Σε μια τεράστια νίκη έφτασε το απόγευμα της Τετάρτης (30/3) ο Ήφαιστος/ Αχιλλέας, ο οποίος κατάφερε -έστω και αν κινδύνευσε να… αυτοκτονήσει- να κάμψει την αντίσταση του ΑΣΣ Αμαλιάδας με 62-55 και πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη μετά από 6 σερί αποτυχίες από τον περασμένο πλέον Φεβρουάριο!

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μια ομάδα στο παρκέ και αυτή δεν ήταν άλλη από τον Ήφαιστο/ Αχιλλέα, ο οποίος όντας τρομερά αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ξεφύγει ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πολύ σύντομα έφτασε και σε διψήφιες αποστάσεις (28-17).
Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου η απόσταση είχε εκτιναχθεί και στους 16 πόντους (39-23), με τους γηπεδούχους να μοιάζουν ικανοί να φτάσουν στην πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ωστόσο, το σενάριο άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος, όταν η Σφήκα, που πλέον «καίγεται» και αυτήν για τη σωτηρία της, βρήκε να ψυχικά αποθέματα και με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ 10-27 μέχρι και το 34ο λεπτό κατόρθωσαν να ανακτήσουν μετά από πάρα πολλή ώρα και το προβάδισμα (49-50) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νοέα -βάζοντας… φωτιά το ματς!

Μέχρι και το τέλος όμως, οι οικοδεσπότες κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη δύναμη της έδρας τους αλλά και της αμυντικής τους συνέπειας (δέχθηκαν μόλις 5 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά) και έφτασαν εν τέλει στο πιο σημαντικό μέχρι το επόμενο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής σεζόν -με τον Κεφαλά να «καθαρίζει» την υπόθεση «νίκη» με 2/2 βολές στο φινάλε κάνοντας το 60-55 7” πριν την εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 17-15, 39-23, 47-39, 62-55

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Βαγγάλης

Ήφαιστος Αχιλλέας (Γιούπης): Γιαννούτσος 9(1), Βεργανελάκης, Χριστόπουλος, Ιατρόπουλος 6, Κεφαλάς 8, Ντούλες 3(1), Τσεκλένης 7(1), Τσογγίδης-Τσονακίδης 4, Γκόβας 11, Καραγιάννης 14, Μανωλόπουλος, Οικονομόπουλος.

Σφήκα (Νιπεργιάλης): Πέππας, Νοέας 17, Σαμαράς 2, Θεοδωρόπουλος 6(2),  Μπεκρής 8(2), Μπουγάς 2,  Δασκαλόπουλος 5, Κιουρτζίδ ης 15.