Η Μεγαρίδα επικράτησε του Ιωνικού με 83-78 στο μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με το Αιγάλεω. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, σκοράροντας 32 πόντους στην πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 15 πόντους (17-32, 10′). Στη συνέχεια ακολούθησε μία αντεπίθεση διαρκείας από τους παίκτες του Γιώργου Μάνταλου που έτρεξαν επιμέρους 26-13 μέχρι το ημίχρονο (43-45). Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 83-78, κρατώντας την διαφορά που είχαν ”χτίσει” στο τρίτο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά το Αιγάλεω, το συγκρότημα του Παναγιώτη Ζωντού βρισκόταν πίσω για ένα 20λεπτο, αλλά με επιμέρους 21-9 το «Σίτι» στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε στο τέλος με σκορ 78-72. Ωστόσο, την αναμέτρηση στιγμάτισαν τα επεισόδια μετά τη λήξη του παιχνιδιού, τα οποία κάθε άλλο παρά τιμούν το ελληνικό μπάσκετ.

Η Αχαχιά 82 πήρε το τοπικό ντέρμπι κερδίζοντας με 74-64 την αξιόμαχη και νεανική ομάδα του Έσπερου Πατρών. Οι παίκτες του Χρήστου Σαράντη παρουσίασαν 2 διαφορετικά πρόσωπα, καθώς όντας στο πρώτο μισό η μετριότητα και η αστοχία κυριάρχησε για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας 8 πόντους διαφορά (34-42). Στην επανάληψη η Αχαγιά 82 πίεσε περισσότερο, έπαιξε καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έτρεψε επιμέρους 20-9 στην τρίτη περίοδο ενώ μέχρι το τέλος διατήρησε την υπέρ της διαφορά και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Νέα ήττα υπέστη η Καλαμάτα που ηττήθηκε εντός έδρας με 72-76 από το Πέρα, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν ούτε τώρα να κατακτήσουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 2-3. Η ομάδα από την Μεσσηνία άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα πάνω από 10 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια όμως, το Πέρα επέβαλλε τον ρυθμό του πέρασε μπροστά στο σκορ και παρά τις προσπάθειες της Καλαμάτας και του εξαιρετικού Γκοντόπουλου (30 πόντοι) να επιστρέψει στο παιχνίδι, πήρε τη νίκη με 76-72.

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ηλυσιακός που επιβλήθηκε της πολύ δυνατής Κηφισιάς με 88-83. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τριάντα λεπτά και καμία από τις δύο ομάδας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Ιλισίων ήταν αυτή που κατάφερε και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 88-83. Τέλος, στις νίκες επέστρεψε και ο Κεραυνός Αιγίου που μπήκε φουριόζος στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Λέοντα, παίρνοντας διαφορά 18 πόντων στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους 11-26 στο τρίτο δεκάλεπτο έριξαν την διαφορά στους 3 (52-49). Το τελευταίο δεκάλεπτο κυμάνθηκε σε χαμηλό σκορ με τον Κεραυνό να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το φινάλε του ματς (61-54).