Σε ένα συνεχές ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το τέλος, ο Αριστοτέλης κατάφερε να περάσει και από την Αριδαία με 82-79 στο πλαίσιο της 13ης στροφής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και φτάνοντας τις 5 συνεχόμενες νίκες να παραμείνει ζωντανός στο παιχνίδι της ανόδου στη Β’ Εθνική!

Το σκορ ήταν πολύ κοντά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με την αρμάδα της Φλώρινας να έχει ωστόσο έστω και ένα πενιχρό προβάδισμα ήδη από την δεύτερη περίοδο, στο τέλος της οποίας βρέθηκε μπροστά με 40-44, βρίσκοντας πολλές λύσεις επιθετικά και σκοράροντας 2.2 πόντους ανά λεπτό.

Μέχρι τέλους μάλιστα, ο Αριστοτέλης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο τέλος ενός δεκαλέπτου και όντας ιδιαίτερα ψύχραιμος στο φινάλε -πετυχαίνοντας 9 πόντους στα τελευταία 5 λεπτά της μονομαχίας (δέχθηκε 7 στο ίδιο διάστημα)- κατόρθωσε να περάσει από την εν λόγω έδρα στο νήμα και να συνεχίζει να πιέζει όσο μπορεί την πρωτοπόρο ΔΕΚΑ, από την οποία απέχει πια 3 βαθμούς -ενώ αξίζει να αναφερθεί πως το μεταξύ τους ματς θα διεξαχθεί την προτελευταία αγωνιστική, στις 3 Απριλίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-44, 64-65, 79-82

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Ράπτης

Αριδαία (Ροδάς): Γιώρτσιος 14(3), Φόρογλου, Πυδαράκης 18(1), Θωμαΐδης 13, Μπακιρτζής 17, Γκαβέζος 17(2).

Αριστοτέλης (Μουρουζίδης): Καραποστόλου 9, Τσιόγκας Η. 7, Ναϊπλής 2, Πεταλωτής 17(1), Τασιούδης 27(4), Κωστούλας 11(1), Παπαδόπουλος 9, Ματούλας, Ντρίζα Ε.