Τα γιορτινά του «φόρεσε» χθες (26/10) το κλειστό της Λιμνοπούλας ώστε να υποδεχθεί το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Βίκο Ζαγοροχώρια και ΑΓΣ Ιωαννίνων, με τον κόσμο του νομού να γεμίζει το γήπεδο.

Έτσι, Βίκος και ΑΓΣΙ αναμετρήθηκαν στο εξ’ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια δύσκολη νίκη με 61-55, σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα ο Μάντζιος με τρίποντο ισοφάρισε σε 40-40 στο 29′, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, με το συγκρότημα του coach Τσουκανέλη να ξεφεύγει με 42-47, για να βρεθεί και πάλι πίσω με 51-49 μετά από προσπάθειες των Τζοβάρα και Αντωνίου. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε μπροστά με 51-57 χαρίζοντας τους τη νίκη, σε παιχνίδι που είχε αναβληθεί λόγω της σεισμικής δόνησης στην Ήπειρο.

Δεκάλεπτα: 13-13, 25-25, 40-40, 55-61
ΒΙΚΟΣ (Πάνου): Μχαήλ 6 (1), Πανταζής 11 (2), Κάκος 3, Βάτσιος, Αντωνίου 6, Ζήκος 3 (1), Τώνης, Εξαρχόπουλος 6, Τζοβάρας 8, Παπαγγέλης 4, Λάμπρου 2, Γιωτάκης 6.
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γεωργίου, Καρασίμος, Μπαρτζώκας 6, Καννής, Τζίμας, Μουζακίτης 15 (3), Μάντζιος 5 (1), Μάκης 7 (1), Πάτρας 17, Θώδης, Φίλιος, Αυγερινός 11 (1).