Το Ληξούρι επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τον Άρη Νίκαιας με 58-56 στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για τον 1ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε ο ΝΕΟΛ που «λύγισε» τον μαχητικό Άρη Νίκαιας στο κλειστό του Ληξουρίου. Η ομάδα του Τζουγανάτου βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα (13-22). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και δεχόμενοι μόνο 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 35-29. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Παπουτσής με μακρινό τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (51-56), με τη συνέχεια ωστόσο να μην είναι ανάλογη. Ο Λαμπρόπουλος με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (57-56). Λίγο αργότερα, ο Σαρίκας με 1/2 βολές στα 6″ σφράγισε τη νίκη καθώς ο Παπουτσής δεν ήταν εύστοχος στο σουτ τριών πόντων που πήρε στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην τελευταία, αλλά οι διαιτητές δεν έδειξαν καμία παράβαση, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται και τον ΝΕΟΛ να κερδίζει με 58-56.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 13-22, 35-29, 46-47, 58-56
Ληξούρι (Τζουγανάτος): Σαρίκας 2, Ανδρικόπουλος 9 (1), Συνοδινός 2, Ιωακειμίδης 7 (2), Τρυφωνόπουλος 24, Λαμπρόπουλος 6, Αναστασάκης 8
Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Κριτσωτάκης 3 (1), Αλεξανδρόπουλος 13 (1), Κρητικός 11, Κόλλιας 13 (1), Χατζόγλου 5 (1), Παπουτσής 11 (3)