Η Μεγαρίδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Ληξούρι, κερδίζοντας στη Κεφαλλονιά άνετα με το ευρύ 79-46. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κάνοντας επιμέρους 10-20 στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Μάλιστα, έχοντας πρώτος σκόρερ τον Κοντόπουλο με 17 πόντους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κέρδιζαν εύκολα την ομάδα του Ιονίου που έμεινε αρκετά χαμηλά στην επίθεση και για ακόμα μια φορά της έλειψαν οι πόντοι του Σαρίκα που έπαιξε μόλις 3 λεπτά στο παιχνίδι.

Το μεγάλο αχαϊκό ντέρμπι της αγωνιστικής κατέληξε στην Ακράτα που έβαλε ”στοπ” στην τρομερή πορεία της Αχαγιάς, επικρατώντας της στις λεπτομέρειες με 83-80. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για το συγκρότημα του Χρήστου Σαράντη που πάλεψε το παιχνίδι αλλά προδόθηκε από την άμυνά της. Από τη μεριά της η Ακράτα, στο ντεμπούτο του Βουρνά στον πάγκο της ομάδας, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα αλλά και 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το απόγευμα για τους παίκτες του Ιωνικού Ν.Φ. στον εκτός έδρας αγώνα με τον Έσπερο στην Πάτρα, κερδίζοντας πολύ δύσκολα με 73-69 χάρη σε ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η τέταρτη περίοδος ήταν θρίλερ, με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 66-65, 64” δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τότε ανέλαβε ο Μουμπάρακ και με δύο τρίποντα (47′ και 14′ πριν το τέλος) έκανε το 66-71. Ο Κατιάκος συνέχισε το σερί των φιλοξενούμενων με κάρφωμα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (69-73) με τρίποντο ο Φραντζής από τα 9μ.

Ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να αντέξει περισσότερο από ένα ημίχρονο στο Αιγάλεω, με την ομάδα του κόουτς Ζωντού να είναι ασταμάτητη στο δεύτερο ημίχρονο και να κερδίζει με το εντυπωσιακό 101-72. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 42-45 στο ημίχρονο αλλά με ένα σερί 25-0 στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκης έχοντας παράλληλα σε απίστευτη μέρα τους Γκαγκαλούδη, Καράβολα που σημείωσαν 29 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης Νικαίας, που κέρδισε με διαφορά 9 πόντων (74-65) την Καλαμάτα. Το προβάδισμα εναλλάσσονταν συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Παναγιώτη Ζερβουλάκου κατάφερε να κυριαρχήσει στο παρκέ. Τρέχοντας σερί 7-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου αλλά και βρίσκοντας τις λύσεις κάθε φορά που η Καλαμάτα πλησίαζε στο σκορ (66-65, 38′), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Στις νίκες επανήλθε η Κηφισιά κερδίζοντας εύκολα τον Κεραυνό Αιγίου με 82-60. Μετά την ήττα στην Τέντα, η ομάδα των Βορείων προαστίων έβγαλε αντίδραση και έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση στην 4η της νίκη στο πρωτάθλημα. Τέλος, το Πέρα έκανε το καθήκον του κόντρα στο Λέοντα και αφήνοντας αρκετά χαμηλά τους φιλοξενούμενους (53 πόντους), πέτυχε την τρίτη του εντός έδρας νίκη για φέτος με 70-53.