Έσπασε το αρνητικό του σερί ο Διαγόρας! Πέντε ήττες στη σειρά ήταν πάρα πολλές όπως φαίνεται για τον Διαγόρα Ρόδου, ο οποίος χάρις σε μια τρομερή παρουσία τόσο ομαδικού χαρακτήρα όσο και του Αντώνη Χρύση κατάφερε να περάσει από την έδρα του Δούκα με 86-76 για την 8η στροφή του 2ου ομίλου της Β Εθνικής και να επιστρέψει μετά από κάτι παραπάνω από ένα μήνα στο δρόμο των επιτυχιών και πάλι!

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Ρόδου ήταν αυτή που ήδη από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά είχε καταφέρει εκκινώντας καλύτερα την αναμέτρηση προηγούμενη τόσο με 5-10 στο 4ο όσο και με 13-14 στο 7ο λεπτό. Μάλιστα, τόσο μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (21-24) μέχρι και εκείνου του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν συχνά πυκνά με την καλύτερη ομάδα του παρκέ, φτάνοντας σταδιακά μάλιστα ακόμα και σε διψήφιες αποστάσεις στα ύστατα λεπτά του πρώτου μέρους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 36-47!

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση αυτή των συνεχόμενων προβαδισμάτων από πλευράς Διαγόρα συνεχίστηκαν, με τους Ροδίτες να επιβιώνουν στη λιγότερο high scoring 3η περίοδο της τάξης των 37 κοινών πόντων (40.5 κατά μέσο όρο ανά δεκάλεπτο μέχρι τότε) και στην αντεπίθεση του Δούκα, ο οποίος προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, με ένα μεγάλο σουτ του Χρύση από τη ζώνη του mid range (με fadeaway μάλιστα) έφτασαν και πάλι σε διψήφια κλίμακα την απόστασή τους και μπήκαν στην 4η και ύστατη περίοδο μπροστά με 10 πόντους (55-65).

Ο Δούκας μπήκε πολύ πιο δυναμικά μην έχοντας κάτι να χάσει πραγματικά στην 4η περίοδο και κατάφερε να μειώσει αισθητά την απόστασή από τον Διαγόρα, ο οποίος τα βρήκε κάπως… σκούρα σκοράροντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά της -κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του κόουτς Σορώτου αρχικά να μειώσει σε 61-68 στο 33ο λεπτό και στη συνέχεια να πλησιάσει ακόμα και στους 4 πόντους με τρία λεπτά ακόμα στο ρολόι (71-75). Ωστόσο, ο Αντώνης Χρύσης ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για τους Ροδίτες, με τον έμπειρο σκόρερ να πετυχαίνει ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο και να φέρνει την ομάδα του μπροστά με 71-80 δύο λεπτά πριν το τέλος και εν ολίγοις να… κλειδώσει το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-47, 55-65, 76-86

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Ακόμα ένα πάρτι για τον Πανιώνιο! Μπορεί μια νίκη του ακλόνητου πρωτοπόρου επί του τελευταίου δεν προκαλεί σε κάθε περίπτωση την καμία έκπληξη, αλλά δε γίνεται να μην αναφερθεί ακόμα μια κυριαρχία του Πανιωνίου στο φετινό 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, με τον Ιστορικό να βιώνει άλλο ένα πάρτι -αυτή τη φορά κόντρα στον ΑΟΚ Χανιά- και περνώντας πολύ άνετα με 123-58 από την Κρήτη επέκτεινε το σερί του στο 8-0 για φέτος μετά και το πέρας της 8ης αγωνιστικής.

Ουσιαστικά, όπως ήταν άλλωστε λογικό, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν… ίδρωσε σε κανέναν απολύτως βαθμό κόντρα στους γηπεδούχους και φτάνοντας σε πολύ μεγάλα προβαδίσματα ήδη από το πρώτο μέρος (10-37 στο 10′, 20-58 στο 15′, 24-61 στο 19′, 26-67 στο 20′) κατόρθωσε αρχικά να κυριαρχήσει σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ ξεπερνώντας ακόμα και το φράγμα των 60 πόντων και εν συνεχεία να υπερασπιστεί πάρα πολύ εύκολα τα όποια προβαδίσματά του.

