Η Καλλιθέα με το σπαθί της συνέτριψε και τον Παπάδο Γέρας, έκανε το 4 στα 4 και πανηγυρικά ανήκει από σήμερα στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου είναι πανηγυρικά από σήμερα στη Γ’ Εθνική, αφού συνέτριψαν και τον Παπάδο Γέρας με 92-70, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με το απίστευτο 21 στα 21! Η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου, πετυχαίνοντας 17 (!!!) τρίποντα κατάφερε να μετατρέψει σε περίπατο το ντέρμπι του ημιχρόνου με τον Παπάδο Γέρας και να κερδίσει με το εμφατικό 92-70, αποδεικνύοντας ότι ήταν μακράν η κορυφαία ομάδα στο Αιγαίο.

Οι Ροδίτες έδωσαν και τη ψυχή τους στο πενθήμερο της παρουσίας τους στην Αθήνα. Με πολλούς πρωταγωνιστές, με γεμάτη ομάδα, με ενθουσιασμό και με μία φλόγα που δεν… σβήνει, η Καλλιθέα ήταν εντυπωσιακή και στον σημερινό τελικό με τον Παπάδο, ο οποίος άντεξε για ένα ημίχρονο.

Το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, όμως σταδιακά η Καλλιθέα ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 12-6 στο Περιστέρι. Όταν οι πρωταθλητές Λέσβου μείωσαν με τον Γιάννη και την Γρηγόρη Ζεστό, η Καλλιθέα βρήκε λύσεις με τους Σκορδάλη και Παναγιωταράκο και έκανε το 28-16. Με τρία «κολλητά» τρίποντα του Παπάδου (δύο ο Γκορόγιας και ένα ο Ψημίτης) το σκορ έγινε 28-25, με την ομάδα της Γέρας να μπαίνει στο παιχνίδι. Το ημίχρονο τελείωσε με 45-42, με τις δύο ομάδες να δίνουν βάρος κυρίως στην επίθεση τους.

Στο β’ ημίχρονο, τα πάντα κρίθηκαν στο γ’ δεκάλεπτο… Η Καλλιθέα «έσφιξε» την άμυνα της και τα πάντα έγιναν πιο εύκολα. Όταν μάλιστα άρχισαν να «βομβαρδίζουν» από παντού οι Σκορδάλης, Γυφτάκης και Παρδακάς, η ροδίτικη ομάδα ανέβασε στροφές. Μετά το ισόπαλο 47-47 (ο Παπάδος δεν προηγήθηκε ποτέ), η Καλλιθέα πάτησε γκάζι και έκανε αρχικά το σκορ 54-47 και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 63-51. Στην τελευταία περίοδο, η Καλλιθέα ήταν ασταμάτητη! Είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχε 7/11 τρίποντα (!!!), με τον Παπάδο Γέρας να μην μπορεί να ακολουθήσει τους αντιπάλους της. Η ψαλίδα άνοιξε και τα πανηγύρια ξεκίνησαν από τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-16, 45-42(ημ.), 63-51, 92-70

Καλλιθέα (Βλαχοδήμος): Παππάς, Παπακωνσταντίνου 5(1), Παναγιωταράκος 11, Γυφτάκης 19(5), Μπιλλιάς, Συμιακός, Εκινέ 5(1), Παρδακάς 17(4), Σκορδάλης 26(6), Κούρος Ι. 7, Δούβαλης 2.
Παπαδός Γέρας (Ζεστός Ι.): Σταμούλης 6(2), Τσαλώνης, Γκορόγιας 9(3), Μπουρούς 4, Παπαθανασίου, Λινάρδος, Ζεστός Ι. 13(1), Ζεστός Γ. 13, Γαβριηλίδης, Ταμβακέλλης, Ψημίτης 21(2), Ζενελάι.