Στους Τελικούς η Γέφυρα! Η Γέφυρα ήταν ανώτερη για άλλη μια φορά από τον Πανσερραϊκό και περνώντας και από τις Σέρρες με 67-58 έκανε το 3-1 στη μεταξύ τους σειρά για την ημιτελική φάση των Playoffs του Νότου της Β Εθνικής και εξασφάλισε από νωρίς μια θέση στους Τελικούς ανόδου προς την Elite League εκεί όπου θα περιμένει έναν εκ των Δόξας Λευκάδας ή Βίκου Ιωαννίνων!

Το μεγάλο ντέρμπι φάνηκε από την αρχή στις Σέρρες, με τις δύο ομάδες να εκκινούν πολύ καλά την αναμέτρηση αν και άστοχα σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε ο πιο αργός ρυθμός και η αστοχία των δύο πλευρών. Μέχρι και τα πρώτα 3/4 του πρώτου μέρους βέβαια, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έστω και οριακά ήταν μπροστά στον πίνακα του σκορ (5-3 στο 4′, 13-7 στο 7′, 17-12 στο 9′, 24-23 στο 13′), με τους Θεσσαλονικείς όμως να ετοιμάζουν μέσα στα επόμενα λεπτά την ηχηρή τους απάντηση.

Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν μόλις 4 πόντους στα επόμενα 4 λεπτά και σκοράροντας την ίδια στιγμή 12 πόντοι οι ίδιοι βρίσκοντας λύσεις τόσο κοντά στο καλάθι όσο και από την περίμετρο ξέφυγαν για πρώτη φορά στον πίνακα του σκορ αρχικά με 26-29 στο 16′ και εν συνεχεία ακόμα και με 28-35 δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου μπαίνοντας με άλλον αέρα στα αποδυτήρια!

Στα ίδια μέτρα και σταθμά μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και μετά την ανάπαυλα με το μαχαίρι στα δόντια προλαβαίνοντας να αγγίξουν ακόμα και διψήφια προβαδίσματα μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου (33-38 στο 21′, 33-40 στο 23′, 35-44 στο 25′, 35-46 στο 27′, 38-51 στο 29′) μοιάζοντας ικανοί να κλείσουν από απόψε τη σειρά με την ομάδα του κόουτς Κακιούζη, η οποία είχε μπλοκάρει επιθετικά με 4 πόντους ενεργητικό στο εν λόγω δεκάλεπτο αλλά και μόλις 13 από το 10′ μέχρι και το 27′!

Στην 4η και τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά βέβαια, με το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης να επεκτείνει το προβάδισμά της τόσο στους 11 (45-56 στο 33′) όσο και στους 12 (47-59 στο 34′) πόντους με ελεύθερο τρίποντο από την αριστερή 45 καθαρίζοντας από νωρίς το ντέρμπι των Σερρών…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 31-35, 40-54, 58-67

Επτάψυχη Δόξα κόντρα στο Βίκο! Η Δόξα Λευκάδας κέρδισε για δεύτερη φορά στην έδρα της φέτος τον πανίσχυρο Βίκο (73-62), ισοφάρισε τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για τα Playoffs του 3ου ομίλου της Β Εθνικής και πηγαίνει στο Game 5 της Μεγάλης Τετάρτης αναζητώντας ένα διπλό πρόκρισης στους τελικούς ανόδου!

Αν και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει με αποστάσεις από 5 μέχρι και 9 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου τετάρτου της συνάντησης, η Δόξα πολύ σύντομα κατάφερε να φέρει τούμπα το μομέντουμ του αγώνα και με κύριο πρωταγωνιστή την αμυντική της συνέπεια (επιτρέποντας 13 και 13 πόντους, αντίστοιχα, σε 1η και 2η περίοδο) πέρασε εκείνη μπροστά έστω και με την ελάχιστη δυνατή διαφορά μέχρι και την εκπνοή του ημιχρόνου (47-44 στο 20′).

Το τρομερό ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο μέρος με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν διαρκώς πόντο πόντο (41-40 στο 27′, 47-44 στο 30′) μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου όταν με ένα τρίποντο σερί οι γηπεδούχοι πήραν αέρα ακόμα και 7 πόντων σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα στο 32ο λεπτό -απόσταση που διατήρησαν μέχρι και το 34′ σε δύο δόσεις (57-50 και 60-53) με λέι απ του Τσιαβέ και γκολ φάουλ του Μανάκα.

Ο Βίκος πάλεψε να βγάλει τη δική του αντίδραση μειώνοντας σε 63-57 με τον Τσιλούλη στο 37′, αλλά η Δόξα βρήκε ακόμα ένα τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση και κάνοντας το 66-57 αλλά και στη μεθεπόμενη με τον Μανάκα (68-57) καθάρισε μια μεγάλη νίκη ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 27-26, 47-44, 73-62