Μάλιστα, εκτοξεύοντας το πλεονέκτημα που κουβαλούσε ήδη από το πρώτο μέρος με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου και μετά την ανάπαυλα και αγγίζοντας τους 100 πόντους ήδη από το 30′ (41-90 στο 27′, 44-99 στο 30′, 52-114 στο 35′), η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου έκλεισε πετυχημένα ένα εύκολο για το επίπεδό της σερί αγώνων και πλέον ετοιμάζεται για το πολύ σημαντικό ντέρμπι με τον Πανελευσινιακό την επόμενη εβδομάδα -ένα ματς που ουσιαστικά θα κρίνει την υπόθεση «πρωτιά» για τον πρώτο γύρο της λίγκας.

Τα ημίχρονα: 26-67, 58-123

Συνεχίζει να ελπίζει ο Πανελευσινιακός! Το φοβερό του ξεκίνημα στη φετινή σεζόν κατόρθωσε να συνεχίσει και στην 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β Εθνικής ο Πανελευσινιακός, ο οποίος λύγισε και το εμπόδιο του σκληρού και δυσκολοκατάβλητου ΑΟ Πεύκης το απόγευμα του Σαββάτου επικρατώντας εντός έδρας με 88-68 και πλέον συνεχίζει να γίνεται… στενός κορσές στον πρωτοπόρο και αήττητο ακόμα Πανιώνιο του Περικλή Ταυρόπουλου.

Ουσιαστικά, το συγκρότημα της Ελευσίνας -που, αν και αφού μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση προηγούμενη με 11-2 στο 4ο λεπτό αντίκρισε τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα τεράστιο 4-17 επί μέρους σκορ και να φέρνουν τούμπα το ματς, κατόρθωσε να επανέλθει στην ηγεμονία του αγώνα και βρίσκοντας πολλές λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου να ξεφεύγουν με διψήφιες αποστάσεις ήδη από το πρώτο 20λεπτο- έχει ανέλθει πλέον στις επτά νίκες σε οκτώ φετινές απόπειρες (88% επιτυχία), έχοντας μάλιστα ξεπεράσει και ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα κόντρα σε μερικές από τις κορυφαίες ομάδες του Νότου της λίγκας, και πλέον είναι έτοιμο για το πολύ σπουδαίο παιχνίδι της επόμενης στροφής, στις 3 Δεκεμβρίου, στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο -σε μια αναμέτρηση που μπορεί να κρίνει πολλά αναλόγως το τελικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη μεριά, η νεοφώτιστη Πεύκη έπεσε στο 2-5 μετά από επτά ματς αλλά έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο (την προσεχή Τετάρτη παίζει με την ΑΕ Νέας Κηφισιάς) μπαίνει με έναν αέρα μεγαλύτερης αυτοπεποίθησης σε ένα δύσκολο κρεσέντο αγώνων κόντρα σε Αιγάλεω (εντός έδρας), Δούκα (εκτός έδρας) και ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (εντός έδρας) μέχρι και την εκπνοή του πρώτου γύρου.

Τεράστια διπλά για ΑΟΠΦ και Έσπερο

Σε δύο πολύ σημαντικές εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος στον 2ο όμιλο της φετινής Β Εθνικής κατάφεραν να φτάσουν το απόγευμα του Σαββάτου τόσο ο Έσπερος Καλλιθέας όσο και ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, οι οποίοι πέρασαν στα δύο μεγαλύτερα ντέρμπι της ημέρας από Ηράκλειο και Αιγάλεω, αντίστοιχα.

