Χθες το μεσημέρι (31/10), ο Εργοτέλης κατάφερε να επιβιώσει σε ένα πολύ άσχημο θελκτικά παιχνίδι κόντρα στον ΑΣΣ Αμαλιάδας, επικρατώντας εκτός έδρας με 45-30 χάρις τους 31 κοινούς πόντους των Αθανασιάδη, Μαχαιριανάκη, Γιαννακόπουλου και Καραλή.

Όπως γίνεται αντιληπτό, οι 45 πόντοι δεν είναι ικανοί για να κερδίσουν εύκολα αγώνες στο επίπεδο της Γ’ Εθνικής, με τους 30 των γηπεδούχων να είναι περισσότερο υπεύθυνοι για την έκβαση του αγώνα της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Πώς φτάσαμε όμως, σε αυτήν την τραγική επίδοση;

Η Σφήκα έκανε σε ατομικό και ομαδικό πλαίσιο ό,τι… έπρεπε για να χάσει!

Ομαδικά, έπεσε από τους 76 πόντους της πρεμιέρας και του ηχηρού διπλού στην έδρα του Γλαύκου (71-76) στους 30 -ή από τους 1.9 πόντους ανά λεπτό στους 0.75- αφού σούταρε τραγικά στα «μαθηματικά» σουτ του μπάσκετ.
Συγκεκριμένα, πέτυχε μόλις 1 τρίποντο σε 17 απόπειρες (0.6%), 8 λιγότερα σε σχέση με το άλλο ματς, και έχασε 17 ολόκληρες βολές, σε μια αναλογία πέρα για πέρα τραγική…

Ατομικά, είδε τα αστέρια της να παρουσιάζονται σε αρκετά χειρότερη ημέρα σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.
Συνολικά, μόνο από τους 4 διψήφιούς της στην Πάτρα έχασε χθες 50 ολόκληρους πόντους -με τον Τζίμη μόνο του να πέφτει από τους 21 στον 1!

Αναλυτικά (1η- 2η αγωνιστική):

Συνετός: 16 – 2
Νοέας: 17 – 9
Μπεκρής: 12 – 4
Τζίμης: 21 – 1

Για την ιστορία, κόντρα στον Γλαύκο είχε πετύχει 22 πόντους στην πρώτη περίοδο (-14), 14 στη δεύτερη (-6), 17 στην τρίτη (-17) και 23 στην τέταρτη (-9) -με αποκορύφωμα το απόλυτο μηδέν του 3ου δεκαλέπτου κόντρα στον Εργοτέλη