Η Ερμιονίδα έκανε το ξεκίνημα που ονειρευόταν στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα των Καλαϊτζάκη-Σκορδή ήταν εξαιρετική και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στην αντίπαλό της. Έτσι κέρδισε εύκολα με 72-63 εντός έδρας την ΑΕ Δικαίου στον 3ο Όμιλο στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης Αγωνιστικής της κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή των ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 20-7, λίγο πριν το τέλος του πρώτου 10λέπτου, που έληξε 23-11 υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ερμιονίδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Η ΑΕ Δικαίου είχε κάποια καλά διαστήματα αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από 10 πόντους και το ημίχρονο έληξε 37-27.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (57-42) και το δεκάλεπτο τελείωσε 57-44.

Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε στην 4η περίοδο, αλλά η διαφορά πήγε και στους 17 πόντους (72-55). Στο τέλος πάντως, η Ερμιονίδα χαλάρωσε και η ΑΕ Δικαίου κατόρθωσε να περιορίσει το μέγεθος της ήττας της σε μονοψήφιο νούμερο (72-63).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 72-63

Διαιτητές: Γιαννακόπουλος Φ.-Πετράκης Γ.

Δεκαλεπτα: 23-11, 37-27, 57-44, 72-63

Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Ζωτος, Αγγελής 13, Πουλής Α. 1, Μπινιάρης 10, Γκολέμης 9 (3), Πουλής Ανδ. 1, Μπουκουβάλας 7, Ευστρατίου 9, Χονδρόπουλος 9 (3), Δοξάκης 13 (3), Πουλής Ι.

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Τρύπας Γ. 21 (1), Τριτσάρης 4, Λάμπρου Π. 6, Κενανόπουλος 2, Καλής 2 , Χατζηγιακουμής 5 (1), Γεωργαδάκης 2, Χατζησταμάτης 17 (1), Δρόσος Π. 4, Μεταξωτός.

Τα αποτελέσματα και το αυριανό πρόγραμμα της 1ης Αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής

1ος Όμιλος

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Παναχαϊκής 17.00 Παναχαϊκή ΑΕ-ΑΣ Σφήκα Αμαλιάδας Ζακεστίδης-Αδαμόπουλος Κ. (Πίγκας)

ΔΑΚ Τρίπολης 15:30 ΣΔΥ Τρίπολης-ΓΣ Εργοτέλης Ελ Ανύ-Θεοδοσόπουλος (Γιαλικάρης)

ΕΑΠ 17.00 ΕΑ Πατρών-ΣΚ Καλαμάτα Μηλαπίδης-Κάννης (Θεοδωρόπουλος)

Γλαύκου 17.00 ΑΟ Γλαύκος-ΑΟ Αίολος Αγυιάς Καρπάνος-Λιαρομμάτης (Κώστης)

Κυπαρισσίας 14.00 ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς-Διαγόρας Ρόδου Τσακαλογιάννης-Λάμπος (Ηλιόπουλος Σπ.)

Α Μοσχάτου 12.30 ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕ Καρλοβάσου Καρανικόλα Ελ.-Ξυλάς

Γαλανόπουλος 17.00 ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου Χουγιάζος-Ξηροκώστας