Μπορεί να δυσκολεύτηκε σε μια αρκετά σκληρή έδρα για περίπου 30 λεπτά, αλλά ο ΑΟΝΣ Ο Μίλων πέρασε τελικά από τη Βούλα και την έδρα του τοπικού Πρωτέα με 71-60, έκανε το 1-0 στη μεταξύ σειρά για τους Τελικούς ανόδου από το Νότο της Β Εθνικής και απέχει πια μια νίκη από την Elite League!

Ακόμα και αν δεν μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση επηρεαζόμενος ενδεχομένως από την σχεδόν ενός μήνα αγωνιστική απραξία όντας τόσο λιγότερο δυναμικός και physical από τους γηπεδούχους όσο και πίσω στο σκορ διαρκώς (2-0 στο 2′, 3-2 στο 3′, 9-6 στο 4′, 13-6 στο 5′, 14-8 στο 8′) ακόμα και με 7 ή 8 πόντους, ο Μίλωνας πήρε τα πάνω του προς το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου όταν και σκοράροντας όσους πόντους πέτυχε στα προηγούμενα οκτώ λεπτά στα τελευταία δύο (8) κατάφερε να κλείσει το σκορ της 1ης περιόδου στο 16-16. Λίγο αργότερα δε, θα περνούσαν και μπροστά στο σκορ με 18-20 μέχρι και το 12′ τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 4-12 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Ακόμα και αν ο Πρωτέας είναι μια ομάδα που δεν είναι απόλυτα ταιριαστή στα «θέλω» της καθότι μπορεί να κοντρολάρει το παιχνίδι και να βρει πολλές λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο μέσω της εξαιρετικής περιφερειακής της άμυνας, η αρμάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία γιατί είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της λίγκας και συνεχίζοντας να παίζει μοναδική άμυνα επιτρέποντας μονάχα 5 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου απέκτησε και τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής απόστασή του με 21-26 αλλά και με 23-28 στο 16′ -σκορ που παρέμεινε βέβαια για ώρα ακόμα.

Το σύνολο του Νίκου Καραγιάννη μπήκε μάλιστα και πολύ πιο αποτελεσματικά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και γρήγορα γρήγορα κατάφερε να ξεφύγει βρίσκοντας πολλές λύσεις κοντά στο καλάθι με 30-38 μέχρι και το 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως, δεν άργησαν να βρουν και πάλι τον γνωστό τους ρυθμό στην έδρα τους και πολύ σύντομα πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι (34-38 στο 25′, 38-41 στο 26′, 40-43 στο 28′) και μένοντας σε αυτήν την απόσταση μέχρι και τις ύστατες στιγμές της 3ης περιόδου έδειξαν ικανοί να βάλουν… φωτιά στη σειρά. Λίγο αργότερα μάλιστα, θα πλησίαζαν και στον πόντο (42-43 στο 29′) έχοντας τρέξει ένα επί μέρους 12-5 σερί στα τελευταία έξι λεπτά κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Β Εθνικής. Με ένα σύντομο όμως, 0-5 σερί με πρωταγωνιστή τον Μελισσαράτο, ο Μίλωνας θα έκλεινε την περίοδο μπροστά με 5 πόντους (43-48 στο 30′).

Στην 4η και καθοριστικότερη όλων περίοδο, ο Μίλωνας απέδειξε ότι είναι το ξεκάθαρο φαβορί της σειράς και ξεφεύγοντας με 46-56 στο 33′ αλλά και 48-60 στο 35′ «καθάρισε» το ματς, έκανε το 1-0 και πλέον απέχει μια νίκη στο δικό του σπίτι για να επιστρέψει στην Elite League.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 28-31, 43-48, 60-71

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Πήρε την ματσάρα η Μύκονος! Ο ΑΟ Μυκόνου πήρε το μεγάλο ντέρμπι των Playoffs του Νότου της Β Εθνικής κόντρα στον Πανιώνιο, επικράτησε με 87-77 και έκανε το 1-0 στη σειρά πηγαίνοντας πια στη Νέα Σμύρνη με στόχο ένα τουλάχιστον διπλό προκειμένου να είναι αυτός που θα ανέλθει στην Elite League της νέας σεζόν.

Η ομάδα που εκκίνησε πολύ καλύτερα την εν λόγω αναμέτρηση δεν ήταν άλλη από τον Πανιώνιο, ο οποίος περνώντας συνέχεια τη μπάλα στα υψηλόσωμα κορμιά του στην ρακέρα δημιούργησε πολλές αρρυθμίες στην κυκλαδίτικη άμυνα καταφέρνοντας να κινεί εκείνος από νωρίς τα νήματα στον πίνακα του σκορ. Έτσι, ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς τόσο με 3-2 στο 2′, 3-7 στο 4′ και 5-10 στο 5′ όσο και με 9-17 χάρις σε ένα ξέσπασμα με όμορφο μπάσκετ στο 8ο λεπτό.

