστικό 3-13 επί μέρους σκορ και επιβεβαιώνοντας το φορμάρισμά της εν έτει 2023 (3-1 το νέο έτος) να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 16 πόντους (25-41)!

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, με τους Κρητικούς να εξακολουθούν να βρίσκονται σε τρομερό φεγγάρι και να χτίζουν με το δικό τους στυλ σημαντικές διαφορές τόσο στα πρώτα (30-44 στο 23′, 34-46 στο 25′) όσο και μέχρι και τα ύστατα (40-55 στο 30′) λεπτά της 3ης περιόδου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο όμως, η ομάδα του κόουτς Σορώτου έβγαλε πείσμα και ανταγωνιστικότητα σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ καταφέρνοντας να πλησιάσει ακόμα και στους 5 πόντους (52-57 στο 36′) αρχικά και στη συνέχεια και στο καλάθι (58-61 στο 39′, 61-63 22” πριν το τέλος)! Δεν κατάφερε ποτέ όμως, να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή από το -15 μέσα σε δέκα λεπτά…

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 25-41, 40-55, 61-67