Η Κηφισιά επικράτησε του Ληξουρίου με 83-75 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από το Αιγάλεω τη προηγούμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Τζουγανάτου έβαλε πολύ δύσκολα στην Κηφισιά από την αρχή του αγώνα και ούσα εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε να προηγείται με 3 στο 10ο λεπτό (23-26). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των αντιπάλων τους και με επιμέρους 26-13 στη δεύτερη περίοδο, πέρασαν μπροστά στην ανάπαυλα με 49-39. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι που ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικοί σε όλο το παιχνίδι, είχαν ευκαιρία να χτυπήσουν το ματς αλλά κάποια χαμένα σίγουρα λέι απ, στοίχησαν στην ομάδα της Κεφαλονιάς με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει τη νίκη στο τέλος με 83-75.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Έσπερος ΑΟΠΑ ο οποίος παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικράτησε με 65-63 του Ηλυσιακού. Οι γηπεδούχοι πήρε από νωρίς το προβάδισμα ενώ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούνταν με 34-25. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 41-37 στο 27′. Ωστόσο οι Πατρινοί με επιμέρους 10-2 κατάφεραν και ξέφυγαν στους 10 (51-41) στο 30ο λεπτό. Ο Ηλυσιακός όμως δεν τα παράτησε και μείωσαν εκ νέου στο 37′ (59-53). Ένα τρίποντο του Ζαφείρη ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκης, η οποία ήρθε για τον Έσπερο με το τελικό 65-53.

Η Αχαγιά 82 πέρασε σχετικά εύκολα από την έδρα του Πέρα, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 72-56. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και σιγά σιγά αύξαναν την υπέρ τους διαφορά ενώ αφήνοντας αρκετά χαμηλά το Πέρα που σημείωσε μόλις 56 πόντους, έφτασε στη νίκη με την οποία ανέβηκε στο 3-1. Σπουδαία ανατροπή ολοκλήρωσε κόντρα στην Καλαμάτα ο Λέοντας αφού κατάφερε να γυρίσει από το -14 του ημιχρόνου (27-41), παίρνοντας στο τέλος τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 69-65.

Ο Ιωνικός ΝΦ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Κεραυνό Αιγίου, καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο (27-14) καθάρισε την υπόθεση νίκης ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό στο υπόλοιπο παιχνίδι και παίρνοντας την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται και η Μεγαρίδα που απέδρασε από την έδρα της Ακράτας παίρνοντας ένα πολύ μεγάλο διπλό στην παράταση (75-76). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν μια απίστευτη ανατροπή που ξεκίνησε από την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, η Ακράτα κέρδιζε με 11 πόντους (61-50) ενώ απέμεναν περίπου ενάμισι λεπτό για τη λήξη. Η Μεγαρίδα ωστόσο κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, με τρίποντο του Μπαλάφα στο φινάλε. Στην παράταση η Ακράτα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των φιλοξενούμενων, με την Μεγαρίδα να κερδίσει στο τέλος με 76-75.

Τέλος, το Αιγάλεω έκανε επίδειξη δύναμης στη Νίκαια επικρατώντας εύκολα του τοπικού Άρη με 101-85. Οι φιλοξενούμενοι είχα  τον έλεγχο του αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, φτάνοντας χωρίς δυσκολία στη τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, με την οποία το σύνολο του Παναγιώτη Ζωντού βρίσκεται παρέα με την Μεγαρίδα και τον Ιωνικό ΝΦ στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-0.