Στην παράταση την ματσάρα τα Τρίκαλα Basket με τον ΝΕΟΛ

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση εν τέλει, τα Τρίκαλα Basket άνοιξαν τον χορό της 7ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β Εθνικής κερδίζοντας με 66-61 τον ΝΕΟ Ληξουρίου. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη για το συγκρότημα της Θεσσαλίας, ενώ από την άλλη μεριά ο οργανισμός της Κεφαλλονιάς έπεσε στο 3-2 έχοντας και αγώνες λιγότερους. Μάλιστα, αμφότερες οι δύο ήττες του έχουν προέλθει στο έξτρα πεντάλεπτο (η άλλη από τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη).

Το ματς πήγαινε από την αρχή μέχρι και το τέλος του πόντο πόντο, με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν και στο παρκέ πως δίκαια έχουν χαρακτηριστεί φέτος από τις καλύτερες τόσο του ομίλου όσο και της τρίτης τη τάξει εθνικής λίγκας γενικότερα.

Στο τέλος ωστόσο οι γηπεδούχοι, που την επερχόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψουν στη γειτονική και πολύπαθη κατά τους τελευταίους μήνες για το τοπικό ντέρμπι με τον νεοφώτιστο ΓΣ Σοφάδων, ήταν αυτοί που όντας πιο κυνικοί και αποτελεσματικοί στα σημεία τόσο στην 4η περίοδο όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο με πανομοιότυπους στόχους.

Τρίκαλα Basket – ΝΕΟ Ληξουρίου 66-61 παρ. (54-54 κ.α.)

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Μαραμής, Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 24-12, 38-28, 45-38, 54-54, 66-61

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Αναγνωστόπουλος 16, Βαβάτσικος 21 (2), Τσιαβές 6, Μπουργάνος 6 (1), Κολότσιος 5 (1), Νέσης 2, Γουάμπα, Αργυρούλης 5 (1), Πρέκας 3 (1), Μπαλόπουλος 2.
ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής): Ραϊσεβιτς 15 (1), Μανάκας 14 (1), Τσούκας 7 (2), Μακαριάδης 9 (1), Ματσούκης 6, Τρυφωνόπουλος 8, Λαμπρόπουλος, Μπακέας Θ. 2, Μπακέας Γ., Μαρούλης.

Πήρε το ντέρμπι με τον Πανελλήνιο ο Βίκος

Με τον Τσιλούλη να υπογράφει τη νίκη με ένα μεγάλο γκολ φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Βίκος έκαμψε στα Ιωάννινα την αντίσταση του Πανελληνίου (1-6) με 71-66 για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής με αποτέλεσμα να ανέβει στο 4-3 πια έχοντας κάνει το 4/4 στο σπίτι του.

Μετά από ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες ήταν η μια δίπλα στην άλλη χωρίς να της επιτρέπει να ξεφύγει με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (8-7 στο 3′, 12-12 στο 5′, 19-21 στο 10′, 30-26 στο 15′, 30-29 στο 18′, 32-31 στο 20′), η ίδια κατάσταση θα συνεχιζόταν και μετά την ανάπαυλα (38-37 στο 23′), με τον Βακουφτσή ωστόσο με ένα μεγάλο τρίποντο να φέρνει μπροστά με 4 πόντους (49-45) τους οικοδεσπότες στο 27ο λεπτό -απόσταση που ήταν μόλις η δεύτερη μεγαλύτερη σε όλο το ματς μέχρι στιγμής.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν το έβαλαν φυσικά κάτω και με επί μέρους σκορ της τάξης του 3-10 στα εναπομείναντα τρία λεπτά θα κατάφερναν να περάσουν εκείνοι μοροστά πια με 52-55 μετά από ένα μεγάλο μακρινό σουτ του Γεωργιάδη. Μάλιστα, στην εκπνοή της 3ης περιόδου με τον Κατιακό θα αστοχούσαν σε ένα σουτ όπου η μπάλα μπήκε και βγήκε στο καλάθι -σε μια συγκυρία που θα μπορούσε να φέρει τον Πανελλήνιο ακόμα και στο +6.

Οι δύο μονομάχοι δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν ο ένας από τον άλλον ούτε και στην τελική ευθεία, με τους Αθηναίους να είναι αυτοί που μετά από ένα πολύ οριακό τέταρτο δεκάλεπτο (64-63 στο 36′, 64-65 στο 38′) θα έμπαιναν μπροστά στο τελευταίο δίλεπτο ενός μεγάλου ντέρμπι. Ο Βίκος ωστόσο θα έπαιρνε κεφάλι στη συνέχεια και μη χάνοντας ποτέ το προβάδισμα μέχρι τέλους θα έφτανε σε μια ηχηρή νίκη, άλλη μια, μπροστά στο κοινό του.

Βίκος Ιωαννίνων – Πανελλήνιος 71-66

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Γεωργούλης, Λυγούρας
Δεκάλεπτα: 19-21, 32-31, 52-55, 71-66

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Τσιλούλης 13, Μαυρογιάννης 5 (1), Πάτρας 10, Τάταρης 18, Βακουφτσής 11 (2), Αναγνωστάκης 7 (2), Μόρας 5, Αποστόλου 2, Μπόλης.
Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Γεωργιάδης 9 (1), Καπινιάρης 7 (1), Κατιάκος 10, Παπαδόπουλος 16 (2), Νάκης 19 (3), Βαλιώτης 5 (1), Τσέλιος, Τσάμης.

