Την εμφατική του, για νεοφώτιστη ομάδα, πορεία συνεχίζει οι Αρχάγγελος Αγίων Θεοδώρων. Οι Δωδεκανήσιοι πήραν άλλο ένα πολύτιμο αποτέλεσμα απέναντι στον Κάδμο, κερδίζοντάς τον με 70-63 και επισπεύδοντας τις… διαδικασίες για παραμονή στην κατηγορία, που είναι ο πρώτος τους στόχος. Η νίκη αυτή, μάλιστα, ήρθε σχετικά εύκολα, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο απέκτησαν διψήφια διαφορά πόντων (57-45 στο 30′ και 66-54 στο 35′). Η διατήρηση του προβαδίσματος δεν αποτέλεσε δύσκολη υπόθεση, κι έτσι η ομάδα της Ρόδου έχει πραγματοποιήσει ένα υπέροχο ξεκίνημα, χάρη στο “τρία στα τρία” που έκαναν στο ματς αυτό.

Ακάθεκτο και ικανοποιώντας το κοινό του συνεχίζει το Κορωπί. Οι παίκτες του Κονδύλη επικράτησαν του Πόλι Καλλιθέας με 85-72, αναγκάζοντας την ομάδα του Κακαλιά στην πρώτη της ήττα για την φετινή σεζόν. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν πάντοτε στο παιχνίδι μία σταθερή διαφορά στο διψήφιο αριθμό ή κοντά σε αυτόν, προκειμένου να μην ανησυχήσουν στο φινάλε. Εκεί κράτησαν σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή τους, καθώς όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά αντιθέτως έφυγαν από το Κορωπί με μία διαφορά 13 πόντων εναντίον τους.

Τι ματς ήταν αυτό που παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο Αιγάλεω!!! Εκεί, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου προσέφεραν ένα άκρως απολαυστικό ματς-θρίλερ, στο τέλος του οποίου, αυτοί που “χαμογέλασαν” ήταν οι φιλοξενούμενοι. Αρχικά, πρηγήθηκε η “αυτοκτονία” των παικτών του Παύλου, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά τεσσάρων πόντων που είχαν ένα λεπτό πριν το τέλος (66-62), με τον κανονικό αγώνα να λήγει 66-66. Ίδια περίπτωση και στην παράταση, αλλά από την αντίθετη πλευρά, με τον Κρόνο να είναι δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης παράτασης μπροστά με 7 πόντους (68-75). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων, ωστόσο, έφερε ένα σερί 10-3 και τη δεύτερη παράταση. Εκεί, περισσότερες δυνάμεις είχαν οι παίκτες του Σαββάτη, που πήραν δεύτερο συνεχές μεγάλο “διπλό”.

Αγχωτικό φινάλε δεν είχαμε, πάντως, στο Κλειστό του Σπόρτιγκ, αν και ο Εργοτέλης πάλεψε ιδιαίτερα στον αγώνα με την ομώνυμη ομάδα. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεπεράσουν με 67-61 το εμπόδιο των Κρητικών, φτάνοντάς τους στον πίνακα της βαθμολογίας, όπου αμφότεροι έχουν 2 νίκες και μία ήττα. Βέβαια, το προβάδισμα το πήραν ξεκάθαρα μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο (ήταν 44-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου), με το +8 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (59-51) να είναι και το αποφασιστικό σημείο.

“Σεφτέ” στο νέο πρωτάθλημα έκανε η Ακαδημία Ρεθύμνου. Οι Κρητικοί κέρδισαν στην έδρα τους το θρίλερ απέναντι στο Αιγάλεω με 75-68, “βυθίζοντας” πλέον την ομάδα του “Σίτι” σε ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό, καθώς για τρίτο σερί ματς απογοήτευσαν, αυξάνοντας τις φωνές περί υποβιβασμού. Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται και οι νικητές του αγώνα, οι οποίοι όμως αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για μία καλύτερη συνέχεια, έστω κι αν το θετικό αποτέλεσμα ήρθε μετά από παράταση, μιας και ο κανονικός αγώνας είχε λήξει 66-66.

