Σε θρίλερ εξελίχθηκε το ντέρμπι κορυφής μεταξύ του Αιγάλεω και του Ιωνικού ΝΦ, με την ομώνυμη ομάδα να κερδίσει στο τέλος με 73-71. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, καθώς καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (59-61, 30′). Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ονειρικά για τον Ιωνικό καθώς με δύο τρίποντα των Πέττα, Μουμπάρακ έγινε το 59-67, δείχνοντας πως έχει το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι όμως γύρισαν εντελώς το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 73-71 με ένα λέι απ του Ντακούλια στον αιφνιδιασμό. Η τελευταία φάση σημάδεψε τον αγώνα, όταν ο Πέττας βρήκε ελεύθερο τον Γρύλλη, ο οποίος στην προσπάθεια για τρίποντο κέρδισε φάουλ δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Από τις τρείς βολές δεν έβαλε καμία, το τελικό σκορ έμεινε στο 73-71 και το Αιγάλεω γλύτωσε την εντός έδρας ήττα.

Κερδισμένη από αυτή την αγωνιστική βγήκε η Αχαγιά 82 που πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Μεγαρίδα με 68-62. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή εμφάνιση της Μεγαρίδας που ήταν αρκετά νευρική και άστοχη σε ελεύθερες βολές (13/26) και με τους Τσάμη (17), Οικονομόπουλο (15) να δίνουν το σύνθημα στους υπόλοιπους έφτασαν στη νίκη. Το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα, ένταση και δυνατές μάχες ενώ υπήρχαν και παράπονα για τη διαιτησία από την Αχαγιά 82 στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 39-36 υπέρ της. Στην επανάληψη, η ομάδα του κόουτς Σαράντη διατηρούσε το προβάδισμα ενώ είχε σύμμαχο τόσο τον κόσμο που γέμισε το κλειστό αλλά και την αστοχία της Μεγαρίδας στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο όπου είχε 2/8 βολές.

Ο ΝΕΟΛ κατάφερε να σπάσει το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων και να επιβληθεί του Κεραυνού Αιγίου με 63-50. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (12-12), επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ φτάνοντας εύκολα στο τέλος στη νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Σαρίκας (16 π. με 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ο Αντωνάτος (8 π.) και ο Αναστασάκης (12 π.), με τον τελευταίο να προσφέρει και αρκετό θέαμα με δύο εντυπωσιακά καρφώματά του. Από την πλευρά των ηττημένων που δεν έμειναν αρκετά χαμηλά και δεν μπόρεσαν να είναι όσο ανταγωνιστικοί επιθυμούσαν, ξεχώρισε ο Αγγελόπουλος που είχε 25 πόντους με 2 τρίποντα.

Η Ακράτα πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στον Λέοντα 2014, στον οποίο δεν άφησε και πολλά περιθώρια διαλύοντας τον με 95-60. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση σημειώνοντας 17 τρίποντα, ενώ είχαν τον Ονάσογλου σε πολύ καλή μέρα, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 22 πόντους και 6 τρίποντα.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Κηφισιά που μπορεί να ίδρωσε κόντρα στο μαχητικό πάντα Έσπερο αλλά στο τέλος νίκησε με 81-73. Η ομάδα από την Πάτρα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια μία διαφορά 6 πόντων (46-40). Ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο (26-15) κόστισε στους Πατρινούς που βρέθηκαν να χάνουν με 66-61 στο 30′, ενώ μέχρι το φινάλε δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Μοσχοβίτης και ο Μακρυγιάννης που είχαν από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Φραντζής με 24 πόντους και 4 τρίποντα.

Η Καλαμάτα ήταν αρκετά ανταγωνιστική κόντρα στον Ηλυσιακό αλλά η ομάδα των Ιλισίων γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες με 69-65. Από τους νικητές που ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια σημειώνοντας 13 συνολικά τρίποντα, ο Αντώνης Φώτσης ήταν σε τρομερή μέρα και έχοντας 21 πόντους με 4 τρίποντα. Από την πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκοντόπουλος με 17 πόντους.

Τέλος, μία πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Άρης Νικαίας που επιβλήθηκε του Πέρα με 81-77. Με μπροστάρηδες τον Κρητικό και τον Παπουτσή να σκοράρουν από 21 πόντους και 3 τρίποντα ο καθένας, ο Άρης Νικαίας κατάφερε να κατακτήσει το 2ο σερί και το 3ο συνολικά ροζ φύλλο αγώνα. Όντας εξαιρετικός για 30 λεπτά (62-51) ο Άρης έβαλε τις βάσεις για μία νίκη η οποία ήρθε στο φινάλε με τελικό σκορ 81-77.