Επιβεβαιώνει όσους θεωρούν ότι στο φετινό πρωτάθλημα αγωνίζεται με υψηλές βλέψεις. Αν και δυσκολεύτηκε ξανά, αυτήν την φορά από τον Κεραυνό Αιγίου (το σκορ ήταν 50-49 στο 36′) η Ζάκυνθος μπόρεσε στο τέλος να ξεπεράσει, με το τελικό 61-54 και αυτό το “εμπόδιο” και να διπλασιάσει τις νίκες της στην τέταρτη τη τάξει κατηγορία. Στο Κλειστό της Παναγούλας, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την έκπληξη. Δεν ήταν μακριά από το να την πραγματοποιήσουν, μιας και σε αρκετά σημεία του αγώνα βρέθηκαν και μπροστά (τελευταία φορά το 39-40 στο 32′), όμως η ποιότητα των παικτών του Μπεκέ ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στις λεπτομέρεις στο φινάλε.

“Αλώβητος” πέρασε από την Αθήνα ο Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου, κερδίζοντας την Νήαρ Ηστ με 54-67. Το ματς ήταν ισορροπημένο κατά το πρώτο ημίχρονο (36-38), όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” από νωρίς στο δεύτερο μέρος. Χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα και με επιμέρους σκορ 5-14 στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να πετύχουν την προαναφερθείσα επιδίωξή τους και να μην αγχωθούν στο φινάλε. Εκεί, όχι μόνο απλώς δε δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το αύξησαν και κατά δύο πόντους, παίρνοντας πανηγυρική νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Σημαντικό “διπλό” πέτυχε και ο Έσπερος Πατρών, επικρατώντας της Νίκης Αμαρουσίου με 68-74. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-12), με τους παίκτες του Κεσαπίδη να παίρνουν αμέσως μετά τα ηνία του αγώνα. Από εκεί και πέρα, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, παίρνοντας μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη και συμπληρώνοντας ένα ιδιαίτερα ουσιώδες “ζευγάρι” νικών.

Αν ψάχνουμε ματς με αγωνία, πάντως, αυτό δε βρίσκεται σίγουρα στο Ίλιον. Εκεί, η τοπική ομάδα κατακερμάτισε τον Κρανίδι, δίνοντας μεγάλη χαρά στον κόσμο της με το τελικό +35 (79-44). Οι παίκτες του Τάκη Πανούλια δεν είχαν να ανησυχήσουν ως προς το αποτέλεσμα, προσφέροντας άλλο ένα σπουδαίο μάθημα αμυντικής συμπεριφοράς, μιας και για δεύτερη συνεχή φορά δεν επέτρεψαν σε αντίπαλο να φτάσει στους 50 πόντους (ο Ακάδημος, την περασμένη φορά, σκόραρε μόνο 45 πόντους).

Τις “πληγές” που άφησε ο Έσπερος Πατρών στην πρεμιέρα, ξεκίνησε να επουλώνει ο Μανδραϊκός, ο οποίος κέρδισε στην έδρα του τον Προμηθέα Χαλανδρίου με 81-74. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν, με τη σειρά τους, την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το αντιστρόφως ανάλογο ισχύει για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα ήθελαν να έχουν ένα σημαντικό “διπλό” στην τσέπη τους, εν όψει του δύσκολου παιχνιδιού που τους περιμένει την επόμενη Κυριακή απέναντι στην Νίκη Αμαρουσίου.

Ευκολότερη έκανε τη ζωή της η Πεντέλη στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε επί του Ακάδημου με 82-68. Το έργο των Μεσσηνίων ήταν εκ προοιμίου δύσκολο, μιας και ταξίδεψαν στα Βόρεια Προάστια χωρίς τον προπονητή τους, Παύλο Νόντα, ενώ στην άκρη του πάγκου έκατσαν οι Γιαννουκάκης-Ροζακέας. Στάθηκαν καλά, βέβαια, για ένα ημίχρονο (37-33), όμως θα ήταν δύσκολο να ακολουθήσουν και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να μην αγχώνονται τελικά.

Στο “χιτσκοκικό” φινάλε του αγώνα του Χαλανδρίου, η τοπική ομάδα ήταν αυτή που “χαμογέλασε” με 74-72. Το ματς ισορροπούσε σε τεντωμένο σκοινί σε όλη τη διάρκειά του, με τους φιλάθλους να φεύγουν σίγουρα ευχαριστημένοι, λόγω του θεάματος που προσέφεραν οι δύο σύλλογοι. Τελικά, οι παίκτες του Καρούντζου πέτυχαν, έστω και πολύ αγχωτικά, το “δύο στα δύο”, ενώ το Πέραμα άλλη μία φορά στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τζαμάκου – Ζιώγας
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Σμυρλής 5 (1), Ταταρούνης 5, Καπετζόγλου 4, Χότζα 4, Σπανάκος 11 (3), Καρασταμάτης 20 (5), Κούλης 5
ΑΠΟΛΛΩΝ (Οικονομάκης): Καραχοντζίτης 10 (2), Στεφανής 2, Κατσαμάκης 11 (3), Σμυρνής 1, Βαμβακάς 2, Ιμπέζα 4, Δανηίλ 18 (4), Σταυρόπουλος 10 (1), Τρυφωνόπουλος 9, Χρηστου, Γδύσης, Παπασταματάκης

