Και πλέον γίνεται… χαμός στην ουρά! Η Πεύκη σημείωσε μεγάλη νίκη πριν από λίγο, με 71-61 απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων και έβαλε “φωτιά” στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, καθώς πλέον τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στην προτελευταία θέση.

Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν το προβάδισμα, την ομάδα από το Αιγάλεω δε να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση (44-40 στο 25′). Με “ξέσπασμά” της, όμως, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε σερί 11-1 σε πέντε λεπτά, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι μπροστά με 55-41. Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους ευρύ προβάδισμα.

Βέβαια, η Πεύκη δεν κατάφερε να “μαζέψει” τη διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς στο Αιγάλεω ο Διαγόρας είχε επικρατήσει με 76-61. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, λοιπόν, θα έχει το πλεονέκτημα.

ΠΕΥΚΗ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 71-61
Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Αργυρούδης.
Δεκάλεπτα: 15-18, 38-34, 55-41, 71-61.
Πεύκη (Θάνος): Δρικόγιας 2, Δρακόπουλος 3 (1), Βιδάλης 11 (1), Γαπκιάδης 13 (2), Νικολαϊδης 2, Σπηλιόπουλος 2, Εμίρης 16, Κεράτσας 7, Μπάρμπαρης 5, Ματαλιωτάκης 6, Κουκάκης 4.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παπαδόπουλος): Μουζακιώτης, Μονέος 4, Κουμπούρας 9 (1), Μακρής, Μαρκομιχάλης 4, Ζούκας 12, Μαυροειδάκος 8, Γεράνιος, Κορρες 13, Παπαϊωάννου 3, Ντιφαντής 8.