Η ΑΕ Σαντορίνης ξεκίνησε με νίκη το 2017,επικρατώντας στο ντέρμπι των Κυκλάδων με 90-76 του Πανναξιακού,για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου Νότου της Γ’Εθνικής.Ο αγώνας δεν είχε αναβληθεί μιας και οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει κανονικά στην Σαντορίνη.

Ο αγώνας είχε αρκετή ένταση,με τους γηπεδούχους να δέχονται δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές ενώ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο,υπήρξε μικρή διακοπή ρεύματος.Μετά την μικρή διαφορά στην πρώτη περίοδο (19-14),η ομάδα της Σαντορίνης άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ,φτάνοντας στο τελικό +14.

Στο άλλο ματς της ημέρας που δεν αναβλήθηκε ο Λοκρός Αταλάντης νίκησε στο τέλος τον ΟΦΗ με 75-74 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και ανέδειξε νικητές τους γηπεδούχους οι οποίοι μπήκαν με το δεξί στην νέα σεζόν.