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 68-74
Διαιτητές: Βαλούρδος, Κυριακόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-12, 28-32, 49-54, 68-74
Νίκη Αμαρουσίου (Γκόφας): Αποστολόπουλος 18 (2 τρίπ., 3 ασίστ), Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 2, Παβλίσεβιτς 13 (3), Κοντογιάννης 6 (1), Κυπριτζόγλου 11, Γεωργακόπουλος 10 (2), Γιατράκος, Σαλτουρίδης, Τσέκενης Αν. 1, Μούγιος 7 (6 ριμπ., 2 κοψ.), Θωμόπουλος (2 ριμπ.).
Έσπερος ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Σκόνδρας 2, Φραντζής 13 (3), Μακρής 10 (2), Σταυράκης, Μέλνικς 4, Στυλίδης 19, Αδαμόπουλος, Οικονομόπουλος 5, Δίπλαρος 13 (4), Λυμπέρης 6 (6), Αγγελόπουλος 2.

ΠΕΝΤΕΛΗ-ΑΚΑΔΗΜΟΣ 82-68
Διαιτητές:
Καραλής-Κουτσοδήμος
Πεντέλη (Καρακώστας): Καρκανίδης, Γασπάρης, Χατζηκωστής 16(4), Μανιάτης 9, Αυγενικάς, Λουγιάκης 8,Χαρτοματσίδης 2 , Σταυριανόπουλος, Μπίγκος 21(4), Καραβασάνης 16(4), Μαντζιώρης 10.
Ακάδημος (Γιαννουκάκης-Ροζακέας): Φιλιππόπουλος, Λουρμπέας ,Καραμπαγιάς, Τσικούρης 20(1),Λαζαρακόπουλος 9, Αλοιμόνος 3(1),Γιαννακέας, Γιαννουκάκης 14, Φωτάκης 9, Σκοπέτος 10(2), Ντυμένος, Καλογερόπουλος

ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ  61-54
Διαιτητές:  Καρακάσης-Σοφιανόπουλος
Δεκάλεπτα: 9-10, 30-27, 39-36, 61-54
Ζάκυνθος (Μπεκές):  Κοτσέτας, Καρβούνης 4 (1), Παπάδης, Μπάρτζος 17 (2), Ζαχαράκης 14, Καραμπάτσος 6, Στέφος 14, Μουλάς, Νικολόπουλος 6
Κεραυνός Αιγίου (Ζωντός): Μοσχοβάκς 12 (2), Τσιρώνης, Παπανικολάου, Τοπουζίδης 4, Κάντας, Κεφαλάς 22 (1), Βουρνάς 4, Λάφης 3, Παπαγεωργίου 2, Λυμπέρης 7, Βαγενάς.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ   81-74
Διαιτητές:  Μαραμής-Αναστασίου

Δεκάλεπτα: 16-25, 38-43, 60-58, 81-74
Μανδραϊκός (Μαρίνος-Τσιρίδης): Κοντούδης, Μεντένης, Μακρής 11(1), Καμπεριδης, Αττίκος6, Μπαλάφας 27(4), Καλεμτζάκης 13, Μάκος 2, Σακελλάρης 8, Ηλιάδης 14(2)
Προμηθέας Χαλανδρίου (Νικητόπουλος- Αβραμίδης): Σέρμπαν, Θ. Καραθανασόπουλος 3(1), Αλ. Καραθανασόπουλος 4, Σπετσιέρης 4, Παπαλουκάς, Τασιοπουλος 22 (2), Καρούζος 8 (1), Σαμιώτης, Βαρσαμούλης 5 (1), Ρώσης 8 (2), Ανδρουλάκης 14 (4), Μαλούκος 6.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΠΕΡΑΜΑ 74-72
Διαιτητές: Τσαχάκης – Κονταράτος

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-35, 57-55, 74-72

Χαλάνδρι (Καρούντζος): Αλεξόπουλος 15, Σβαρνάς 7, Δρακόπουλος 29 (5), Στεργίου 2, Ψάλτης 3 (1), Παπαντωνίου 6 (2), Τσουμάνης 5 (1), Χαϊδεμένος 7, Λυπημένος, Αθανασίου, Γεμενής.
Πέραμα (Κάσσης): Χαραλαμπίδης 9, Καΐρης 3 (1), Κοροπούλης 6 (2), Γουρνάς, Κατσικάδης, Κουκουβάκης 7, Διαμαντόπουλος 18 (4), Σωτηρίου 5, Ιωάννου, Φωστέρης 22 (4), Νιακούλιας 2.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΚΡΑΝΙΔΙ 79-44
Διαιτητές: Νικηφορίδης-Χατζημάρκος

Δεκάλεπτα:24-8,46-17, 62-25, 79-44
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας):Βαιδάκης 4, Μπέλλας Γ. 7 (1),Ραλλακης, Μητρόπουλος8 (2),Τ σολάκης 22  (2), Παπαηλίου 7(1), Μπέλλας Ο. 11 (1),Ζαρκαδας 2, Σταθόπουλος 2, Στρατομήτρος 4, Γεωργιάδης 6 Φούντας4
Κρανίδι (Γκόλαντας): Μπόγρης 5, Παπαδημητρίου 8, Γαλάνης, Τζινόπουλος 5 (1), Καπογιάννης, Μπινιάρης 2, Κοντογιάννης 11 (2), Κοριζής 13 (1), Πούλης. Πέραμα 2 (58-63)