Συνεργάστηκε ο Παναγιώτης Τσερπές

Η μόνη ομάδα, σε ολόκληρη τη Γ’ Εθνική, που θα κάνει γιορτές… στο απόλυτο! Η Λάρισα κέρδισε και την Καστοριά, με το τελικό σκορ να είναι 74-67, σε ένα ματς που θεωρείτο “τεστ” για αμφότερες τις ομάδες, για διαφορετικούς λόγους σε καθεμία. Νικητές από αυτό βγήκαν οι παίκτες του Παπαδόπουλου, οι οποίοι βέβαια δυσκολεύτηκαν περισσότερο, σε σχέση με άλλες φορές. Η ποιότητα αυτού του συνόλου, όμως, έδωσε τελικά την νίκη που ήθελαν οι Θεσσαλοί για να φτάσουν στην ενδέκατη νίκη τους σε ισάριθμα ματς.

Mεγάλο “διπλό” πανηγύρισε η Μεταμόρφωση Βόλου μέσα στην έδρα του Πρωτέα Γρεβενών επικρατώντας με 82-91. Το παιχνίδι μετά το πρώτο ημίχρονο που ήταν ιδιαίτερα “κλειστό” (36-38) άρχισε σιγά σιγά να γίνεται ολοένα και πιο “ανοικτό” και εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι ευνοούμενοι από αυτή την εξέλιξη σκόραραν πάνω από 90 πόντους και έφυγαν με την νίκη στις αποσκευές τους από τα Γρεβενά. Οι 27 πόντοι του Παπούλια ήταν καταλυτικοί για το σύνολο του Μυριντζή.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα και η Βόνιτσα, η οποία υποχρέωσε σε ήττα την Μελίκη μέσα στο “σπίτι” της με 68-79. Οι παίκτες του Μπαλάσκα από την αρχή έδειξαν πώς είναι το “αφεντικό” του αγώνα και έφτασαν, χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα, στην τελική επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι με αυτή την νίκη, που είναι η τρίτη φετινή τους στο πρωτάθλημα, πήραν τεράστια βαθμολογική “ανάσα” στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Σε ένα παιχνίδι με δύο “πρόσωπα”, ο Ηρακλής Κοζάνης νίκησε τον Πανδεσσαϊκό με 86-75 και αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο έδειχνε πως ο αγώνας θα είναι αρκετά αμφίροπος καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα “ισχό” προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η κατάσταση άλλαξε με τον Ηρακλή να μπαίνει πιο δυνατά και να αρχίζει να αποκτά διόλου ευκαταφρόνητες διαφορές εξασφαλίζοντας, τελικά, την νίκη. Σε τρόμερη μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Γιαννούλης που όντας μια ομάδα…ολόκληρη μόνος του “βομβάρδισε” το αντίπαλο καλάθι σταματώντας στους 46 πόντους!

Σημαντική νίκη με ανατροπή σημείωσε και η Καρδίτσα επι της Σιάτιστα με 86-74 και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογικής κατάστασης. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν και στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα με διψήφιες, μάλιστα, διαφορές όμως, στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν το παιχνίδι και να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη. Ο Γεωργίου με 19 πόντους έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ομάδα της Θεσσαλίας.

H έτερη ομάδα της Θεσσαλίας, η Νίκη Βόλου επιβλήθηκε των Διόσκουρων Κοζάνης με 74-67 και “ανάσανε” βαθμολογικά, σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (20/12).

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Αίολος Αστακού τον αγώνα με το Αγρίνιο καθώς επικράτησε άνετα με 77-55. Το παράδοξο είναι πως στο ημίχρονο στο πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (30-30) όμως, στο δεύτερο μέρος επήλθε η κατάρευση για τους φιλοξενούμενους και η νίκη των γηπεδούχων, που από ένα σημείο και μετά έβλεπαν το καλάθι σαν…βαρέλι, πήρε διαστάσεις θριάμβου.