“Αέρας” πέρασε από την Νέα Φιλαδέλφεια ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης. Εκεί, υπέταξε τον τοπικό Ιωνικό με το επιβλητικό 66-84, πραγματοποιώντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και δείχνοντας να ξεπερνά το “σοκ” της περασμένη εβδομάδας στο ματς με τον Πόλι.

Αυτήν την φορά τα κατάφερε! Μετά από δύο παιχνίδια, όπου έδειχνε να έχει δυνατότητες ως σύνολο, αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, ο Ηρόδοτος κέρδισε εντός έδρας την ομάδα της Πεύκης με 74-65. Έτσι, πέτυχε κι αυτός με τη σειρά του την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Δημητριάδη αυτήν την φορά έφτασαν στην πηγή και… ήπιαν νερό, με τον προβληματισμό να είναι πλέον έντονος στους ηττηθέντες, καθώς πρόκειται για την τρίτη σερί τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Τα αποτελέσματα:

Κορωπί – Πόλις Καλλιθέας 85-72
Σπόρτιγκ – Εργοτέλης 67-61
Ιωνικός Ν.Φ – Ικαρος Ν.Σμύρνης 66-84
Ηρόδοτος – Πεύκη 74-65
Αρχάγγελος – Κάδμος 70-63
Διαγόρας Δρυοπιδέων -Κρόνος Αγ. Δημητρίου 88-94 (66-66 κ.α., 78-78 πρώτη παρ.)
Ακαδημία Ρεθύμνου – Αιγάλεω 75-68 (66-66 κ.α.)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ-ΚΑΔΜΟΣ 70-63
Δεκάλεπτα: 21-14, 43-32, 57-45, 70-63
Διαιτητές: Αναγνώστου- Σκαλτσής
Αρχάγγελος (Θωμίδης): Βογιατζής 25(2), Κουιμτζίδης, Μητσού. Ξυπολιτάς 2, Βλαχοδήμος 4, Ματσαμάς 2, Αυγενικού, Αγγελόπουλος 10(1), Σκορδάλης 4, Κούρος 7, Εκινέ 12(2), Ντέντα 4.
Κάδμος (Αναστασίου): Σαμουρέλης 7, Τομαράς 13(3), Δρακάκης, Μητρόπουλος 11(3), Παπαδάκης 2, Χαράτσης Π. 1, Κατσούλας, Γκρινιάρης 16, Χαράτσης Ι. 13, Σταμάτης, Κουμπές.

ΚΟΡΩΠΙ-ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 85-72
Δεκάλεπτα: 19-12, 43-34, 60-49, 85-72
Διαιτητές: Λύρας – Τσολάκος
Κορωπί (Κονδύλης): Ντάσης, Μελλάς 10 (2), Κούργιας 2, Κούσουλας 12 (3), Υφαντής 2, Τύρλας 4, Κερασοβίτης 17 (2), Τριπλιτσιώτης, Τσιουμπρής 16 (3), Αγαδάκος 22
Πόλις Καλλιθέας (Κακαλιάς): Μπογδανίδης 3 (1), Τσάτας, Κόκκινος 26, Καραλάυτης 2, Κωνσταντώνης 4, Βελιζιώτης 14 (2), Κασπαριάν 3, Λάβαρης 8, Λαφτσής 3 (1), Τσεμπελής, Μακρόπουλος 9, Νουόκε

ΣΠΟΡΤΙΓΚ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 67-61
Δεκάλεπτα: 14-17, 29-30, 44-47, 67-61
Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Φάκαρος
Σπόρτιγκ (Παπαδάτος): Συμεόπουλος 3 (1), Ηλιάδης, Βαθρακοκοίλης 21 (2), Μπαλαμπάνης 6, Πασπαλάς 2, Χαρακτινός 6 (2), Πρόγκας, Πλουτέτσκι 13 (1), Φιλιππόπουλος 16, Τσαπρούνης
Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 11, Καρακωνσταντάκης 6 (2), Χαλκιαδάκης, Ξενάκης 13 (1), Χαρωνίτης, Σακελλαράκης 9, Σκαρλάτος, Βασιλειάδης 5, Αρναουτάκης 2, Μπούμπαρης, Καραλής 15 (2)