Στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, ο Φίλιππος Βέροιας αναδείχθηκε νικητής κάμπτοντας την αντίσταση του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 75-62.  Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Φίλιππο, ο οποίος παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον αήττητο Φαίακα, ενώ ο ΑΓΣΙ υπέστη την πρώτη του ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι (14-19, 10′), όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έτσι πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-33, 20′). Στην επανάληψη, ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε πάλι δυνατά με 5-0 σερί (33-38), όμως η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αντέδρασε και ξέφυγε με +5 (45-40), διαφορά την οποία διατήρησε ως και τη λήξη της τρίτης περιόδου (48-42, 30′). Ο Φίλιππος ήλεχγε πλέον το παιχνίδι και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45), ενώ 4:24” πριν το τέλος, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (66-47), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά.

Τα “σπασμένα” από την ήττα από τον ΑΓΣΙ, “πλήρωσε” το Αγρίνιο, το οποίο είδε ηττήθηκε με 72-100 από τη Νίκη Βόλου. Με αυτή τη νίκη, οι Βολιώτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενοι την ήττα του ΑΓΣΙ.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πρωτέας Γρεβενών, καταβάλλοντας τον Ζέφυρο με 67-62. Έτσι, η ομάδα των Γρεβενών πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας, “πιάνοντας” παράλληλα τους ηττημένους στη βαθμολογία.

Δεύτερη νίκη και για τη Νικόπολη Πρέβεζας, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Βέροιας με 77-69 στην παράταση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (19-13, 10′), όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα της Πρέβεζας είχε περισσότερες λύσεις κι έτσι έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με φόντο την παραμονή.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Φαίακας Κέρκυρας-ΑΠΣ Πτολεμαϊδα 70-49
Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΟΚ Βέροιας 77-69, (65-65 κ.α.)

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστα
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιαννίδης): Σπιτιέρης 12 (1), Σκούρτης, Περούλης 14, Μαγγανάς 7 (1), Μακρίδης 9 (3), Νεδέλκος 11 (1), Πάλλης, Βογιατζής 5 (1), Περούλης 5 (1), Χατζόπουλος 7, Ούστογλου, Αγάθος.
ΑΠΣ Πτολεμαϊδα (Κυρατζής): Κλασίδης 12, Σεϊντής 6, Καλομενίδης 3(1), Εσπερίδης, Νεοφυτίδης 2, Τσολάκης 14, Σαχπατζίδης 3 (1), Πανίδης, Πουτουκλής 2, Μαστροδημήτρης 2, Αθανασιάδης 5, Ναϊπλής.

Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΟΚ Βέροιας 77-69 (65-65 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 49-46, 65-65 (κ.α.), 77-69 (πρτ.)
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 17, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 13, Σταμούλης, Κακιούζης 6, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης, Νίκας 16, Μακρόπουλος 21, Μπακάλης, Μπαλλάς.
ΑΟΚ Βέροιας (Κελεπούρης): Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 20, Γκανας, Βλάχος 15, Μαυρίδης 18, Βργιαζίδης, Γιαννόπουλος, Ντουλαβέρης, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 12

Διαιτητές : Παπαδόπουλος Χ. – Αγραφιώτης Ιωάννης
Δεκάλεπτα : 14-19, 34-33, 48-42, 75-62
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 10, Μόρας, Τσιαγκλάκανος, Παραπούρας 10(3), Σουτζόπουλος 18, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 2, Τσεσμετζίδης 2, Μαρκόπουλος 9(3), Καβαργύρης 7.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 6, Ζαμπέτης 3(1), Μπαρτζώκας 21, Καλφαλίδης, Καννής 2, Παπαγιάννης 3, Τσίγκας, Mάκης 7, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 12(3), Φίλιος 2, Θώδης 6

Νίκη Βόλου-Γ.Ε. Αγρινίου 100-72
Δκάλεπτα: 28-18, 59-29, 86-52, 100-72
Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής 9, Παπαζήσης 9(1), Ρουσιώτης, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Καφάσης 8, Κουτίνας 16(2), Τσαβές 2, Βλήτσιος 2, Τσώλης 20 (1), Λωρίτης 3(1), Παπακώστας 23 (3), Πανιόπουλος 1.
Γ.Ε. Αγρινίου (Φαράντος): Μπεκατώρος 5(1), Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής 2, Σταμουλάκης 12, Λιοκαύτος 2, Μπαρούχας 21(5), Χειμώνας, Τσώλος, Μπόσμος 8, Δάρλας 14(4), Βασιλείου 8, Βούλγαρης.

Ίκαροι Τρικάλων-Εύαθλος Πολυκάστρου 67-65