Το Πέρα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή σεζόν, επικρατώντας εντός έδρας με 69-52 επί του Ληξουρίου. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς τον έλεγχο, προηγούμενοι με 22-9 στη πρώτη περίοδο, αλλά παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν το προβάδισμα (24-26), οι παίκτες του Παναγιώτη Γκαναβία πήραν εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν στο τέλος στη νίκη με 69-52

Έγραψε ιστορία σήμερα ο Λέοντας καθώς πήρε τη πρώτη του νίκη στην κατηγορία κόντρα στον Ηλυσιακό, τον οποίο κέρδισε με 75-73. Ο Λέοντας ήταν πολύ καλύτερος από την πρεμιέρα με το Ληξούρι και πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο ροζ φύλλο. Η ομάδα του Λεχαίουβράβευσε τον Αντώνη Φώτση για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ, στο πλαίσιο της μεταξύ τους αναμέτρησης.

Όσον αφορά το ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας επιβλήθηκε με 90-82 της Αχαγιάς ’82. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου και αύξησαν την διαφορά από τους φιλοξενούμενους μέχρι τους 17 πόντους (75-58), με την Αχαγιά ΄82 να μειώνει και να ρίχνει την διαφορά μέχρι το τελικό σκορ (90-82).

Το 2/2 έκαναν επίσης στο φετινό πρωτάθλημα, η Μεγαρίδα, η Κηφισιά και το Αιγάλεω. Η Μεγαρίδα συνεχίζει και εντυπωσιάζει, καθώς πήρε ακόμα μία άνετη νίκη κερδίζοντας με το ευρύ 93-61 τον Άρη Νίκαιας. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγούνταν με 60-30 καθαρίζοντας ουσιαστικά από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκης. Η Ακράτα που παρουσιάστηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα την Κηφισιά με τον Νίκο Ζίζηλα στον πάγκο (στη θέση του Γιώργου Σκαραφίγκα), δεν δυσκόλεψε την ομάδα των βόρειων προαστίων η οποία έφτασε μετά το 90-74 στο 2/2 στο πρωτάθλημα. Το Αιγάλεω παρότι βρέθηκε να χάνει με 24-13 στην έδρα του Έσπερου Πατρών, κατάφερε και έφυγε στο τέλος με το διπλό. Η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια ενώ στη τελευταία περίοδο κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη η οποία ήρθε με το τελικό 62-77.

Τέλος, ο Κεραυνός Αιγίου επικράτησε εντός έδρας της Καλαμάτας με 65-56 σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο τη περισσότερη ώρα του παιχνιδιού. Με το σκορ στο 50-35 όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με πρωταγωνιστή τον Γκοντόπουλο πλησίασαν στο σκορ (55-52, 39′). Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν στο τέλος τη νίκη.