Το πρόγραμμα της αγωνιστικής άνοιξε νωρίς το πιο κρίσιμο ματς της αγωνιστικής μεταξύ του ΝΕΟΛ και του Ηλυσιακού. Η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με σχετική άνεση μάλιστα. Παίρνοντας τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς στο παιχνίδι, ο ΝΕΟΛ κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας και να φτάσει στο ημίχρονο μάλιστα να προηγείται και με 13 πόντους (44-31). Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση όχι μόνο δεν άλλαξε από τους παίκτες του Παναγιώτη Καυκή, αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά.Mε πρωτεργάτη τον εξαιρετικό για άλλο ένα παιχνίδι Μιχάλη Πολίτη που σκόραρε 35 πόντους με 6 εύστοχα τρίποντα, η ομάδα από το Ληξούρι έφτασε με αυτόν τον τρόπο στο επιβλητικό 79-58 και παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου.

Το Παλαιό Φάληρο κατάφερε σε ένα δραματικό παιχνίδι να πάρει τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα στη δεύτερη παράταση με σκορ 82-80 απέναντι στην Παναχαϊκή. Οι παίκτες και των δύο ομάδων προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Ήδη από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού είχαμε δει τα σημάδια πως το παιχνίδι θα γινόταν ένα μεγάλο ντέρμπι. Στο πρώτο ημίχρονο το Παλαιό Φάληρο βρισκόταν μπροστά στο σκορ μόλις με 4 πόντους διαφορά (34-30.Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαδάτου έκαναν την ανατροπή στο τέλος και κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στην ισοπαλία (59-59). Ο αγώνας στην πρώτη παράταση δεν κατάφερε να βρει νικητή και με αυτόν τον τρόπο οδηγήθηκε και σε δεύτερη με το σκορ να είναι 70-70. Στην δεύτερη παράταση η κλάση και η εμπειρία των γηπεδούχων μίλησε.Πολύ σημαντική βοήθεια πήραν οι γηπεδούχοι από τον Στέφανο Σολωμό που σημείωσε 26 πόντους, αλλά και τον Γιάννη Γραμματικό με τους 20 πόντους του. Το Φάληρο κατάφερε να πάρει μια πολύ κομβική νίκη με 82-80 που το φέρνει κοντά ακόμα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με νίκη συνέχισε ο ΚΑΟ Κορίνθου μέσα στην έδρα του Κορωπίου με 77-86. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε δικαιωματικά στο Κορωπί που έδειχνε να θέλει πιο πολύ τη νίκη και έπαιζε με περισσότερο μυαλό στην επίθεση από την ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη. Ωστόσο, η ομάδα της Κορίνθου με όπλο της την πολύ καλή αμυντική λειτουργεία και τις σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα φάνηκαν ψύχραιμοι και έτσι έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 77-86, που τους κρατάει κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος και στις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο.Κορυφαίος για την Κόρινθο ήταν ο Παναγιώτης Κόης που σκόραρε 14 πόντους και βοήθησε πολύ την ομάδα του στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού

Δεν τα κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η Ερμιόνη στην έδρα της με αντίπαλο την ΑΕΝΚ. Η ΑΕΝ Κηφισιάς πήρε μια εύκολη νίκη εν τέλει έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στην Ερμιόνη και πλέον οι γηπεδούχοι έχουν μπει για τα καλά σε “μπελάδες”. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Άκη Καλαϊτζάκη για τρία δεκάλεπτα πάλεψε με “νύχια και με δόντια” να είναι ανταγωνιστική και να βρίσκεται κοντά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν απότομα το πόδι στο “γκάζι”. Με μια εκπληκτική επίθεση στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Κηφησιάς έφτασε τελικά να έχει εύκολο έργο και να φύγει με το “διπλό” από την έδρα της Ερμιόνης. Πρωτεργάτες για αυτήν την επιτυχία ήταν οι Οικονόμου και Μοσχοβίτης που απέδωσαν καρπούς με την εμπειρία τους στο παρκέ.

Στην Τρίπολη, οι Δρομείς πάλεψαν ένα παιχνίδι που έμοιαζε να είναι δικό τους. Για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ και πίστεψαν σε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια αξιόλογη ομάδα όπως αυτή της Αχαγιάς. Ωστόσο, ο συνδυασμός ανώτερης κλάσης αλλά και μεγαλύτερου βάθους στο “rotation” από την Αχαγιά, έφεραν στους φιλοξενούμενους ένα πολύ δύσκολο διπλό με 70-77. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ανδρέα Μπερδέση παρέμεινε στην πρώτη 5αδα του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που παραμένουν από τα πρώτα φαβορί για την πτώση από τις εθνικές κατηγορίες, έχοντας φτάσει στο ρεκόρ 2-15.

Νίκη με φόντο την 5αδα του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε και ο Άρης Νίκαιας μέσα στην έδρα του Γλαύκου με 73-80. Ο Άρης Νίκαιας χρειαζόταν πολύ τη νίκη αυτή αφού τον τελευταίο καιρό δεν είχε τα αποτελέσματα που θα επιθυμούσε. Τα κατάφερε λοιπόν με όπλο του την καλή άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τους γηπεδούχους ακόμα στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.Η ομάδα του Γιάννη Καράμπελα έφτασε στο 10-7, σε αντίθεση με αυτή του Σπύρου Δεράου που έχει μπει για τα καλά σε “μπλεξίματα” αφού έφτασε στο 7-10 και παραμένει στη 10η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την παραμονή. Για την ομάδα του Άρη Νίκαιας ξεχώρισε για άλλη μια φορά ο εκρηκτικός άσσος Γιώργος Σκάνδαλος που σημείωσε 18 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Το Χαλάνδρι κατάφερε να πάρει το ντέρμπι στην Ακράτα με 72-82. Η ομάδα του Γιάννη Στεφανάκη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Με όπλο της την πολύ καλή επιθετική λειτουργεία, αλλά και το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, έφτασε πιο εύκολα από όσο περίμενε στο “διπλό”. Για το Χαλάνδρι ξεχώρισε ο πρώτος του σκόρερ Κονδύλης που σημείωσε 18 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Σταθάκης που σκόραρε 19 πόντους.