Όσον αφορά τον ΑΟΠΦ, αυτός κατάφερε σε ένα συγκλονιστικό ματς να αλώσει την έδρα του πολύ σκληρού για να πεθάνει Σίτι στο νήμα με 82-80 -με τους γηπεδούχους μάλιστα να έχουν την ευκαιρία με 10” στο ρολόι και το σκορ στον πόντο ακόμα (80-81) να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση αλλά ένα πολύ οδυνηρό όπως αποδείχτηκε τους στέρησε το κάτι παραπάνω. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν κατά μια έννοια την εντός έδρας ήττα τους από τον εξαιρετικό φέτος Πανελευσινιακό και πλέον ανέβηκαν στους 13 βαθμούς με την 6η τους φετινή νίκη σε οκτώ απόπειρες, ισοφαρίζοντας στις θέσεις της πρώτης τετράδας δηλαδή την ομάδα του Φώτη Καρακώστα που έπεσε στο 5-3 με την δεύτερη ήττα στο σπίτι της για φέτος.

Την ίδια στιγμή, και ο Έσπερος Καλλιθέας βίωσε ένα φοβερά σημαντικό διπλό παραμονής στο Ηράκλειο κόντρα στον τοπικό και γεμάτο ΟΦΗ, τον οποίο και λύγισε στο φινάλε με 74-69. Αξίζει να αναφερθεί δε το γεγονός δε πως η ομάδα της πρωτεύουσας ήταν αυτή που κινούσε τα νήματα στον πίνακα του σκορ αφού έστω και με πολύ μικρές αποστάσεις από τους γηπεδούχους βρισκόταν το μεγαλύτερο διάστημα της εν λόγω συνάντησης μπροστά στο σκορ μέχρι και τη νίκη -την 2η μακριά από το δικό της κλειστό για φέτος, εκεί όπου παραμένει άσφαιρη.

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από την Νέα Κηφισιά ο Πρωτέας! Αν και σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν η ομάδα που αφενός ήταν συνεχώς μπροστά στον πίνακα του σκορ και αφετέρου κατόρθωσε ξεφεύγοντας πολλάκις με διψήφια προβαδίσματα να δείξει έτοιμη για ένα μεγάλο διπλό, ο Πρωτέας Βούλας τα βρήκε σκούρα στην 4η περίοδο, όταν η ΑΕΝΚ κατάφερε με μεγάλα καλάθια να τρέξει ένα τεράστιο για τα δεδομένα σερί της τάξης του 12-2 στα τελευταία λεπτά και να φτάσει να κλέψει ένα ολότελα χαμένο φαινομενικά ματς.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, βρήκαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και όντας πιο clutch στο τέλος και βρίσκοντας πολλές λύσεις από τη γραμμή των βολών έφυγαν από τη Νέα Κηφισιά με το 68-74 και ένα πολύ μεγάλο διπλό εν όψει της ποστσίζον -και πλέον πατούν ακόμα πιο γέρα στα πόδια τους όντας πια μόνοι τρίτοι.

Δούκας – Διαγόρας 76-86

Δούκας (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3 (1), Στεργίου 14 (1), Κοψιάς 16 (1), Μουμπάρακ 11 (1), Λιβανός 7, Χατζής 11 (2), Λάκκας 9 (1), Τσιτσιγιάννης 5.
Διαγόρας (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου 6 (2), Ιορδανόγλου 11 (1), Μπόζιτς 5, Καράβας 3 (1), Μαρουλλάκης, Παρδακάς 17 (1), Πιλκούδης 9, Χρύσης 20 (4), Σκλήβας 15, Μητσού.

Διαιτητές : Αποστολίδης Β.-Κιουλάφας-Χρηστίδης Ηλ.
Δεκάλεπτα: 10-34, 26-67, 44-99, 58-123

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Ρομπολάκης 6 (1), Γρηγοριάδης 2, Μακρίδης, Πατεράκης 11 (3), Αλεξίου 5, Κουπλάκης 7 (1), Ιωακειμίδης, Κατράνας 6 (2), Τασιούδης 10 (1), Κουτσαντωνάκης, Πρέλεβιτς 8 (1), Καμπάκας 3 (1)
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Γ. Παπαδιονυσίου 17 (2), Λάζαρης 17, Ε. Παπαδιονυσίου 12 (4), Αντωνάκης 8 (1), Σαχπατζίδης 15, Σταθόπουλος 15 (5), Τζουγκαράκης 15, Κονσούζογλου 4, Τρύφωνας 10, Χρήστου 2, Βεργίνης 8 (2).

