Την ίδια ώρα που ο Διαγόρας πιστοποιούσε την παραμονή του για άλλη μια αγωνιστική στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, ο Αίολος Αγυιάς έκανε το χρέος του στο τοπικό ντέρμπι με την εξαιρετική το τελευταίο διάστημα Παναχαϊκή, και επικρατώντας μάλλον εύκολα με 67-61 στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης στροφής κατάφερε να ισοφαρίσει τους Ροδίτες στους 24 βαθμούς.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ικανοί να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση νίκης καταφέρνοντας να κλείσουν με διψήφια διαφορά τόσο την πρώτη όσο και τη δεύτερη περίοδο (21-11 και 36-23, αντίστοιχα), όντας εξαιρετικοί στα μετόπισθεν.

Μάλιστα, σε αυτό το αγωνιστικό κρεσέντο συνέχισαν και μετά την ανάπαυλα, όταν δεχόμενοι μόλις 12 πόντους στην 3η περίοδο κατάφεραν να επεκτείνουν τη διαφορά τους και πάνω από το φράγμα των 15 πόντων (50-35 στο 30′), μοιάζοντας να είναι πολύ κοντά στην 11η φετινή τους επιτυχία αλλά και την 6η σε ισάριθμα ματς στο «σπίτι» του.

Στην 4η περίοδο όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμα πιο ντέρμπι το ματς και με κύριο όπλο την επίθεσή τους (35 πόντους σε 30 λεπτά, 26 σε 10) κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και το καλάθι (61-58)!
Ωστόσο, ο Αίολος βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και παρότι πήγε να… αυτοκτονήσει έφτασε εν τέλει στη νίκη με 67-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-23, 50-35, 67-61
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Τσακιράκη

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 4, Βουρνάς 8, Βάλαης, Γιαννικόπουλος 4, Πουλάκης, Θανόπουλος 12(1), Παπαβασιλόπουλος 11, Μαναβόπουλος 13, Καλλής 11(2), Στόλλας, Γοργότσης 4.
Παναχαϊκή (Ζίζηλας): Μοσχοβάκης 6(1), Τριπολίδης 2, Κατωπόδης 2, Νικολάου 10, Κούτρας 4, Τζίμης 18(3), Τσουλέας, Βανδώρος 2, Λυμπερέας 2, Μπαρδάκας 11(1), Γιόβας 4, Σπυριδωνίδης.