Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο Σχηματάρι από τον τοπικό Ερμή με 79-69 (ημίχρ. 42-33).Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο α΄δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-04 στο 4′ λεπτό με την ομάδα μας να ανακάμπτει να μειώνει σε 14-12 αλλά και πάλι το Σχηματάρι να πατάει καλύτερα και με επί μέρους 11-4 στα τελευταία δύο λεπτά να πηγαίνει στη λήξη του δεκαλέπτου στο 25-16. Το β’ δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο σε σκορ αλλά όχι σε φάουλ με τον α’ διαιτητή της αναμέτρησης να στοχεύει με φάουλ (ανύπαρκτα) βασικούς παίκτες της ομάδας μας. Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας press σε όλο το γήπεδο και με παγίδες έτρεξε αρχικά σερί 6-11 ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με τελικό 9-24 πηγαίνοντας στο +6. Στα αξιοσημείωτα του δεκαλέπτου οι 5 από τους 9 πόντους των γηπεδούχων με βολές από τους 24 της ομάδας μας 1 ο αρχικός πόντος του δεκαλέπτου όταν και εκτέλεσε 2 βολές. Στο δ’ δεκάλεπτο και μετά το αρχικό 51-59 στο 31:30 οι γηπεδούχοι με το Γκρινιάρη έτρεξαν σερί 17-2 πηγαίνοντας στο 68-61 με την ομάδα μας να επανακάμπτει και 2:14 πριν τη λήξη να ισοφαρίζει με τρίποντο του Σταμάτη σε 68-68. Από εκείνο το σημείο και μετά ο γκαρντ μας δέχθηκε ανύπαρκτο 5ο φάουλ με τους γηπεδούχους να εκτελούν 8 βολές (6/8) καθώς κάθε υποψία επαφής δινόταν φάουλ και μέσα σε 134 δευτερόλεπτα να τρέχουν το τελικό 10-1.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Λεκατσά και να του ευχηθούμε μελλοντικά να σπουδάσει και ιατρική γιατί σαν χειρούργος θα έχει λαμπρό μέλλον».