Μετά τη ματαίωση του Κυριακάτικου (30/1) ντέρμπι της με τον ΑΟ Πεύκης, η Αγία Παρασκευή επέστρεψε στη δράση του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με ένα ηχηρό διπλό (65-77) στην Κω και το «σπίτι» της τοπικής ΑΕ Δικαίου σε εξ αναβολής ματς για την 8η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν η κορυφαία ομάδα του παρκέ στο πρώτο μέρος, αφού μετά από μια πρώτη περίοδο όπου δε συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες κατάφεραν να προηγούνται σταθερά και με διψήφια προβαδίσματα (12-27 στο 13′, 16-30 στο 14′, 20-34 στο 16′), μοιάζοντας ικανοί να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο 2022.
Ωστόσο, η αρμάδα του coach Παπούλη κατόρθωσε να κλείσει το πρώτο μέρος με ένα δυναμικό σερί της τάξης του 10-4 στα τελευταία 4 λεπτά και να μειώσουν μέχρι στους 7 (30-37)!

Μετά την ανάπαυλα, η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε, με την ΚΑΠ να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ με +7, διαφορά την οποία κρατούσε κυνικά μέχρι και το 27ο λεπτό της συνάντησης όταν και προηγήθηκε με 45-52.
Από εκεί και πέρα όμως, η ΑΕΔ ήταν εξαιρετική σε ακόμα ένα φινάλε δεκαλέπτου και κατάφερε με ένα σημαντικό επί μέρους σκορ (8-2) να μειώσει μέχρι και τον πόντο στο 29′ με το 3ο τρίποντο στην περίοδο του Χατζηγιακουμή αλλά και το γκολ φάουλ του Βάση που ακολούθησε (53-54)!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Αθηναίοι μπήκαν… φουριόζοι όμως και με 2 τρίποντα -ένα άμεσο (Αγόρης) και ένα έμμεσο (Ζερβός)- έφεραν τη διαφορά στο +9 (54-63) στο 33′.
2 λεπτά αργότερα μάλιστα, με δύο σερί τρίποντα από τη δεξιά 45 και γωνία έφτασαν και στο +11 (60-71), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης.

Πλέον, η ΚΑΠ (που χρωστάει πλέον 2 αγώνες) έφτασε τις 7 επιτυχίες σε 9 παιχνίδια και έπιασε την ΑΕ Δικαίου στους 16 βαθμούς με 2 ματς λιγότερα.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 30-38, 53-56, 65-77
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Κηπώσης

Δικαίου (Παπούλης): Κανενόπουλος, Βάση 12(1), Δρόσος Μ., Τριτσάρης 14(1), Παρβαντώνης 7(1), Χατζηγιακουμής 13(3), Καλής 2, Δρόσος Π., Λάμπρου 6, Καραθωμάς 2, Χατζησταμάτης 9 (1).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 19(1), Αγόρης 17(5), Ζερβός 12(1), Τζέμης 2, Άρχος 2, Παπάς 15(2), Παρασκευόπουλος 8(1), Δριγκόγιας 2.