Όσον αφορά την αναμέτρηση οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα (7-6, 10-8, 10-11), μέχρι που οι Λαμιώτες με ένα σερί 4-0 έγραψαν το 15-11. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με αποτέλεσμα το σκορ να έρθει και πάλι στα ίσια (15-15), με την περίοδο εν τέλει να κλείνει στο 17-15 υπέρ των γηπεδούχων. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Καλλιθέας πήρε προβάδισμα (18-17), όμως με επιμέρους 8-0 ο Έσπερος Λαμίας βγήκε και πάλι μπροστά (25-18). Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το ημίχρονο ξαναμπήκαν στο… παιχνίδι και αφού μείωσαν στους τρεις (35-32), έφεραν στο ματς στο -1 με σκορ ημιχρόνου 40-39. Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας (45-40, 49-42), για να φτάσουν και πάλι πρώτα στο +8 (52-44) και στη συνέχεια στο +10 (54-44). Μάλιστα, στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 13 πόντους (57-46). Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο (68-46), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, όμως την ομάδα της Λαμίας κατάφερε να κρατήσει το ρυθμό της εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη με 77-59.

Παράλληλα, η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε της Πεντέλης παίρνοντας σημαντική… ανάσα στο δρόμο για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κ όλας λεπτό κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ, ξαφνιάζοντας τον αντίπαλο. Αποτέλεσμα να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό και εν τέλει να φτάσουν στο πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα.

Μέσα από τα χέρια του ΟΦΗ έκλεψε το θετικό αποτέλεσμα ο Κρόνος, ο οποίος πανηγύρισε στο ΒΑΚ με 77-74. Οι φιλοξενούμενη, με τον Στραγανίωτη εκτελεστή σκόραραν από τα οχτώ μέτρα και πανηγύρισαν το μοναδικό «διπλό» του ομίλου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.Μέσα από τα χέρια του ΟΦΗ έκλεψε το θετικό αποτέλεσμα ο Κρόνος, ο οποίος πανηγύρισε στο ΒΑΚ με 77-74. Οι φιλοξενούμενη, με τον Στραγανιώτη… εκτελεστή σκόραραν από τα οχτώ μέτρα και πανηγύρισαν το μοναδικό «διπλό» του ομίλου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ του ΒΑΚ, και με ασφυκτική άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους έμπειρους, Στραγανιώτη, Σολωμό και Ξιούρα. Η εικόνα αυτή άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, με τον Χρονόπουλο να ευστοχεί σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων. Πάραυτα, οι παίκτες του Ράλλη κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία δευτερά. Εκεί με το σκορ να είναι στο 74-74 και τον πίνακα να γράφει 8’’ ο Στραγανιώτης αποφάσισε να σουτάρει σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, η μπάλα του έκανε το χατίρι και έτσι ο Κρόνος πανηγύρισε το «διπλό» μέσα στο ΒΑΚ.

Στο ντέρμπι ουραγών της κατηγορίας ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει του ΑΟΚΧανιά με 66-62. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βάλει σε μπελάδες του Χανιώτες, οι οποίοι έμειναν στο -1 της Νίκης Αμαρουσίου. Από την άλλη το θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους είχε κυρίως ψυχολογικό κέρδος καθώς παραμένουν στο τελευταίο σκαλί με 18 πόντους (1-13 και 1 μηδενισμό).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-39, 57-46, 77-59
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 25 (2), Πάππος 5 (1), Ρουμελιώτης 3 (1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας, Παπαργυρόπουλος 21 (1), Φούντας 3, Δαχρετζής 9 (1), Κατράνας 11 (2), Παπανικολάου.
Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας): Αγγελόπουλος 13 (2), Καραγιαννίδης 4, Χατζηκίδης 3 (1), Καρλάφτης, Χαρούνι Ν. 7, Κατζούρης 6 (1), Κρητικός 4, Βλασσόπουλος 6, Χαρούνι Κ. 2, Καράμπελας, Βάρσος 10 (2), Πρόγκας 2.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΠΕΝΤΕΛΗ 70-68
Διαιτητές: Μαραμής-Αντωνιάδης
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-35, 56-43, 70-68.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ., Δανάς 2, Μιχαλάκης 3 (1), Σταμάτης 27 (8), Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 14, Πολυμενάκος, Σκούταρης, Κουκάκης 8, Τσέκενης Α. 7 (2), Ντέντα 5.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 7 (1), Μάντζιος 11 (1), Γεωργακόπουλος 7, Λίτσο 4, Αποστολόπουλος 16 (3), Ντάλης 2, Μουλάς 9, Μπίκος 5 (1), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 7.

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ-ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 69-64
Διαιτητές: Κοτσίρης-Τηγάνης
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 54-44, 69-64
ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 8 (2), Καρβούνης 12 (3), Θεοδωράκος 8 (1), Γκιζόγιαννης 26 (2), Δρακάκης 4, Σβορώνος 11 (3)
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Σαμιώτης 6, Μπούμπαρης 20, Ανδρουλάκης 4, Σουλίκας 5, Βούτας 5 (1), Αγγελίδης 2, Τσουρής 4, Τρόβας 2, Κωνσταντινάκος 16 (4)

ΟΦΗ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 74-77
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Μαρινάκης
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-38, 62-53, 74-77
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 6 (2), Μαϊστρέλλης 6 (2), Τσερκιτζόγλου 8 (2), Καραλής 12 (3), Καρλάφτης 5, Αγαπιάδης 16 (1), Βασιλειάδης 3, Σταράκης, Πάλλης 18
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 4, Στραγανιώτης 15 (3), Νάτσος 10 (2), Ξιούρας 6 (1), Χρονόπουλος 18 (4), Κόης 5 (1), Σολωμός 13, Ανδρεάτος 6