Ο Ηλυσιακός του Αντώνη Φώτση επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από το Αιγάλεω, κερδίζοντας εύκολα τον ΝΕΟΛ με 83-65. Ο έμπειρος φόργουορντ είχε 20 πόντους με 5 τρίποντα και οδήγησε την ομάδα των Ιλισίων στην 5η της νίκη. Η ομάδα της Κεφαλονιάς ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε στο 43-37. Στην επανάληψη ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καθόλου καλοί με αποτέλεσμα να χάσουν επαφή με το σκορ και τον Ηλυσιακό να κερδίζει στο τέλος με 83-65.

Ούτε η Αχαγιά 82 δεν μπόρεσε να κερδίσει το Αιγάλεω, με την πρωτοπόρο ομάδα της βαθμολογίας να κερδίζει με 88-71 στην Κάτω Αχαΐα. Η ομάδα του Χρήστου Σαράντη πάλεψε στο πρώτο δεκάλεπτο βγάζοντας ενέργεια μέσα από μεγάλα σουτ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 5 πόντους. Στη συνέχεια όμως, η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων φάνηκε στο παρκέ, καθώς βρήκαν τα πατήματά τους. Με ενορχηστρωτή τον Γιάννη Γκαγκαλούδη και με τον Καράβολα να εκτελεί, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (39-41). Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω αύξησε τη διαφορά του και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Στο κυνήγι της πρώτης θέσης παραμένουν Ιωνικός ΝΦ και Μεγαρίδα που συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους και ανέβηκαν στο 8-1. Η ομάδα της Νέα Φιλαδέλφειας παίζοντας πολύ γρήγορο μπάσκετ αλλά και καλή άμυνα, ”καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκης (53-29). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ιωνικό να επικρατεί στο τέλος με 94-66 έχοντας σε πολύ καλή μέρα το δίδυμο Πέττας (29)-Μουμπάρακ (25). Μεγάλος άτυχος της βραδιάς ο Χριστόδουλος, ο οποίος έπαιξε ύστερα από τραυματισμό αλλά σε μία διεκδίκηση έφαγε αγκωνιά από αντίπαλο στο πρόσωπο με αποτέλεσμα να χάσει δύο δόντια.

Στο 8-1 έφτασε και η ΝΕΜ που κέρδισε με 77-58 το Πέρα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η Μεγαρίδα είχε εύκολο απόγευμα καθώς δεν απειλήθηκε από το Πέρα και επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό της, πήρε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα Καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους πραγματοποίησαν ο Θέος που έκανε νταμπλ νταμπλ (12 π.,12 ρ.), Παλαιοχωρίτης (14), Αβραμίδης (11).

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Καλαμάτα που επικράτησε της Ακράτας εντός έδρας με 64-58. Οι γηπεδούχοι βρήκαν να κυνηγάνε το σκορ από νωρίς (26-31). Δεχόμενη μόνο 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η Καλαμάτα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Γκοντόπουλο, Καλογερόπουλο κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να φτάσει σε μία τεράστια νίκη. Η νίκη για το συγκρότημα του Παύλου Νώντα ήταν πολύ σημαντική καθώς κέρδισαν μία ομάδα που βρισκόταν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίες και έκαναν ένα ακόμα βήμα για τη μάχη που δίνεται για παραμονή στην κατηγορία.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πήρε ο Έσπερος που κέρδισε τον Λέοντα με 49-32. Οι Πατρινοί έπαιξαν απίστευτη άμυνα και κάνοντας τα βασικά στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, που τους ανεβάζει στο 3-6. Χαρακτηριστικό της προσήλωσης στην άμυνα από τους φιλοξενούμενους, ήταν το γεγονός πως άφησαν τον Λέοντα σε τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα κάτω από τους 10 πόντους.

Τέλος, πολύ σημαντική νίκη τόσο για ψυχολογικούς όσο και για βαθμολογικούς λόγους πήρε ο Κεραυνός Αιγίου που επικράτησε του ουραγού Άρη Νίκαιας με 70-64. Ο Κεραυνός Αιγίου που ταλαιπωρείται από το ξεκίνημα της σεζόν με τραυματισμούς, είχε σε πολύ καλή τον Μπεκρή και τον Αγγελόπουλο που σημείωσαν κάτι παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους (19 και 20 πόντους αντίστοιχα) και οδήγησαν το σύνολο του κόουτς Λιόνα στη νίκη με 70-64.