Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Νίκη Αμαρουσίου στο πρωτάθλημα του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής, κερδίζοντας με 81-76 την ΑΕ Σαντορίνης, στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Νίκου Χρυσόγελου, μοιάζουν να πατούν «γερά» πλέον, καθώς μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον ΟΦΗ, έχουν καταφέρει να υποτάξουν δύο νησιώτικες ομάδες, οι οποίες είναι πολύ πιθανό να είναι ανταγωνίστριές τους. Κάπως έτσι, αυτό το «διπλό» αποκτά ιδιαίτερη σημασία για την ομάδα των Βορείων προαστίων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής τον έλεγχο της αναμέτρησης και όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όταν στην τρίτη περίοδο είχαν καταφέρει να φέρουν τη διαφορά στους 16 πόντους, προηγούμενοι με 53-69. Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Χρήστου Κωνσταντινίδη επιχείρησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να «κλέψει» το θετικό αποτέλεσμα, αλλά η Νίκη άντεξε και παρότι δέχθηκε 23 πόντους, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και πανηγύρισε ένα σημαντικό «διπλό».

Δεκάλεπτα: 10-20, 34-43, 53-69, 76-81
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Ελ-Ανυ
ΑΕ Σαντορίνης (Κωνσταντινίδης): Σταύρου, Κατικαρίδης 5 (1), Δουλγεράκης 14, Λουίτζι 14 (2), Κυριακόπουλος 6 (1), Πετράκης 13 (1), Πάππος 10 (2), Μπουραντάς 10 (2).
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μαραγκίδης, Κοροπούλης 8, Οικονόμου 14, Κοντογιάννης 24, Σιμιτζής 18 (2), Τσέκενης Γ., Χαραλάμπης, Σκούταρης 7 (1), Τσέκενης Α.9 (1), Αγγελής 2.