Αυλαία έριξε η προτελευταία (25η) αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής με την «μάχη» της παραμονής να είναι στο προσκήνιο καθώς οι δύο ομάδες που ανέβηκαν στην Β’ είναι ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και ο Ιπποκράτης Κω!

 Η Νίκη Αμαρουσίου πήρε μία σπουδαία, αλλά και εύκολη νίκη απέναντι στο «πεσμένο» Πόλι Καλλιθέας με 83-75 και διατηρεί ελπίδες παραμονής παρότι δεν εξαρτάται μόνο από εκείνη. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων που έχει ανέβει στην Β’ Εθνική κέρδισε εύκολα τον ΟΦΗ με 87-63 στην τελευταία εντός έδρας παράσταση του για φέτος. Σε ένα από τα αδιάφορα ματς της αγωνιστική ο Κάδμος που έχει σωθεί κέρδισε τον τελευταίο Προμηθέα Χαλανδρίου με 73-60. Επίσης ο Λοκρός Αταλάντης φιλοδώρησε με 103-55 τον ουσιαστικά υποβιβασμένο Πανναξιακό. Η Πεντέλη εδραιώθηκε στην πρώτη 3αδα μετά την νίκη της με 80-63 απέναντι στον Έσπερο Λαμίας.

Τα αποτελέσματα:

Ιπποκράτης-Άρης Νικαίας 72-64
Λοκρός-Πανναξιακός 103-55
Διαγόρας Δρ.-ΟΦΗ 87-63
Νίκη Αμαρουσίου-Πόλις Καλλιθέας 83-75
Πεντέλη-Έσπερος Λαμίας 80-63
Κάδμος-Προμηθέας Χαλ. 73-60 

Η βαθμολογία:

1. Διαγόρας 43

2. Ιπποκράτης Κω 43

3. Πεντέλη 40

4. Λοκρός Αταλάντης 38

5. Έσπερος Λαμίας 38

6. ΟΦΗ 36

7. Κάδμος 34

8. Άρης Νικαίας 33

9. Νίκη Αμαρουσίου 31

10. Σαντορίνη 29

11. Πανναξιακός 29

12. Πόλις 26

13. Πορμηθέας Χαλ. 26

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 83-75
Δεκάλεπτα: 26-19, 47-37, 74-55, 83-75
Διαιτητές: Ραχιώτης, Καλογερόπουλος
Νίκη Αμαρουσίου (Τσακίρης): Μπατής, Κάντας, Κοροπούλης 4, Οικονόμου 2, Σιδέρης 8, Σιμιτζής 36 (7), Τσέκενης Γ. 4, Ευαγγελούλης 3, Σκούταρης 17 (2), Χοτζαλάρι 4 (1), Αγγέλης 5 (1).
Πόλις Καλλιθέας (Έξαρχος): Μπογδανίδης 6 (1), Ζήσης, Κακαργιάς, Θεοδωράκος 7 (2), Τσίκουρας, Ευστρατίου 19 (1), Αρκουμάνης 2, Αντωνιάδης, Καβελάρης, Κωνσταντίνο, Λυγγερίδης 11, Ξιούρας 30 (4).

Ιπποκράτης Κω-Άρης Νικαίας 72-64
Δεκάλεπτα: 20-19, 36-37(ημ.), 56-52, 72-64
Διαιτητές: Ντάνος- Τσάμης
Ιπποκράτης Κω (Καπλανίδης): Χρήστου 10, Κουκουράβας 1, Καπλανίδης, Τρύπας 9(3), Παπαδημητρίου 3(1), Ασημακόπουλος 15(1), Γκοράτσας, Χαρίσης 19, Χρύσης 15.
Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 4, Σκιαθίτης 8(1), Θαλασσινός, Κόλλιας 6, Στέφος 9, Δρίβας 3(1), Αντωνούσος 9(1), Καρυπίδης 25(1).

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ -ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 80-63
Δεκαλεπτα: 20-15 16-21 22-18 22-9

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (Χαρτοματσιδης)
Φουφας,Μαντζιος 3,Πατερακης,Λιτσος 13(2),Νασσης, Πορτελανος,Καρουζος 23(6), Κωνσταντακος,Τσουπακης 3(1),Μπιγγος 10(1),
Μαλουκος 26.

ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ ( Σοφογιαννης)
Ροκας 5 (1),Στογιακοβιτς,Σεττος 24(6), Αργυρης,Ξηρος, Παναγιωτιδης 2,Φυκας 5(1),Σοφογιαννης 11(2), Φουντας, Ζαχαρακης 5(1),Τσαπουρνας,Παπαργυροπουλος 11.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΟΦΗ 87-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 50-32, 73-45, 87-63
Διαιτητές: Μαρίγλη-Μυλωνάς
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμώλης): Παπαποστόλου 3 (1), Ζεμένι 1, Ζακυνθηνός 11, Καραλής 13 (3), Διαμαντόπουλος 5 (1), Καράμπαμπας 10 (2), Μαυροειδάκος 7 (1), Καρασταμάτης 12 (2), Παπαδολιάς 14, Σαμαράς 5 (1), Υφαντής 7.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 2, Χαρωνίτης, Kαρλαύτης 12 (2), Αγαπιάδης 13 (2), Πρωτογεράκης 8, Μπουμπάρης 16, Βλαχάκης, Κυρίτσης 4, Χριστάκης.

ΛΟΚΡΟΣ-ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 103-55

Διαιτητές: Αντωνίου-Καλαντζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 26-18, 32-18, 15-8.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 11 (3), Ρούζιος 6, Ρουμελιώτης 9 (2), Κοσμετάτος 5 (1), Ντέντα 10, Νικολάου, Γκρέκος, Μπόλματης 13 (2), Μάτος Αν. 27 (3), Μάτος Αγγ. 18 (1), Θώδος 4, Παπαηλίου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 2, Μάκος Σβορώνος, Αρτσάνος, Γεωργιάδης, Καραγιάννης 6 (1), Τζίμης 9 (1), Μάκαρης 18, Δαχριτζής 8, Καδιγιαννόπουλος 7 (1), Μυλωνάς 5.

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής:
Σαντορίνη-Λοκρός Αταλάντης
Πανναξιακός-Διαγόρας Δρυοπιδέων
ΟΦΗ-Ιπποκράτης Κω
Άρης Νικαίας-Νίκη Αμαρουσίου
Πόλις Καλλιθέας-Πεντέλη
Έσπερος Λαμίας-Κάδμος
Ρεπό: Προμηθέας Χαλανδρίου