Διαιτητές: Μπούκας-Κούλης Χ.-Ξυλάς (Μπορμπαντωνάκης)
Δεκάλεπτα: 21-25, 38-42, 54-57, 69-74

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 7, Μπουλάτοβιτς 11(2), Τσερκιτζόγλου , Μηλαθιανάκης, Πέτρου, Μαρτίνα, Πρωτογεράκης 5, Λιανός 23(2), Σταμπούλης 19(1), Αναστασάκης , Πάλλης 4, Θεοδωρίδης.
Έσπερος Καλλιθέας (Δάγλας): Λιούνης 6, Αγγελόπουλος 10, Αδαμόπουλος 25(5), Κριζέας 3(1), Κατσουλάκος 6(2), Καπρής, Γκαγκαλούδης 20(3), Τσολάκης 4, Κρεμμύδας, Κολιός

Α.Ε.Ν.Κ. -Πρωτέας Βούλας 68-74

Διαιτητές: Σκαλτσής, Βελέντζας, Σκουλαρικης
Δεκάλεπτα: 17-18, 13-21, 18-22, 20-13

Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός): Ιωάννου 17(1), Μοσχοβίτης, Στεργίου, Πετροδημόπουλος 5(1), Μανούσος 16, Χατζηνικόλας 6, Μοίρας 4, Γιακουμής, Καρακώστας 4, Κασιούμης 16
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 3, Τσακναρίδης, Κυριλής 10(2), Καραμαλέγκος Ι. 12(2), Ματσάγκος 5, Γάργαλης 9(1), Σκορδας 12, Βεσκούκης 11(1), Καραμαλέγκος Η. 10(2), Βιζνιέφσκι 2.

Πανελευσινιακός ΑΟΚ – Πεύκη 88-68

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-38, 74-48, 88-68

Πανελευσινιακός ΑΟΚ (Βούλγαρης) Νίκου 9(1), Καρακατσάνης, Ντακούλιας 10, Μανωλάτος 3, Μπουρντένης, Κρασάκης 6, Σταμέλος 12(3), Λεκκάκης, Παπαφλωράτος 10(2), Ρεκουνιώτης 14(10 reb), Μακρής 12(14reb), Δενδρινός 12(3)

ΑΟ Πεύκη (Κτιστάκης) Τσιότρας 12(1), Μπούρτης, Παπανικολόπουλος 19(2), Μακρυγιάννης, Φιλιππόπουλος 4, Τσούπρος , Σκόνδρας 4, Μουάτσος 2, Λέζος 4, Τσακίρης 12(1), Ψαρόπουλος 13(1).

Αιγάλεω-Παλαιό Φάληρο 80-82

Διαιτητές: Γεράνιος-Φασόλης-Καλογριάς (Τηγάνης)

Δεκάλεπτα: 22-17, 22-21, 17-23, 19-21

Αιγάλεω (Καρακώστας): Χαϊκάλης 12, Κούτουλας 2, Ψαρόπουλος 8 (2), Καράβολας 5, Κόκκαλης 18 (2), Οικονομόπουλος 2, Καρασταμάτης 5 (1), Παπαδολιάς 14, Κουκουνιάς 4, Μαλτέσιος 10, Μαραντής, Νικολιδάκης

Π. Φάληρο (Μάνος): Σκόρδος 17 (2), Δρίτσας 2, Κομποδιέτας 13 (3), Καλάβριας, Πατσαντζόπουλος 4, Μαχαίρας 4, Μπολάτογλου 3 (1), Καλιανιώτης 9, Δούλης, Κανονίδης 13 (3), Οικονομόπουλος 10 (3), Μαγιντόμπε 7  (1)