Πέρασε από τον Βόλο η Νήαρ Ηστ

Επικρατώντας με 72-60 της τοπικής Νίκης η Νήαρ Ηστ πέρασε το απόγευμα του Σαββάτου από τον Βόλο για την 7η στροφή της λίγκας. Οι νικητές ανέβηκαν πια στο 5-2 με ένα ηχηρό διπλό και υποδεχόμενοι τον ακόμα δίχως κάποια επιτυχία μακριά από το σπίτι του Βίκο Ιωαννίνων στην έδρα του την επόμενη αγωνιστική θέλουν να παραμείνουν ακόμα πιο κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο μέρος ήταν πολύ σκληρό και κλειστό παιχνίδι, με την αρμάδα από την Καισαριανή να είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς μπροστά στον πίνακα του σκορ (16-19 στο 10′, 34-36 στο 20′) αλλά τους Βολιώτες να είναι κολλημένοι πάνω της μην έχοντας την παραμικρή διάθεση να της επιτρέψουν να επιβάλει την ανωτερότητα του ρόστερ και τα «θέλω» της στο γήπεδο.

Αυτό έγινε ωστόσο από το δεύτερο ημίχρονο, όταν επιτρέποντας μόλις 10 πόντους ενεργητικό στους γηπεδούχους η ιστορική ομάδα της πρωτεύουσας θα ξέφευγε με οκτώ πόντους στο φινάλε της 3ης περιόδου (44-52 στο 30′) σε μια… σκυλομαχία σκληρών αμυνών και μέτριων επιλογών στα της επίθεσης των δύο μονομάχων.

Στο τέλος μάλιστα, η Νήαρ Ηστ θα έφτανε στη νίκη σπάζοντας το σερί της… καυτής τις τελευταίες αυτές βδομάδες Νίκης Βόλου παίρνοντας και διψήφια τιμή στην απόστασή της από τους γηπεδούχους.

Νίκη Βόλου – Νήαρ Ηστ 60-72

Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου, Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 16-19, 34-36, 44-52, 60-72

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 14, Κουτίνας 13 (2), Τάσσος, Κωστούλας 5 (1), Γυφτάκης 12 (2), Μισαηλίδης 8 (1), Βερτζάγιας 4, Βρεττάς 1, Οικονομίδης 3, Σούκερας.
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 23, Δέγλας 7 (1), Ύμερι 4, Ζήρος 7 (1), Καρυστινός 4, Τσαφαράς 10 (2), Δημητρίου 4, Κουπίδης 8, Τηλιόπουλος 3, Αουτερβάαλ 2, Καρασταμάτης.

Διπλό στον Πειραιά οι Σοφάδες – Πέρασε από τα Γρεβενά ο Εθνικός Λιβαδειάς

Την τρίτη τους νίκη στη λίγκα αλλά και την πρώτη μακριά από την Καρδίτσα κατάφεραν να πανηγυρίσουν σήμερα οι Σοφάδες, με τους νεοφώτιστους Θεσσαλούς να περνούν στο νήμα μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι με 76-73 από την έδρα του Εθνικού Πειραιά, τον οποίον έριξαν πια στο μισό ματς καθαρά μακριά τους με αγώνα περισσότερο βέβαια και στο 2-3.

Εθνικός ΟΦΠΦ – ΓΣ Σοφάδων 73-76

Διαιτητές: Λογοθέτης-Καραμπιτσάκος-Ελ Ανύ
Δεκάλεπτα: 19-23, 35-41, 61-54, 73-76

Εθνικός ΟΦΠΦ (Χούμπαυλης):Γεωργοπαπαδάκος 15 (3), Μιχάηλ 6 (1), Ντουζίδης 12 (2), Σολωμός 11, Γκίκας 8, Ιωάννου 8, Σιγάλας 9 (1), Στρατόπουλος 4, Θεοδωρίτσης, Πολέμης, Καραφαντής, Μπαζάκος.
ΓΣ Σοφάδων (Κακλαμάνος): Παππάς 9 (1), Καπετάκης 29 (4), Αναστασόπουλος 9 (2), Νικολής 6, Μπουντούρης 7, Μακρής 4, Λαφτσίδης 8, Δήμος, Παπαϊωάννου 1, Τριανταφύλλου 3 (1).

Στο πρώτο του σερί νικών στο φετινό πρωτάθλημα και την πρώτη του διαχρονικά παρουσία σε αυτό έφτασε ο Εθνικός Λιβαδειάς, ο οποίος σε ένα πολύ επεισοδειακό ματς στα Γρεβενά, που διακόπηκε λόγω επεισοδίων ένα λεπτό πριν το τέλος, λύγισε τον τελευταία τη τάξει Πρωτέα Γρεβενών (1-5) με 76-72 κάνοντας το 3-3 στη λίγκα.

Πρωτέας Γρεβενών – Εθνικός Λειβαδιάς 72-76

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Κωνής, Κανελλίδης
Δεκάλεπτα: 11-22, 28-41, 48-56, 72-76

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης):Τσιμίδης 18, Ιωαννίδης 10, Σιπητάνος 7 (1), Κατηρτζίδης 3 (1), Κλωνάρας 17 (2), Αναστασόπουλος Ν. 9 (3), Ασλανίδης,, Πενλίδης, Γρούδος 8.
Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκος): Γαρμπής 16 1), Δημητριάδης 15, Μαράντος 7 (1), Καρακατσάνης 15 (1), Μέξης 9, Ματζιώρης 9 (1), Σιδέρης, Νταλλής, Κόλλιας 5 (1).