Σε ένα εξαρχής αμφίρροπο παιχνίδι (ήταν 50-50 στο 35′) με συγκλονιστικό φινάλε ο νεοφώτιστος Αρχάγγελος πήρε στο Βενετόκλειο της Ρόδου μεγάλη νίκη απέναντι στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 58-50. Το ματς “κρεμόταν” από μία κλωστή σε όλη τη διάρκειά του, με τις λεπτομέρειες να κάνουν τη διαφορά. Σε αυτές, καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσματα να είναι αυτοί που πήραν τελικά το “ροζ φύλλο αγώνος”. Έτσι ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας για τον δεύτερο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, με την εξέλιξη και την κατάληξή του να μας προμηνύουν και εκεί ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα.

Είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο και φρόντισε να το αποδείξει από την πρεμιέρα κιόλας. Το Κορωπί πέτυχε εύκολη νίκη απέναντι στην Ακαδημία Ρεθύμνου με 70-53 κι έκανε εμφατικό ξεκίνημα. Η πλάστιγγα είχε γείρει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο υπέρ των γηπεδούχων, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 34-21 υπέρ τους. Οι νεοφώτιστοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο στο δεύτερο μέρος, προκειμένου να μειώσουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με αρνητικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους.

Μόνο κατ’ ευφημισμόν αποδείχθηκε πως ήταν το ντέρμπι μεταξύ Σπόρτιγκ και Αιγάλεω, με τους γηπεδούχους να προσφέρουν σκορ και θέαμα στο κοινό τους και να επικρατούν με 93-65. Οι παίκτες του Παπαδάτου πήραν από την αρχή τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 29-15 από το ημίχρονο και συνεχίζοντας να “βομβαρδίζουν” τους αντιπάλους τους στο δεύτερο μέρος. Τελικά, σταμάτησαν στους 93 πόντους και πραγματοποίησαν μία εξαιρετική αρχή. Στο Κλειστό του Σπόρτιγκ βρέθηκαν φίλαθλοι και από τις δύο πλευρές, με όλα στις εξέδρες να κυλούν ομαλά.

Τον κόσμο του “Σίτι”, πάντως, κράτησαν χαρούμενο για απόψε οι παίκτες του Διαγόρα Δρυοπιδέων, οι οποίοι πέτυχαν ανάλογων διαστάσεων νίκη απέναντι στην Πεύκη, με 76-61. Οι φιλοξενούμενοι πίστευαν ότι είχαν ακόμη ελπίδες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-37), όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” τον αγώνα, κάτι που ουσιαστικά κατάφεραν νωρίς, μιας και στο 27′ το σκορ ήταν 55-42, ενώ 6 λεπτά αργότερα η υπέρ τους διαφορά είχε φτάσει στο +22 (71-49). Η διατήρηση του προβαδίσματος, στο τέλος, δεν ήταν δύσκολη υπόθεση, με το 76-61 να είναι το τελικό σκορ.

Εύκολο ήταν το έργο και του Πόλι Καλλιθέας απέναντι στον Ιωνικό. Η υπόθεση νίκης για τους παίκτες του Κακαλιά αποδείχθηκε εύκολη και η… επιδρομή στην Νίκαια έφερε το τελικό 62-85. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την προσπάθειά τους στο νέο πρωτάθλημα με ένα σημαντικό αποτέλεσμα, μιας και τον Ιωνικό δεν είναι εύκολο να τον “ξεγράψεις”, όταν αγωνίζεται στην έδρα του.

Σε άλλο ένα ματς με μεγάλη αγωνία, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ξεκίνησε… με το δεξί στην νέα Γ’ Εθνική, όντας αυτός τελικά η ομάδα που γεύτηκε την χαρά της νίκης, απέναντι στον Κάδμο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε σχεδόν όλη τη διάρκεια του (32-32 στο ημίχρονο και 50-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου), με κανέναν από τους δύο αντιπάλους να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με το τελικό 69-65.

Τέλος, μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στην Αλικαρνασσό, με τον Εργοτέλη να κερδίζει το τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Ηρόδοτο με 75-78. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα μεγάλο “διπλό” ήδη στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Μαυρατζάς
Κορωπί (Κονδύλης): Ντάσης 3 (1), Μελάς 10 (3), Κούργιας 6, Κούτουλας 2, Υφαντής 7 (1), Τύρλας 9, Κερασοβίτης 3 (1), Νικολού, Τσιουμπρής 6 (2), Τριπολιτσιώτης, Αγαδάκος 24 (3), Παπαδόπουλος
Ακαδημία Ρεθύμνου (Θεωδορουλάκης):Καραπέτσας, Κριθανάκης 5 (1), Σκέμπη, Μαραβγάκης 19 (4), Χρυσουλάκης 7 (1), Μαραγκάκης 4, Μπαλάφας 12, Τσαγκαρούλης, Φουτνουλάκης 6, Σταμούλης, Νταλιάνης, Μπελεφάντης, Δουλγεράκης

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ 58-50
Δεκάλεπτα: 10-17, 33-33, 45-47, 58-50
Διαιτητές: Λιότσιος- Νάστος
Άγιοι Θεόδωροι (Θωμίδης): Βογιατζής 25(1), Κουιμτζίδης, Μητσού, Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος, Ματσαμάς 1, Αυγενικός, Αγγελόπουλος 14(2), Σκορδάλης, Κούρος 10, Εκινέ 8, Ντέντα
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μακρυδήμας): Μπουραζάνης 6(2), Φαλέκας, Καμπούρης, Βλασσόπουλος 7(2), Βούζας 3(1), Ντεφούδης 8, Συριστατίδης 9(2), Βουρλίτης 3(1), Μπελίτσης 14(3), Δαρμογιάννης, Ιορδάνου, Δρίβας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΠΕΥΚΗ 76-61(44-37)
Διαιτητές:  Σπυρόπουλος – Σκαλτσής
Διαγόρας (Παύλος): Ντόκος 3, Μονέος 4, Κουμπούρας 8(1), Μακρής 12(2), Μουζακιώτης ,Ζούκας 8(1), Μαυροειδάκος 11, Γεράνιος, Κορρές 7(1), Περγαντής, Παπαιωάννου 6, Ντιφάντης 17.
Πεύκη (Κοντομηνάς): Δρικόγιας 4, Βιδάλης 9(1), Δρακόπουλος  6,Γιαπκιάδης  6(1), Νικολαίδης, Λογοθέτης, Κεράτσας 13, Μπάρμπαρης 6, Εμίρης 3(1), Ματαλιωτάκης, Κουκάκης 14.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 75-78
Δεκάλεπτα: 22-15,  40-34, 48-53, 75-78.
Ηρόδοτος (Δημητριάδης Μ.): Σταθάκης, Τσαμπής 17 (2), Μαιστρέλης 6(2), Χρύσης  21, Καρλάφτης 2, Γρύλλης 7 (1), Αντωνιάδης, Πυργιώτης, Βαρνάβας 10, Χωματάς, Μαυρόπουλος 12, Χαρατσής.
Εργοτέλης (Μακράκης Γ.): Γεωργούτσος 9, Καρακωνσταντάκης 3, Χαλκιαδάκης, Ξενάκης 13(3), Μαχαιριανάκης, Σακελλαράκης 7(1), Σκαρλάτος 5(1), Βασιλειάδης 9(1), Μπούμπαρης, Αρναουτάκης 6, Κομψέλης, Καραλής 26 (4).