Μετά την τεράστιας σημασίας νίκη του στο ντέρμπι ανόδου κόντρα στον Αίολο Αγυιάς, ο Διαγόρας τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Ήφαιστο/ Αχιλλέα για 35 ολόκληρα λεπτά, ωστόσο στο φινάλε κατόρθωσε να βρει τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και να φτάσει στην 9η φετινή του νίκη επικρατώντας εκτός έδρας με 72-71 για την εξ αναβολής 10η στροφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να εκμεταλλεύονται για ακόμα μια φορά τον παράγοντα «έδρα» (3 νίκες σε 4 ματς φέτος μέχρι σήμερα) και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους σε καμία περίπτωση να στηριχθούν στο… καυτό τους μομέντουμ το 2022 (2 νίκες σε 2 ματς) και να ξεφύγουν με περισσότερους από 4 πόντους -την ίδια στιγμή μάλιστα που είχαν εκείνοι την ηγεμονία στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της 2ης περιόδου!

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, όταν ο Διαγόρας ανέκτησε μεν το προβάδισμα αλλά η αρμάδα του Αιγίου ήταν άκρως ανταγωνιστική δε, κάτι που πιστοποιείται από τα ισχνά προβαδίσματα των πρώτων στο ευρύτερο φάσμα του τρίτου δεκαλέπτου (38-39 στο 22′, 44-45 στο 26′, 48-49 στο 29′) -με τους οικοδεσπότες να απαντούν πάντοτε στα «εχθρικά» καλάθια.

Ωστόσο, με ένα ηχηρό σερί στα πρώτα 5 λεπτά της 4ης περιόδου, οι Ροδίτες κατόρθωσαν να μετατρέψουν το +4 (48-52) του 30′ σε +10 (53-63) στο 35′, δείχνοντας πως βρίσκονται πολύ κοντά στην 7η σερί τους επιτυχία.
Ο Ήφαιστος/ Αχιλλέας όμως, δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα παρά το τρανό μειονέκτημά του στον πίνακα του σκορ και βρίσκοντας 9 πόντους στα επόμενα 3 λεπτά (επέτρεψε 3) κατόρθωσε να μειώσει στους 4 (62-66) στο 38′, αλλά και στο καλάθι ένα λεπτό αργότερα (64-67) βάζοντας… φωτιά στο ματς!

Μέχρι και το τέλος όμως, δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω και παρά το τρίποντό του στο φινάλε δεν έφτασε τους Ροδίτες, που έφυγαν νικητές για 3η φορά σε 5 μακριά από το Βενετόκλειο!

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-34, 48-52, 71-72

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ., Παπαδόπουλος

Ήφαιστος Αχιλλέας (Φιλίππου): Γιαννούτσος 14(1), Χριστόπουλος 6, Ιατρόπουλος, Κεφαλάς 19(2), Ντουλές 19(2), Τσεκλένης, Γκόβας 14(2), Καραγιάννης 6, Οικονομόπουλος.

Διαγόρας (Καλαϊτζίδης): Καράβας 18(3), Μαρουλλάκης 7, Χατζηδημητρίου 3, Καταβαίνης 11(1), Μητσού 2, Μπόζιτς 2, Μιρόσαβιτς, Σκλήβας 29.