ΑΟ Π. Φαλήρου-
Παναχαϊκή 82-80 (70-70 α παρ. 59-59 κ.α.)
ΑΟ Γλαύκος-Άρης Νίκαιας 73-80
ΑΟ Ακράτα-ΑΟΚ Χαλάνδρι 72-82

Τα φύλλα αγώνα:

ΣΔΥ Τρίπολης – ΑΟ Αχαγιά ΄82 70-77
Δεκάλεπτα: 17-21, 37-32, 57-52, 70-77
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Κιουλάφας
Τρίπολη (Αλικάκος): Χατζόπουλος 12, Καλούλι 10, Νταγιάντης, Μπαλής 15(1), Σινανάι 10(2), Σπυράκος 5(1), Μπουρής 9(3), Καρλής 9.
Αχαγιά (Μπερδέσης): Τασόπουλος 12(1), Μπουρδάνος 7(1), Σερέτης 7, Καλογιάννης 3(1), Φραντζής 28(8), Ταρνάρης 6, Λυμπέρης 14(2), Χριστοδουλόπουλος.

ΝΕΟΛ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 79-58
Τα δεκαλεπτα: 26-10, 44-31, 56-53, 79-58
Διαιτητές: Ρίζος-Νάστος
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 16 (1), Ιωάννου 8 (2), Αντωνάτος Η., Τρυφωνόπουλος 2, Ρεκουνιώτης 8, Πολίτης 35 (6), Θεοδωράκος 10(3),Λαμπρόπουλος, Πορτελάνος.
Ηλυσιακός (Καυκής-Λιτόπουλος): Γραμματίκας 11 (2),Κελαϊδής 5, Μπινιάκου 4,Κοτσόπουλος 11, Πλευράκης, Οουντίτζο 1, Πατσαντζόπουλος, Ταταράκης 2, Μπάζιος, Ετζιάκα 10, Παντζούρης 14(1).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-Α.Ε.Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ 63-86
Τα δεκαλεπτα: 19-23 37-42 53-66 63-86
Διαιτητές: Ελ Ανυ – Τσακιράκη
Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης – Σκορδής): Ευστρατίου 7(1), Αγγελής 15 (1), Θωμάς 8 (1),Χάσα 11, Γκολέμης 7 (1),Πουλής Α. , Προσίλης 7 (1), Σαρίκας 2, Κατσάβελας, Πουλής Α. , Κορίζης 5, Πουλής Γ. 1.
ΑΕΝΚηφισιάς (Λαδικός-Λαγοπόδης): Δούβλης 12 (1), Μοσχοβίτης 15 (2),Μακρυγιάννης 17 (5), Οικονόμου 12 (1),Φραγκιαδάκης, Πρέκας, Μανούσος 20 (1), Μιχαλάκης 2, Γούνης 2, Φασιανός 8 (2), Γιακουμής, Μαντζάκος.

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 77- 86
Διαιτητές: Κοντίλης, Κατσαπρακάκης
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 44-31, 59-59, 77-86
ΓΣ Κορωπίου (Δρακόπουλος-Κουκουζέλης): Ιωάννου 11 (1), Αντωνόπουλος, Κατωπόδης 11 (2), Κεχρής 2, Γκιόκας, Κούτρας 3 (1), Μερκούρης 8 (2), Αργυρόπουλος 4, Κλασίδης, Κουτουφάς 24 (1), Παπαδάκης, Μερκεβίτσιους 14.
ΚΑΟ Κορίνθου (Ρουμελιώτης, Διαμαντίδης): Μπούτρης, Μακρής, Δανίκας 2, Αναγνωστάκης 13, Πάκοβ, Τζαιδάς, Αυγενικός 11 (1), Περρωτής 20, Μήτσου 7 (1), Κωνσταντίνου 13 (4), Κόης 14 (2), Αδαμόπουλος 6 (1).

ΑΟΠΦ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 82-80 β’ παρ. (59-59 κ.α., 70-70 α’ παρ.)
Τα δεκαλεπτα: 22-16, 34-30, 44-47, 59-59 κ.α., 70-70 α’ παρ. 82-80 β. παρ
Διαιτητές: Κωτσου-Ξυλάς
ΑΟΠΦ (Παπαδάτος-Καμαριώτης): Βαλιώτης 2, Βαϊδάκης 9, Μαυροειδής, Γραμματικός 20 (4), Τσορμπατσιόγλου 4, Βούζας 8 (1), Καψαρίδης 7, Σολωμός 26, Τσαπρούνης 6.
Παναχαϊκή (Λιόνας): Μοσχοβάκης 16, Βανδώρος 1, Γατσούλης, Νικολάου 12, Τσουλέας 10 (2), Λυμπερέας 4, Γκόβας 22 (4), Μπαρδακας 15, Κουμανιώτης, Οικονομόπουλος.