Ωστόσο, η Μύκονος έβγαλε τη δική της αντίδραση στη συνέχεια και με τον Τσάμη να αποδεικνύει ξανά γιατί είναι ένας από τους καλύτερους playmakers των εθνικών κατηγοριών βρίσκοντας μια εξαίσια πάσα στα 2.7” πριν το τέλος έκλεισε με ένα μπάζερ μπίτερ τρίποντο το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-20 -κάτι που της έδωσε και έξτρα ώθηση και στο επόμενο δεκάλεπτο όταν εκμεταλλεύτηκε την ενέργεια του κλειστού της και το up tempo παιχνίδι που προσπάθησε να εφαρμόμησει πλησιάζοντας αρχικά στο καλάθι στο 12′ (20-22) και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 24-24 στο 14′ αλλά και σε 29-29 στο 16′. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα έχοντας πάρει τρομερή ώθηση από την είσοδο του Σπυριδωνίδη στην περιφερειακή της γραμμή, η ομάδα του Τζήμα θα περνούσε για πρώτη φορά και μπροστά στον πίνακα του σκορ με 32-31.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, αυτοί αντίκρισαν τους οικοδεσπότες να πιάνουν… φωτιά από την περίμετρο και να ξεφεύγουν -για τα δεδομένα του ντέρμπι- με 39-33 στο 19′ δείχνοντας πως έχουν αφήσει πίσω τους το μέτριο ξεκίνημα τρέχοντας ένα σερί της τάξης του 19-11 στα τελευταία εννιά περίπου λεπτά μπαίνοντας με φόρα στα αποδυτήρια!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε φυσικά και στην 3η περίοδο, με τους Κυκλαδίτες να έχουν πλήρως -αν και χωρίς μεγάλες διαφορές- υπέρ τους το μομέντουμ σε ρυθμό και πίνακα του σκορ σταθερά (44-42 στο 22′, 47-43 στο 23′, 47-45 στο 25′) μέχρι και τα μέσα του εν λόγω δεκαλέπτου, όταν ο κοινοτικός Τζόρτζεβιτς πήρε από το χέρι την ομάδα του και με μεγάλα καλάθια έφερε την απόσταση τόσο στο +5 στο 26′ (52-47) και στο +6 στο 29′ (62-56) όσο και στο +8 (65-57) με 40” να απομένουν για το φινάλε.

Οι απαρχές της 4ης περιόδου άνηκαν εξ ολοκλήρου στην Μύκονο, η οποία ξέφυγε ακόμα και με 68-59 μέχρι και το 33ο λεπτό κρατώντας ανέπαφη την ρακέτα του για τουλάχιστον τέσσερα λεπτά αλλά και με 73-64 μερικές στιγμές αργότερα. O Πανιώνιος όμως, πέρασε ξανά τη μπάλα με επιτυχία στο αντίπαλο ζωγραφιστό και με κύριο πρωταγωνιστή τον Σαχπατζίδη μείωσε ακόμα και στο καλάθι (71-69) με πέντε λεπτά για το φινάλε βάζοντας… φωτιά στο ντέρμπι και τη σειρά.

Ο Τσάμης ήταν ξανά αυτός όμως που έδωσε πολλές λύσεις στους γηπεδούχους και με την κυκλαδίτικη άμυνα να καταπίνει σίδερα εν μέσω και της αποβολής του Σαχπατζίδη με πέμπτο φάουλ, η Μύκονος έκανε το 1-0 στη σειρά αναγκάζοντας τον Ιστορικό στη δεύτερη φετινή του ήττα στη λίγκα.

(3) Πανιώνιος – ΑΟΠΦ (3-0)
(4) Πανελευσιακός – Πρωτέας Βούλας (2-3)

Δεκάλεπτα: 16-16, 28-31, 43-48, 60-71

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας – Μόρφης): Δενδρινός 4, Τσακναρίδης, Κυριλης 2, Παπαδάκος, Ματσάγγος 18(2), Γάργαλης 5, Σκορδάς 21, Καραμαλέγκος Η. 1, Βλάχος, Βισνιέφσκι 2, Φιλίππου, Καραμαλέγκος Γ. 7(1).
Μίλωνας (Καραγιάννης): Ανέστης 2, Ζούμπος 12(1), Μοτσενίγος 5(1), Μαλούκος 4, Δομπρογιάννης 6, Μελισσαράτος 13, Δημάκος 22, Τσέρνιτς 8, Χατζηκυριάκος, Πετρίδης, Χριστόπουλος, Χατζηλεοντής.

Μύκονος – Πανιώνιος 87-77

Διαιτητές : Καρπάνος-Κανελλόπουλος-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα : 16-20, 39-35, 65-59, 87-77

Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 5 (1), Τζόρτζεβιτς 29 (5), Μάρτζος, Καράμπουλας 15 (1), Σπυρόπουλος 7, Διαμαντάκος 17, Καμπούρης, Τσάμης 6, Σπυριδωνίδης 5, Ονάσογλου 3 (1).
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος) : Σκάνδαλος 9 (1), Γ.Παπαδιονυσίου 1, Στ.Παπαδιονυσίου 12 (1), Αντωνάκης 3 (1), Σαχπατζίδης 22, Μάντζαρης 3, Σταθόπουλος, Χάλαρης 4, Βεργίνης 23 (3)